Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Buty do biegania - jak wybrać te właściwe?

Buty do biegania - jak wybrać te właściwe?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że bieganie jest zdrowe i ma doskonały wpływ na sylwetkę. Jeśli chcesz zmierzyć się z kilometrami dla własnej kondycji i urody, koniecznie musisz zainwestować w odpowiednie obuwie. Poza tym nie potrzebujesz żadnego drogiego sprzętu i specjalnego przygotowania. Bieganie jest najbardziej uniwersalną oraz ogólnodostępną dyscypliną sportową.

Ruch jest najlepszą metodą na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, a bieganie wydaje się być najprostszym i najskuteczniejszym sprzymierzeńcem w walce z niechcianymi kilogramami. Jedna godzina biegu to spalenie około dziewięćset kalorii. Bieganie dodatkowo kształtuje całą sylwetkę – nie tylko nogi, ale także brzuch, plecy, ramiona oraz ręce.

Bieganie nie musi być nudne

Spora liczba osób uważa, że bieganie jest jedną z najnudniejszych dyscyplin sportowych. Nie jest to prawdą. Wszystko zależy przede wszystkim od naszego podejścia oraz od wprowadzanych urozmaiceń. Nie musimy biegać cały czas tym samym rytmem. Możemy przyspieszać, wprowadzać górki. Na początek doskonale powinny sprawdzić się tak zwane marszobiegi.

Bieg ma to do siebie, że jest jednym z najbardziej naturalnych ruchów wykonywanych przez człowieka. Potrzeba ruchu jest zaspokajana już przez kilkuletnie dzieci, które biegają podczas zabawy. Systematyczne bieganie pozwoli nam stać się zdrowszymi i smuklejszymi. I wcale nie potrzeba do tego szybkiego biegu – już trucht i lekki bieg w doskonały sposób pomagają dotlenić organizm,.

Strój musi być przyjazny

By bieganie nie stało się udręką, warto postawić na komfortowy strój. W zasadzie biegać można we wszystkim, ale nie każdy strój zapewni nam wygodę. Znacznie lepszym strojem niż zwykła bawełniana koszulka będzie tak zwana odzież oddychająca, która szybko odprowadzi pot. W chłodniejsze dni warto mieć także bluzę.

Bieganie w krótkich spodenkach można rozpocząć dopiero wówczas, gdy temperatura wzrośnie kilkanaście stopni powyżej zera. Przy średnio ciepłej temperaturze nogi się szybko rozgrzeją, więc nie powinniśmy mieć jakichkolwiek obaw związanych ze zdrowiem.

Dobre buty biegowe

Decydując się na bieganie, koniecznie zainwestuj w odpowiednie buty biegowe. Są one podstawą w tym sporcie i uchronią nas przed kontuzjami. Najlepiej jest ich szukać w profesjonalnych sklepach sportowych, gdzie będziemy mogli liczyć na pomoc fachowego sprzedawcy. Wśród szerokiego asortymentu obuwia biegowego możemy zetknąć się między innymi z butami posiadającymi specjalne zabezpieczenie po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie stopy. Takie obuwie adresowane jest do osób z problemami ortopedycznymi.

Najlepszym wyborem powinny okazać się buty przystosowane do stopy neutralnej. Można zdecydować się na zakup ultra lekkiego i kolorowego obuwia, oferowanego przez znane marki sportowe. Takie buty mogą posiadać łatwo odkształcalną i elastyczną piankę, dzięki czemu będą jeszcze bardziej dynamiczne. W sprzedaży można także natrafić na specjalistyczne obuwie treningowe, które pozwala na szybkie treningi właściwie na każdym rodzaju nawierzchni. Dla cięższych biegaczy proponowane są buty z amortyzacją, niezwykle lekkie i praktyczne. Po takie obuwie mogą sięgnąć również osoby, które biegają naprawdę sporo.

Dlaczego obuwie jest takie ważne?

Nieprawidłowo dobrane obuwie może sprawić, że nie będziemy czerpać z biegania jakiejkolwiek przyjemności. Dodatkowo takie buty mogą stać się przyczyną różnych problemów zdrowotnych, prowadzić do otarć, kontuzji, a nawet do bólu całego układu kostnego.

Wybierając buty do biegania, warto pamiętać o tym, że nasza stopa popołudniu może mieć nieco większy rozmiar niż rano. Dlatego zaleca się, by kupowanie obuwia biegowego odbywało się w godzinach wieczornych. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie wybierzemy zbyt ciasnych butów, które byłyby po prostu niewygodne. Najbardziej komfortowe powinny być buty o 0,5 do 1 cm większe niż rozmiar naszej stopy.

Sprawdźmy ponadto, z jakiego materiału zostały wykonane sznurowadła. Jeśli ze śliskiego tworzywa, wówczas sznurówki mogą się nieustannie rozwiązywać, a to potrafi być bardzo denerwujące.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl