Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Kręgle - sport dla relaksu

Kręgle - sport dla relaksu

Jednym z przyjemniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu jest gra w kręgle. Jest to gra, która polega na strącaniu ustawionych kręgli przy pomocy odpowiedniej kuli. Obecnie gra w kręgle cieszy się powszechnym zainteresowaniem, a z roku na rok przybywa nowoczesnych kręgielni, do których można zabierać również i te nieco młodsze pociechy.

Jak się okazuje, gra w kręgle, dawniej nazywana po prostu grą w kule, znana była już w epoce starożytności. Wówczas ciężkie kule wykonywane były głównie z kamienia, nie posiadały również charakterystycznych uchwytów na palce, więc gra nie należała do najłatwiejszych. Dzisiaj jednak ta forma zabawy poszła daleko naprzód, kule są lżejsze i wygodniejsze, więc strącanie kręgli wydaje się być czystą przyjemnością.

Popularna gra w kręgle

Obecnie gra w kręgle najbardziej znana jest jako bowling, chociaż trzeba wiedzieć, że obie gry różnią się nieco technikami gry. Dzisiaj gra ta ma mnóstwo zwolenników na całym świecie, a to zapewne dlatego, że grać w kręgle może praktycznie każdy. Nie potrzeba do tego mieć muskularnej postury czy wyjątkowej siły.

Technika strącania kręgli została na przestrzeni lat nieco zmodyfikowana, a same miejsca do gry w kręgle wydają się być również niezwykle nowoczesne. Współczesne kręgielnie szczycą się więc specjalnymi, zautomatyzowanymi systemami, dzięki którym kula po rzucie błyskawicznie trafia do gracza, a punkty liczy ustawiona obok maszyna.

Zasady gry w kręgle są niezwykle proste, co z pewnością także zadecydowało o tak dużej popularności tej zabawy. Podstawowym warunkiem jest zbicie kulą jak największej liczby ustawionych kręgli, a spośród zawodników wygrywa oczywiście ten, kto strąci ich najwięcej.

Sportowy charakter kręgli

Chociaż wielu osobom wydaje się, że gra w kręgle to przede wszystkim przyjemna forma relaksu, to w rzeczywistości jest to również znana dyscyplina sportowa. Sportowy status kręgle otrzymały na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to zaczęło rywalizować ze sobą kręglarstwo klasyczne oraz bowling.

Dzisiaj kręgle klasyczne są sportową dziedziną, polegającą na strąceniu dziewięciu kręgli specjalną kulą. Kręgle liczą sobie czterdzieści centymetrów wysokości i są ustawiane na polu o kwadratowym kształcie. Każdy zawodnik ma rzuty próbne oraz rzuty tak zwanej gry właściwej, które rozgrywane są w kilku seriach. Na końcowy rezultat gry składa się suma wszystkich przewróconych kręgli.

Kręglarstwo klasyczne, jak każda inna sportowa dziedzina, objęta jest nadzorem sędziów, którzy czuwają nad przeprowadzanymi seriami rzutów. Jako sport kręgle mają duże znaczenie, przede wszystkim dlatego, że dyscyplina ta może być uprawiana przez każdego, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.

Kula do gry w kręgle

Jednym z najbardziej istotnych elementów do gry w kręgle niewątpliwie jest kula, która ma określoną średnicę (od 160 do 220 mm). W kuli umiejscowione są specjalne otwory, w które wkłada się wszystkie palce.

Oczywiście kule pomiędzy sobą mogą się różnić, zarówno wagą, jak i rozmieszczeniem poszczególnych otworów na palce. Warto wiedzieć, że każda kula posiada określoną numerację. Kule o numerach od 6 do 8 są więc najbardziej odpowiednie dla dzieci, natomiast kule o nieco wyższych cyfrach będą stanowić kolejno kule damskie oraz męskie.

Wybierając kulę dla siebie, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, by nie była ona zbyt ciężka, wówczas bowiem gra nie będzie przyjemnością, a utrapieniem. Kula o przesadnej masie może też prowadzić do nadwyrężenia nadgarstka, warto więc o tym pamiętać.

Zasady gry

By grać bezpiecznie warto poznać podstawowe zasady gry w kręgle. Przede wszystkim należy posiadać odpowiednie obuwie. Buty powinny posiadać specjalną podeszwę – dzięki niej nie wywrócimy się oraz nie pozostawimy po sobie nieestetycznych śladów na podłodze.

Kulę należy zawsze podnosić obiema rękami. Jeśli będziesz ją podnosić jedynie jedną ręką, wówczas może zostać nie tylko upuszczona, ale i wywołać obciążenie dla kończyny. Rzucając kulę, nie przekraczaj linii rzutu. Pamiętaj też, by nie stać tuż za osobą, która właśnie przygotowuje się do rzutu. Uderzenie kulą ważącą kilka kilogramów może nie być przyjemne.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl