Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Zakazane pamiątki – czyli czego nie możesz przywieźć z egzotycznych wakacji

Zakazane pamiątki – czyli czego nie możesz przywieźć z egzotycznych wakacji

  • Data dodania: 2013.07.19

Przed tobą urlop i być może wymarzone egzotyczne wakacje, z których nie wypada przyjechać bez niczego. Rodzina, przyjaciele i znajomi liczą na jakieś pamiątki, a i ty chętnie pochwalisz się czymś ciekawym i unikatowym. Zanim to jednak zrobisz powinieneś dowiedzieć się czego i dlaczego nie wolno ci przywieźć z wakacyjnej podróży.

Zakazane pamiątki. Pamiątkami tego typu są wszelkie okazy chronionych gatunków zwierząt i roślin. Przy czym okazy to nie tylko żywe lub wypchane zwierzęta czy żywe lub zasuszone rośliny. Okazami są także wszelkie wyroby pozyskane z jednych i drugich. Chcesz przywieźć z wakacji jakąś naturalną pamiątkę? Musisz najpierw wiedzieć, czy upatrzony wyrób nie znajduje się na liście zakazanych pamiątek. Nie jest to łatwe i nie licz na to, że przydrożny sprzedawca uczciwie i rzetelnie poinformuje cię o charakterze danego przedmiotu i związanych z nim przepisami. Nie zrobi tego, bo po pierwsze się na tym nie zna, a po drugie nie jest to w jego interesie. On tylko sprzedaje, a ty musisz wiedzieć co kupujesz i mieć świadomość, że robisz to na własną odpowiedzialność. Procedury eksportowe i importowe związane z transportem wyrobów pozyskanych z chronionych roślin lub zwierząt są długie i skomplikowane. Lista zakazanych pamiątek to przepisy sformułowane w tak zwanej Konwencji Waszyngtońskiej, a także przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej.

Dlaczego zakazane? Przepisy unijne i CITES mają za zadanie ochronę ginących gatunków egzotycznych roślin i zwierząt. Możliwość nieograniczonej sprzedaży i przewozu tych wyrobów skłania ludzi do produkowania ich, czyli do pozyskiwania w tym celu okazów dzikiej flory i fauny. Im więcej można sprzedać, tym więcej zabija się i niszczy dla zysku. Zakazy handlu i przewozu pamiątek wytworzonych ze skór i kości zwierzęcych, z muszli i koralowców, z rzadkich roślin mają na celu ocalenie tych gatunków przed zagładą dla zysku.

Chronione gatunki ssaków i zakazane wyroby.
Do gatunków ssaków objętych ochroną należą małe egzotyczne małpki na przykład kapucynki, Przedstawiciele kotowatych (lwy, tygrysy, lamparty żbiki itp.), a także słonie, niedźwiedzie, antylopy, zebry, wilki, wydry i nosorożce. Ze zwierząt tych najczęściej pozyskuje się skóry i wyroby skórzane, wyroby z kości słoniowej, rogów i kłów. Pamiątki z włosia i nóg słoni, dłoni małp itp. W sprzedaży są też żywe i wypchane zwierzęta z rodziny ssaków.
Uważaj na buty, kołnierze, popielniczki, stojaki, a także na medykamenty niewiadomego pochodzenia. W wyrobach medycyny ludowej mogą znajdować się produkty pozyskane z chronionych gatunków zwierząt, na przykład starte kości, tłuszcz itp.

Chronione gatunki ptaków i zakazane wyroby.
Ochronie podlegają wszystkie ptaki drapieżne, niektóre gatunki papug, kolibry i sowy. Zakazanymi pamiątkami są żywe i wypchane ptaki, jaja i pamiątki pozyskane z martwych ptaków.

Chronione gatunki gadów i zakazane wyroby.
Międzynarodowe przepisy obejmują ochroną żółwie lądowe i morskie, a w szczególności żółwia czerwonolicego, pytony, dusiciele, kameleony, wiele jaszczurek, krokodyle, Wiele gekonów i legwanów. Ze zwierząt tych pozyskuje się skorupy, z których wyrabia się liczne pamiątki, a także skórę, z której wyrabia się torebki, buty, biżuterię, paski, nakrycia głów, ubrania itp.
Uważaj na pamiątki ze skorup, portfele, papierośnice, kurtki, buty, torebki, kapelusze i paski. Nie kupuj też małych węży zamkniętych w butelkach z trunkami.

Chronione gatunki ryb i zakazane wyroby.
Gatunkami ryb objętymi ochroną są koniki morskie i ryby jesiotrokształtne. Zwierzęta te sprzedaje się do akwariów, a także wyrabia z nich kawior, leki i środki paramedyczne. Uważaj na rybki akwariowe, kawior i medykamenty.

Chronione gatunki bezkręgowców, owadów i zakazane wyroby.
Do chronionych bezkręgowców zaliczają się przedstawiciele pajęczaków: skorpiony cesarskie i ptaszniki. Chronionymi owadami są liczne gatunki motyli i chrząszczy. W wielu miejscach można kupić żywe i spreparowane okazy tych zwierząt, a także nalewki.
Uważaj na ozdobne pajęczaki, żywe pająki, a także zasuszone chrząszcze i motyle.

Chronione gatunki pierścienic, mięczaków, koralowców i zakazane wyroby.
Do tej grupy zalicza się pijawka lekarska, małże i ślimaki, skamieniałe koralowce. Zakazane wyroby pozyskiwane w tej grupie to żywe pijawki, leki z pijawek, muszle skrzydelnika olbrzymiego skamieniałe koralowce, żywa rafa koralowa i ukwiały.
Uważaj na leki, muszle i biżuterię. Bezpiecznie możesz kupować tylko pamiątki wytworzone z korali różowe i czerwone i wyrabiane z nich pamiątki.

Chronione gatunki roślin i zakazane wyroby.
Roślinami objętymi ochroną są liczne cyprysy i agawy, rośliny owadożerne, wilczomlecze, niemal wszystkie odmiany kaktusów, Wszystkie dzbaneczniki i storczyki. Niektóre gatunki drzew.
Uważaj na piękne i ozdobne rośliny egzotyczne, a także na wyrabiane z nich meble i inne ozdoby. Nie kupuj cebulek ani bulw tych roślin.

Kary za przewożenie zakazanych pamiątek.
Najłagodniejszą karą za próbę przewozu zakazanej pamiątki jest odebranie jej na lotnisku kraju, z którego wyjeżdżamy lub w rodzimym porcie lotniczym. Za wyrafinowane przewożenie dużych ilości wyjątkowo cennych okazów grozi areszt, a nawet kara dłuższego pozbawienia wolności.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl