Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Wpływ ojców na życie dorosłych córek

Wpływ ojców na życie dorosłych córek

Od zawsze słyszałeś, że najważniejszą osobą w życiu dziewczynki, dziewczyny, a później dorosłej kobiety jest matka. Bo kto jak nie ona pomaga jej odkryć w sobie kobietę, wyjaśnia wiele zawiłości kobiecego życia. To prawda. Ale to ty jesteś najważniejszym mężczyzną w życiu twojej córki. Jesteś wzorcem, według którego postrzegać będzie mężczyzn, oceniać ich, wybierać lub odrzucać.

Nie uciekaj. Nie uciekaj od aktywnego udziału w wychowywaniu dziewczynki. Jesteś jej tak samo potrzebny jak matka. Ona pokazuje jej świat kobiet, ty wprowadzasz w świat mężczyzn. Liczne badania prowadzone przez psychologów potwierdzają kilka zasadniczych prawd. W wychowaniu córek przez ojców, nie jest najważniejsze to ile czasu z nimi spędzają, ale to jak wyglądają ich wzajemne kontakty. Dziewczynki, których ojcowie okazują im serdeczność, ciepło, czułość, zainteresowanie i zrozumienie, w życiu dorosłym znacznie rzadziej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, takie jak seks pod wpływem alkoholu czy seks z przypadkowymi partnerami. Ryzyko takich zachowań jest o wiele większe, u kobiet, których ojcowie nie biorą czynnego udziału w wychowaniu ich, to znaczy, nie okazują im wsparcia emocjonalnego, nie pomagają w trudnych sytuacjach, nie okazują ciepła, akceptacji i zrozumienia.

Wzór mężczyzny. Jako ojciec, pod względem emocjonalnym, jesteś pierwszym ważnym mężczyzną w życiu swojej córki. Od pierwszych lat życia stanowisz dla niej przykład i wzór mężczyzny. To z tobą będzie ona porównywała wszystkich mężczyzn, którzy staną na jej drodze. To ty będziesz układem odniesienia dla mężczyzn, którzy okażą zainteresowanie twoją córką. Twoja córka podświadomie będzie zastanawiała się czy każdy z nich spodoba się tobie, a także pod jakim względem przypomina jej ciebie.

Czułość i pochwały. Czułość i pochwały są tym czego twoja córka najbardziej potrzebuje od ciebie. Ojcowska czułość daje jej poczucie bezpieczeństwa, stabilności i siły. Dlatego właśnie małe dziewczynki uwielbiają być noszone przez ojców, trzymane na kolanach, całowane itp. Nie bój się okazywać czułość starszej córce, gdy o to prosi. Silny uścisk męskich ramion to olbrzymi ładunek pozytywnych emocji i wyraz miłości. Pochwały dziewczynek i dorastających córek są potrzebne do prawidłowego rozwoju kobiecości. Mała kobietka, która czuje się atrakcyjna dla taty, jako dorosła będzie czuła się atrakcyjna w oczach innych mężczyzn. Nie szczędź pochwał dla fryzur, strojów i makijaży swojej córki. Mów często, że ją kochasz i że jest dla ciebie ważna. Doceniaj wszystko co robi i pokazuj na każdym kroku jej mocne strony. Ojcowska czułość i pochwały to jeden z filarów poczucia własnej wartości córek.

Wymagaj mądrze. Rozmawiaj ze swoją córką jak najczęściej. Chwal ją i pokazuj jakie popełnia błędy. Uważaj jednak na to, by nie zabrnąć zbyt daleko w krytykę. Jeśli będziesz surowym, krytycznym i nadmiernie wymagającym ojcem, twoja córka nabierze przekonania, że nie zadowoli nigdy żadnego mężczyzny, że nie sprosta nigdy niczyim wymaganiom. Taki obraz własnej osoby znacznie utrudnia wejście w związek z kimkolwiek i utrzymanie go.

Pytaj o problemy. Twoja dorastająca córka może przeżywać pierwszą miłość, niepewność i rozczarowania związane z mężczyznami. Pytaj ją o to, czy ma jakieś problemy i czy nie chce o nich pogadać. Być może okaże się, że czeka na takie pytania. Bo kto jak nie ty, może wytłumaczyć jej dlaczego jej rówieśnicy zachowują się tak, a nie inaczej. Kontakt z dorastającą córką będzie łatwiejszy, jeśli od dziecka będziecie dużo przebywać ze sobą, bawić się, rozmawiać i rozwiązywać różne problemy. Nie ograniczaj zainteresowania życiem córki do pytań o to co w szkole, czy zjadła obiad i o której godzinie wróci do domu. Znacznie bardziej jest jej potrzebne wsparcie emocjonalne i poczucie, że może przyjść do ciebie z każdą sprawą.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl