Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Święta z książką

Święta z książką

  • Data dodania: 2012.12.20

Zbliżają się święta, a wraz z nimi, morze wolnego czasu, z którym nie wiadomo co począć. Tegoroczne święta będą długie, bo poprzedzone są weekendem. Kolejny przedłużony weekend będzie zaraz po nich. Świąteczny, wolny czas, najłatwiej zagospodarować telewizją i siecią. Najłatwiej, ale czy najlepiej? Mamy dla ciebie lepszą propozycję: wykorzystaj święta do tego, by wyciszyć się lub rozerwać z dobrą książką.
Oto lista cech, które decydują o wyższości lektury nad szklanym ekranem.

Doskonalenie myślenia. Ludzie od wieków komunikują się za pomocą słów. Słowa były zawsze, z obrazem mamy do czynienia od zaledwie kilkudziesięciu lat. Książka, to słowa, telewizja to obraz. Niby w telewizji też się do nas mówi, ale patrząc w szklany ekran, odbieramy przede wszystkim obraz. Można to łatwo sprawdzić. Włącz telewizor i nie patrz na ekran, krzątaj się po mieszkaniu, jedz itp. Po dwudziestu minutach spróbuj powiedzieć o czym była mowa i co z niej zapamiętałeś. Myślenie, to proces oparty na słowach. Umiejętność ta różni nas od zwierząt, które też spostrzegają obrazy, ale nie myślą, bo nie używają słów.

Zasób słownictwa. Przypomnij sobie ile razy chciałeś coś wyrazić, ale żadne słowa nie przychodziły ci do głowy. Wiedziałeś co masz na myśli, ale w żaden sposób nie dało się tego ubrać w słowa. Czytanie książek to zmienia, telewizja nie. W książkach znajdujesz setki słów i określeń, które bezwiednie ubogacają twój język. Częsty kontakt z lekturą pomaga w wyrażaniu swoich opinii, uczuć i myśli. Dzięki książkom, lepiej prezentujesz się w sytuacjach wymagających inwencji słownej. Kobiety lubią i cenią mężczyzn, którzy mają coś do powiedzenia i wiedzą jak to powiedzieć.

Głębia wypowiedzi. Telewizja karmi cię strumieniem krótkich, płytkich i szybko zmieniających się informacji. Na tym właśnie polega jej charakter. Chodzi o to, by w jak najkrótszym czasie, przekazać jak najwięcej. Liczą się newsy i emocjonalna moc przekazu. Książki ukazują różne zjawiska w całej ich rozciągłości i głębi, pozwalając na lepsze i głębsze zrozumienie świata. To dzięki książkom, dostrzegamy wielowątkowość, skomplikowanie i wielowarstwowość różnych zjawisk. Telewizja to powierzchowny obraz rzeczywistości, książki sięgają w głąb.

Żywa wyobraźnia. Czytając książki bezwiednie uruchamiasz wyobraźnię. Wyobrażasz sobie obrazy, smaki i zapachy. Oglądając telewizję, niczego sobie nie wyobrażasz, bo wszystko masz podane. Wbrew pozorom, to czytanie książek angażuje więcej zmysłów niż telewizja. A wydawałoby się, że jest inaczej, bo w książkach jest tylko słowo, a w telewizji uzupełnia je obraz.

Wrażliwość. Kontakt z literaturą uwrażliwia cię na wiele spraw. To z kolei sprawia, że zaczynasz zachowywać się i reagować inaczej w wielu sytuacjach. Książki gwarantują rozwój osobisty. Telewizja skupia twoją uwagę na jakimś problemie tylko przez chwilę. Ilość katastrof i nieszczęść oraz sposób prezentowania ich w telewizji, przyczyniają się do stępiania wrażliwości na to co słyszysz. Coraz straszniejsze wiadomości robią na tobie coraz mniejsze wrażenie, bo jest ich za dużo. Książki traktują te zjawiska zupełnie inaczej, pozwalają się zatrzymać i zastanowić nad tym co czytasz. Telewizja to informacja, książka to refleksja.

Wiedza o świecie. Książki dają wiedzę o świecie, do której trudno dotrzeć innymi drogami. Dotyczy to zwłaszcza wiedzy o czasach, które już minęły. Książki poszerzają horyzonty myślowe i podnoszą iloraz inteligencji. Masz do wyboru wiele sposobów prezentowania świata. Wiedzę o minionych lub obecnych czasach możesz czerpać z encyklopedii, książek historycznych, poradników, przewodników i powieści.

Czytanie męczy. Jeśli twoje oczy zmęczone są czytaniem wielu dokumentów, możesz korzystać z dobrodziejstwa, jakim są audiobooki: nie tylko nie trzeba męczyć się przy ich czytaniu, ale można usłyszeć wspaniałe interpretacje dzieł literackich, w wykonaniu znanych aktorów i doskonałych lektorów.

Czytanie kosztuje. Czytanie kosztuje, ale nie zawsze. Kupione książki można wymieniać między sobą, biblioteki udostępniają je zadarmo, a w sieci jest coraz więcej miejsc, w których można wymieniać się książkami.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl