Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Jak pozbyć się zakwasów?

Jak pozbyć się zakwasów?

  • Data dodania: 2012.05.01

Sport to zdrowie. To zdanie zna na pewno każdy mężczyzna. Uprawianie sportu dostosowanego do wieku, kondycji oraz wszelkich aspektów zdrowotnych jest bardzo potrzebne, by cieszyć się długim życiem i zachować odpowiednią sylwetkę. Wielu z nas jednak nie ma czasu na regularne uprawianie sportu, dlatego biegi lub ćwiczenia aerobowe są wykonywane zrywami, co jakiś czas w większej dawce. Jeśli jednak pragniemy troszkę potrenować, a długo tego nie robiliśmy, musimy liczyć się z tym, że mogą pojawić się zakwasy.

Czym są zakwasy?
Zakwasy to potoczne określenie powstawania kwasu mlekowego, który gromadzi się w mięśniach. To zjawisko wiąże się z odczuwalnym bólem mięsni pojawiającego się zwykle następnego dnia po dużym wysiłku fizycznym, zwłaszcza wtedy, gdy nasze mięśnie nie są zastane długim pozostawaniem w spoczynku.

Jak zapobiegać zakwasom
Najlepszą metodą zapobiegania zakwasom jest systematyczny trening. Warto nasze ciało wprawiać w ruch, by mięśnie cały czas pracowały i były mniej podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Codzienny krótki jogging lub częste spacery powinny pomóc. Jeśli jednak nie mamy czasu na uprawianie sportu i prowadzimy siedzący tryb życia, pamiętajmy o rozgrzewce, która powinna poprzedzać każdy większy wysiłek fizyczny. Warto także zadbać o to, by ćwiczenia po dłuższej przerwie zacząć od mało intensywnych. Po jakimś czasie, gdy nasze ciało będzie już odpowiednio przygotowane, możemy systematycznie zwiększać dawkę ruchu.

Jak poradzić sobie, gdy pojawią się zakwasy
Zakwasy, które zwykle pojawiają się dzień po forsujących ćwiczeniach można zwalczać na kilka sposobów. Bardzo dobrze do tego nadaje się gorąca kąpiel. Pomaga ona na bolące mięśnie, a do tego doskonale odpręża po długim i meczącym dniu. By kąpiel była jeszcze przyjemniejsza, warto dolać do gorącej wody kilka kropel olejku do aromaterapii. Czasem sprawdza się metoda klin klinem, czyli na zakwasy spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym, dobrze działają ćwiczenia, najlepiej rozciągające. Dla większości osób nie jest to przyjemne, ponieważ przy każdym ćwiczeniu czuje się ból mięśni, jednak warto chwilę pocierpieć, by przynieść sobie ulgę. Innym, nieco przyjemniejszym sposobem na pozbycie się zakwasów, jest masaż, który można, podobnie jak w przypadku kąpieli, wykonywać olejkami do aromaterapii. Ulgę w cierpieniu mogą także przynieść maści rozgrzewające i przeciwzapalne, którymi najlepiej nasmarować obolałe miejsca przed położeniem się spać, wówczas ich działanie będzie skuteczniejsze, ponieważ maść będzie doskonale rozgrzewała, gdy będziemy okryci ciepłą kołdrą.

Zakwasy są bardzo częstą przypadłością u wielu osób. Zamiast jednak próbować różnych metod leczenia, warto im zapobiegać, by ćwiczenia fizyczne dawały nam same korzyści, a nie sprawiały ból i zniechęcały do dalszego wysiłku.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl