Jesteś tutaj » Strona główna » Rozrywka » Znowu pada, czyli co robić z dzieckiem w deszczowy dzień

Znowu pada, czyli co robić z dzieckiem w deszczowy dzień

Nie bój się deszczu. Jeśli wydaje ci się, że deszczowe dni trzeba spędzać z dzieckiem w domu, to się mylisz. Dzieci kochają deszcz i związane z nim wrażenia. Spacery i zabawy w deszczu to wielka frajda dla maluchów. Wystarczy, że odpowiednio się do nich przygotujesz. Odpowiednie przygotowanie to nieprzemakalne wysokie obuwie, spodnie i płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Tak ubrani możecie śmiało bawić się na deszczu. Obserwujcie krople wpadające do kałuż i spływające z liści, przeskakujcie kałuże i brodźcie po nich. Liczcie kałuże, porównujcie ich kształty, znajdujcie duże i małe, pytaj dziecko, która jest większa, która mniejsza chodźcie po brzegach kałuż itp. Pozwól dziecku chodzić po wodzie i błocie. Oczywiście nie chodzi o spędzanie wielu godzin w ciężkiej ulewie, ale o to, by nie unikać dworu gdy tylko się chmurzy. Zabawy w deszczu dają dzieciom niepowtarzalne wrażenia zmysłowe. Sam spróbuj i przekonaj się jakie to fajne.

Zabawy w domu. Deszczowe dni są świetną okazją do zabaw w domu. Bawcie się razem grami, układankami i klockami. Róbcie coś na zmianę i porównujcie rezultaty swoich działań. Świetnym sposobem na zagospodarowanie czasu, który trudno spędzić na dworze są gry planszowe. Zabawa nimi trwa nieco dłużej, bo najpierw trzeba opanować zasady gry, a następnie rozegrać partię. Bawcie się w odwzorowywanie różnych wzorów, na przykład z klocków, elementów wkładanych do dziurek, koralików itp. Bądź otwarty na zabawy, które inicjuje dziecko. Niech proponuje i inicjuje różne zabawy tematyczne. Dzieci kilkuletnie bardzo potrzebują takich zabaw. Chodzi o zabawy w dom, szkołę, lekarza, sklep itp. Wchodźcie na zmianę w różne role. Bądź raz nauczycielem raz uczniem, raz kupującym, raz sprzedawcą, lekarzem i pacjentem. Dzięki takim zabawom dzieci poznają różne role społeczne i uczą się związanych z nimi zachowań, a przy tym świetnie się bawią.

Zabawy plastyczne. Rozłóż na podłodze dużą folię, połóż na niej duży arkusz szarego papieru i zaproponuj dziecku malowanie wspólnego obrazu Niech każdy maluje co chce. Daj dziecku farby przystosowane do malowania palcami, pędzle różnej grubości, kredki i flamastry. Bądźcie radośni i spontaniczni. Wycinajcie z gazet różne obrazki i twórzcie z nich własne dzieła. Używajcie książeczek do kolorowania odpowiednich do wieku dziecka. Rysujcie coś na zmianę i zgadujcie co to jest.

Czas na książkę. Gdy za oknami szaruga i ziąb, nie ma nic lepszego jak dobra książka. Im dziecko młodsze tym więcej obrazków powinno być w książce. Z rocznym dzieckiem oglądaj książkę, nie pozwól mu jej niszczyć, pokazujcie i nazywajcie obrazki. Dziecku kilkuletniemu czytaj krótkie teksty i wierszyki. W międzyczasie oglądajcie książkę.

Telewizja. Sadzanie dziecka na długie godziny przed telewizorem nie jest oczywiście dobrym pomysłem. Ale wspólne oglądanie wybranych bajek i programów, rozmawianie o nich i dzielenie się wrażeniami, jest jak najbardziej wskazane. Pytaj dziecko o jego odczucia związane z obejrzanym programem, bajką lub filmem. Pytaj czy mu się podobało, co o tym myśli, którą postać lubi, a której nie. To świetny sposób na lepsze poznanie dziecka i na naukę wspólnej wymiany myśli. Dzięki temu dziecko rozumie i czuje, że może mieć własne myśli i wrażenia i że są one ważne dla najbliższych. Tym samym buduje się w nim poczucie wartości własnej, odrębnej i autonomicznej osoby.

Komputer. Zimna i nieprzyjazna pogoda to świetna okazja do tego by nauczyć dziecko właściwego korzystania z komputera. Usiądźcie razem przed monitorem, pokaż dziecku różne gry, puzzle, malowanki i układanki dostępne w sieci. Obserwuj jak wykonuje różne czynności i chwal je za sukcesy. Szukajcie razem ciekawych informacji o świecie: zwierzęta, rośliny, ciekawe przedmioty itp.

Porządki w domu. Deszczowy dzień to świetna sposobność do zrobienia wspólnych porządków. Zaproponuj dziecku wspólne uporządkowanie jego pokoju. Możecie razem posprzątać w garażu lub składziku. Posegregujcie zabawki, przejrzyjcie zawartość dawno nie sprzątanych szuflad. Dzieci bardzo chętnie pomagają w takich czynnościach. Przeszkadzają wtedy, gdy odpychasz je od siebie i nie proponujesz niczego w zamian.

Gotowanie. Nie da się wyjść na dwór – to świetna okazja do poeksperymentowania w kuchni. Pobawcie się różnymi smakami. Rozpoznawajcie przyprawy smakiem, węchem i dotykiem. Zróbcie razem śniadanie, przygotujcie prosty obiad i kolację. Pozwól dziecku trzeć lub kroić warzywa, czuwając przy tym, by nie zrobiło sobie krzywdy. Wytłumacz mu czemu trzeba myć owoce i warzywa. Opowiedz dlaczego warto jeść to co właśnie przygotowujecie. Sprzątajcie razem po posiłkach. Zrób z dzieckiem coś pysznego i prostego, na przykład budyń, galaretkę lub kisiel.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (2)

Ala

10:01, 24 luty 2015

To, że pada deszcz to nie znaczy, że trzeba siedzieć w domu :) My lubimy iść poskakać po kałużach itp. a w weekend czasami wybierzemy się do Teatru Małego Widza
Ala

10:47, 26 luty 2015

To, że pada deszcz to nie znaczy, że trzeba siedzieć w domu :) My lubimy iść poskakać po kałużach itp. a w weekend czasami wybierzemy się do Teatru Małego Widza

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl