Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Męska joga - dla mężczyzny w każdym wieku

Męska joga - dla mężczyzny w każdym wieku

  • Data dodania: 2012.05.13

Chociaż joga kojarzy się panom głównie z dziwnymi wygibasami ciała oraz z medytacjami w pozycjach kwiatu lotosu, to jednak coraz częściej w grafikach wielu klubów fitness pojawiają się już nie tylko zajęcia dla kobiet. Świadczy to o tym, że mężczyźni powoli przekonują się do jogi, chociaż liczba panów biorących udział w tego rodzaju zajęciach wciąż jest stosunkowo niewielka.

Joga przez całe lata utożsamiana była przede wszystkim z formą aktywności dla kobiet, tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że praktykowanie jogi niegdyś należało głównie do płci męskiej. To więc właśnie z myślą o mężczyznach zaprojektowano tę formę rozwoju ciała i duszy.

Joga z wielką tradycją

Joga jest jednym z najbardziej znanych na świecie systemów filozoficzno – duchowych, który pozwala na oczyszczenie ciała oraz umysłu. To jednocześnie zbiór wielu różnych dyscyplin, opracowany przez filozofię indyjską.

Początkowo joga była utożsamiana przede wszystkim z buddyzmem, hinduizmem oraz ze sztukami tantry, szybko jednak zdobyła uznanie na całym świecie. Obecnie joga jest postrzegana więc przede wszystkim jako zbiór ćwiczeń, które mają duże znaczenie dla kondycji psychicznej i fizycznej. Procesy globalizacyjne spowodowały szybkie przenikanie jogi do nowych kultur i do coraz to nowych krajów, z tego więc względu ten system filozoficzno – duchowy jest dzisiaj znany i rozpowszechniony w wielu częściach świata.

Joga rzeczywiście również dla mężczyzn?

Wielu panów wciąż nie daje się przekonać do tego, że joga jest idealnym sposobem na ćwiczenia również dla nich. Nic w tym jednak dziwnego, kiedy nawet na zajęciach prowadzonych przez kluby sportowe, dziewięćdziesiąt pięć procent ćwiczących osób stanowią panie. W takim towarzystwie mężczyznom jest na pewno odnaleźć się trudno, na szczęście coraz częściej możemy być świadkami miejsc, w których organizuje się zajęcia tylko i wyłącznie z myślą o mężczyznach.

Joga, która przez całe lata pozostawała więc z dala od typowych, męskich form aktywności, dzisiaj zdaje się wracać do łask, chociaż następuje to bardzo powoli. Przekonywanie mężczyzn nie jest łatwe, jeśli jednak sami zapoznają się z zaletami praktykowania jogi, wówczas na pewno stwierdzą, że takie ćwiczenia mogą im dać znacznie więcej niż wielogodzinne pobyty na siłowni.

Zalety uprawiania jogi

Na początku na pewno warto wiedzieć, że regularne uprawianie jogi może pomóc nam zwalczać różne dolegliwości, między innymi te związane z wiekiem. Jak powszechnie wiadomo, problemy wieku dojrzałego dotyczą przecież nie tylko kobiet, ale również mężczyzn, dlatego z całą pewnością należy im polecić jogę. To oczywiście nie koniec zalet praktykowania tej sztuki filozoficzno – duchowej.

Joga doskonale pomaga również na kłopoty z sercem, na przerost prostaty, a także skutecznie zwalcza bóle kręgosłupa, przede wszystkim odcinka lędźwiowego oraz krzyżowego. Nie jest więc prawdą, że joga jest niemęska i przeznaczona tylko i wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni praktykujący jogę mogą równocześnie doskonale wzmacniać mięśnie rąk, górnej części tułowia, rozciągać nogi i uelastyczniać całe swoje ciało.

Na do jeszcze dobra jest joga?

Uprawianie jogi może pomóc nie tylko na kłopoty z sercem, nadciśnieniem tętniczym i z układem krążenia, może również korzystnie wpływać także na pracę układu nerwowego. Już samo skoordynowanie oddechu oraz nauczenie się kilku technik brania powietrza może pomóc w lepszym ukrwieniu całego organizmu, wpłynąć na procesy metaboliczne. W końcu joga pomaga się wyciszyć oraz uspokoić, co jest dzisiaj również bardzo ważne, zwłaszcza, że w dzisiejszym świecie zdecydowana większość z nas ma pracę dość stresującą oraz wymagającą spędzania wielu godzin za biurkiem.

Joga może więc być doskonałym sposobem na radzenie sobie z destrukcyjnym uczuciem stresu czy na walkę ze swoimi słabościami. Jednak osiągnięcie wszystkich powyższych korzyści jest możliwe tylko i wyłącznie przy regularnej i wytrwałej pracy, podczas której można jednocześnie poznać drugą stronę swojej osobowości, zrozumieć swoje ciało oraz poznać swoje własne możliwości.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

Daniela

23:01, 30 grudzień 2013

Aż dziwne, że tak mało miejsc oferuje zajęcia z jogi specjalnie dla panów, przy odpowiedniej muzyce i z nieco większą dynamiką. Pierwsze, z jakimi spotkałam się w Krakowie (i jedyne!), są w Ogrodzie Harmonii na Przybyszewskiego - ogromny ukłon w stronę tego miejsca za tak szeroką ofertę.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl