Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Gdzie w Polsce uprawiać wspinaczkę – popularne miejsca

Gdzie w Polsce uprawiać wspinaczkę – popularne miejsca

Wspinaczka sportowa na przestrzeni kilku minionych lat stała się bardzo popularną formą aktywności. Jeszcze do niedawna sport ten utożsamiany był z dość niebezpieczną dyscypliną ruchową, ale dzisiaj na wspinanie decyduje się coraz większa liczba osób. Dla wielu z nich wspinaczka staje się bardzo szybko życiową pasją, której towarzyszy potężna dawka adrenaliny. Czy jednak w naszym kraju można znaleźć idealne miejsca do praktykowania tego sportu?

Wspinanie wydaje się być ekstremalnym sportem, ale na jego uprawianie tak naprawdę może zdecydować się każdy. By zacząć swoją przygodę ze wspinaczką najlepiej najpierw odwiedzić najbliższą ściankę wspinaczkową, gdzie pod okiem trenera będziemy mogli nauczyć się precyzyjnie wspinać po coraz wyższych stopniach.

Wspinanie w okolicach dużych miast

Pierwszy kontakt ze wspinaczką najlepiej rozpocząć od odwiedzenia wyżej wspomnianej ścianki wspinaczkowej. Ogólnodostępne ścianki wspinaczkowe istnieją między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu oraz w wielu innych miastach.W takich klubach można wypożyczyć cały sprzęt, który jest potrzebny do wspinania. Po kilku miesiącach być może zdecydujemy się na odbycie kursu skałkowego, w trakcie którego poznamy bliżej najważniejsze techniki asekuracyjne oraz metody wspinania.

Obecnie na terenie naszego kraju działa wiele różnego rodzaju szkół wspinaczkowych. Kiedy już zdobędziemy podstawowe umiejętności, wówczas możemy też zdecydować się na odwiedzenie jednego z  miejsc wspinaczkowych na łonie natury. W okolicach Kielc można wspinać się na Górę Zalejową oraz na skały znajdujące się w Stokówce (tu znajdziemy formacje mierzące od dwunastu do piętnastu metrów). W pobliżu Wrocławia miłośnikom wspinaczki można polecić grupę skał usytuowaną w Kotlinie Kłodzkiej (tak zwane „Pasterskie Skały”). Z kolei mieszkańcy Gdyni, Gdańska i Sopotu mogą wspinać się
w rejonie o nazwie Murki Trójmiejskie.

Jura Krakowsko – Częstochowska dla wspinaczy

Na terenie naszego kraju możemy wspinać się w różnych rejonach i po różnych rodzajach skał. Idealnym miejscem dla osób uprawiających wspinaczkę skałkową jest przede wszystkim Jura Krakowsko – Częstochowska (na terenie tym zetkniemy się głównie z jurajskim wapieniem). To prawdziwy raj dla wspinaczy, bowiem znajdują się tu zarówno łatwiejsze, jak i trudniejsze trasy. Co ciekawe, to właśnie tutaj swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczynało wielu znanych himalaistów, między innymi Wanda Rutkiewicz oraz Jerzy Kukuczka.

Najbardziej atrakcyjne wydają się być skałki wapienne, po których mogą wspinać się zarówno początkujący, jak i zaawansowani wspinacze. Najpopularniejsze rejony wspinaczkowe znajdują się w okolicy Skalnego Miasta Podzamcza, Skał Kroczyckich oraz Skał Podlesickich.

W okolicach Krakowa można wspinać się również na słynnych Skałkach Twardowskiego na Zakrzówku oraz w podkrakowskich dolinkach: Będkowskiej, Bolechowickiej czy Kobylańskiej. Także Dolina Kluczwody oraz pozostały skały i ostańce cieszą się sporym zainteresowaniem wśród wspinaczy, zwłaszcza latem.

Góry Sokole oraz Tatry Wysokie

Równie popularnym regionem wspinaczkowym są Góry Sokole w Rudawach Janowickich. Występują tam granitowe turnie, które pod względem geologicznym są bardzo zbliżone do skał znajdujących się w Tatrach Wysokich. Góry Sokole stanowią doskonałe miejsce dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze wspinaczką. Można tu opanować zdolność wyszukiwania tras, szlifować techniki asekuracyjne oraz wspinać się po różnych formacjach skalnych.

Zaawansowanym wspinaczom można natomiast polecić Tatry. Góry te jednak pomimo swojej rozległości nie są zbyt łaskawe dla wspinaczy. Najbardziej popularne miejsca do wspinania znajdują się w rejonie Morskiego Oka, ale nie należą one do najłatwiejszych tras. W pobliżu Morskiego Oka najpiękniejsze drogi znajdują się w szczególności w pobliżu Filara Kazalnicy.

Wspinać można się również w tatrzańskich dolinach: Gąsienicowej, Kościeliskiej, Pięciu Stawów oraz na Kazalnicę, Żabie Szczyty, Kopę Spadową, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty czy na Komin Węgrzynowicza na Wołowym Grzbiecie. Chętnie wybierane do wspinaczki są także regiony Hali Gąsienicowej, zwłaszcza Granaty, Kościelec, Świnica oraz Czarne Ściany.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl