Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Zaproś dziecko do teatru

Zaproś dziecko do teatru

Teatr to miejsce niezwykłe. Takim był od zawsze, ale teraz jest jeszcze bardziej niż kiedyś. Dlaczego? Bo rozrywka, z którą ty i twoje dziecko macie do czynienia na co dzień ma charakter wirtualny. Teatr jest czymś, co dzieje się naprawdę. W momencie, gdy spoglądamy na scenę, aktorzy naprawdę tańczą, śpiewają, chodzą i mówią lub poruszają trzymanymi w rękach lalkami. Teatr jest magiczny i niepowtarzalny, a przede wszystkim prawdziwy.

Kiedy zacząć. Im wcześniej zafascynujesz swoje dziecko teatrem tym lepiej. Najlepszy czas na pierwszą wizytę w teatrze i spotkanie ze wszystkim co się tam dzieje, to mniej więcej 3-4 rok życia dziecka. Młodsze dzieci mają jeszcze trudności z siedzeniem przez dłuższy czas w jednym miejscu i koncentrowaniem się na tym co widzą przed sobą.

Zanim pójdziecie do teatru. Spotkanie malucha z teatrem nie może nastąpić tak po prostu i z marszu. Ciemna sala, gong, cisza i rozsuwająca się kurtyna mogą najzwyczajniej przestraszyć dziecko, które nic na ten temat nie wie. Przed pierwszą wizytą w teatrze przeczytaj dziecku książeczkę na ten temat. Obejrzyjcie wspólnie obrazki, powiedz dziecku, że kiedyś się tam wybierzecie. Jeśli w twoim mieście jest teatr, pokaż go dziecku z zewnątrz i powiedz co się tam dzieje. Dobrym wstępem do spotkania z prawdziwym teatrem jest udział dziecka w przedstawieniach przedszkolnych.

Co wybrać? Wybierając przedstawienie, na które pójdziecie z dzieckiem, kieruj się jego zainteresowaniami. Chłopca może znudzić bajka o kopciuszku, a dziewczynka może nie chcieć oglądać przedstawienia o rycerzach, robotach i kosmosie. Zanim zdecydujesz się na jakieś przedstawienie, poczytaj o nim w gazetach i w internecie. Możesz też wybrać sztukę, na której byli twoi znajomi i która bardzo spodobała się ich dziecku.

Jak się zachować. Wytłumacz dziecku po co idzie się do teatru i jak trzeba się tam zachowywać. Powiedz mu, że w trakcie przedstawienia nie wypada jeść, pić i szeleścić papierkami. Zapytaj dziecko jak by się czuło, gdyby występowało dla kogoś, a ten ktoś zajmował by się w tym czasie jedzeniem. W trakcie przerwy zaproś malucha do bufetu na słodką niespodziankę. Nie wymagaj od kilkulatka, by podczas przedstawienia siedziało cicho i w skupieniu słuchało tego co mówią aktorzy. Pozwól, by jak inne dzieci, piszczało z zachwytu, klaskało i odpowiadało na pytania padające ze sceny.

Nie podoba mi się tu! Idąc z maluchem pierwszy raz do teatru, nie jesteś w stanie do końca przewidzieć jego reakcji na to co będzie się tam działo. Może się zdarzyć, że twoja pociecha kategorycznie odmówi pozostania w sali teatralnej. Jeśli dziecko wyraźnie nudzi się lub boi, chce wyjść na zewnątrz – pozwól mu na to i odczekaj, aż samo zechce tam wrócić. Jeśli nie zechce, nie zmuszaj go do tego. Nie zapomnij porozmawiać z dzieckiem gdy już ochłonie. Zapytaj co się stało i co nie podobało mu się w teatrze.

Ważne! Każde wyjście do teatru, udane lub nie, jest dużym przeżyciem emocjonalnym dla dziecka. Sugestywna gra aktorów, podkreślanie nastroju światłem, muzyką i dekoracją – wszystko to działa na malucha o wiele bardziej niż na nas. Pozwól dziecku na uwolnienie emocji, jakie wywołało w nim obejrzane przedstawienie. Może się zdarzyć, że bardzo przejmie się losem jakiejś postaci i często będzie chciało o tym mówić. Nie dziw się, jeśli twój maluch często wraca do przeżyć związanych z tym co działo się na scenie. Pocieszaj go, jeśli martwi się tym co zobaczył.

Co daje teatr? Teatr to okazja do spędzenia czasu inaczej niż zawsze. Obcowanie ze sztuką teatralną uwrażliwia dziecko na muzykę i słowo. Teatr działa na wyobraźnię, pokazując jak wiele można wyrazić słowem, mimiką i ciałem. Wizyty w teatrze są najczęściej najmilszymi wspomnieniami z dzieciństwa.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl