Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Historia lekkoatletycznych mistrzostw świata

Historia lekkoatletycznych mistrzostw świata

Lekkoatletyka to nie tylko jedna z najbardziej popularnych, ale także jedna z najstarszych dyscyplin sportowych na świecie. Do najważniejszych konkurencji lekkoatletycznych zalicza się biegi, skoki, rzuty oraz chód. Pierwsze zawody w lekkoatletyce były rozgrywane już na terenie starożytnej Grecji. Historia lekkoatletycznych mistrzostw świata rozpoczyna się jednak w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce są zawodami organizowanymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1983 roku. Imprezę początkowo organizowano w trybie czteroletnim, ale od 1991 roku zawody rozgrywane są już co dwa lata.

Początki lekkoatletycznych mistrzostw świata

Konkurencje lekkoatletyczne praktycznie od zawsze stanowiły bardzo istotną część Igrzysk Olimpijskich. Już na terenie starożytnej Grecji rozgrywane były zawody w rzucie oszczepem oraz dyskiem, które niejako stały się zaczątkiem dla rozwoju dalszych rozgrywek lekkoatletycznych. Dyscypliny te ponadto stały się podstawą do zorganizowania igrzysk nowożytnych.

Lekkoatletyka była jedną z ważniejszych konkurencji na igrzyskach w Atenach, które odbyły się w 1896 roku. Wówczas zawody zorganizowano w dziesięciu konkurencjach (między innymi biegi na sto metrów, skok w dal, skok o tyczce, maraton, rzut dyskiem, pchnięcie kulą). Na początku XX wieku powołano do życia Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną, która stała się organizatorem późniejszych mistrzostw świata w lekkoatletyce.

To właśnie Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna ogłosiła, że igrzyska olimpijskie będą pełnić rolę mistrzostw świata. Dopiero sześćdziesiąt lat później opracowano szczegółowy plan nowej organizacji mistrzostw w lekkoatletyce. Kandydatami do miana gospodarza pierwszych zawodów był Stuttgart oraz Helsinki.Ostatecznie pierwsze mistrzostwa świata w lekkoatletyce odbyły się w Helsinkach i miało to miejsce w 1983 roku.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Helsinkach, Rzymie i Tokio

Pierwsza edycja zawodów odbyła się w Finlandii i wzięło w niej udział ponad tysiąc trzysta zawodników z ponad stu pięćdziesięciu krajów. Z biegiem czasu plan imprezy zaczęto wzbogacać o zupełnie nowe konkurencje – wprowadzono między innymi chód kobiet na dziesięć kilometrów, trójskok kobiet oraz rzut młotem kobiet.

Drugie mistrzostwa świata w lekkoatletyce odbyły się na stadionie olimpijskim w Rzymie, w 1987 roku. Trzecia edycja zawodów lekkoatletycznych miała natomiast miejsce w 1991 roku w japońskim Tokio. Imprezy z roku na rok cieszyły się coraz większym zainteresowaniem i wtedy nikt nie przypuszczał, że mistrzostwa świata w lekkoatletyce niedługo będą stanowić jedną z największych imprez sportowych na całym świecie (zarówno pod względem sportowców biorących w niej udział, jak i pod względem widzów).

W 1993 roku mistrzostwa świata w lekkoatletyce rozegrano w niemieckim Stuttgarcie, a później zawody odbywały się kolejno: w 1995 w Goteborgu (Szwecja), w 1997 w Atenach (Grecja), w 1999 w hiszpańskiej Sewilli, w 2001 w Kanadzie, w 2003 w Paryżu (Francja), w 2007 w japońskiej Osace, w 2009 w Berlinie (Niemcy), natomiast w 2011 roku w Taegu (Korea Południowa).

Polska na mistrzostwach świata w lekkoatletyce

Nasz kraj na mistrzostwach świata w lekkoatletyce uczestniczy właściwie od samego początku, gdyż od 1983 roku. To właśnie wtedy został zdobyty pierwszy medal dla Polski (wywalczył go dla nas Edward Sarul w konkurencji pchnięcie kulą).

W trakcie lekkoatletycznych mistrzostw świata największą liczbę medali dla naszego kraju zdobył Robert Korzeniowski. Najwięcej medali zdobyliśmy podczas mistrzostw świata w 2009 roku (wówczas wywalczyliśmy aż osiem medali, w tym dwa złote). Najgorzej natomiast wypadliśmy na drugiej edycji mistrzostw, która została zorganizowana w stolicy Włoch – Rzymie. Wtedy nie zdobyliśmy żadnego medalu.

W 2013 roku mistrzostwa świata w lekkoatletyce odbywały się w stolicy Rosji – Moskwie na stadionie w Łużnikach. Za dwa lata gospodarzem piętnastej już edycji mistrzostw będzie natomiast Pekin.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl