Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Odkryj podwodny świat - mini poradnik nurkowania

Odkryj podwodny świat - mini poradnik nurkowania

  • Data dodania: 2012.02.25

Kursów nurkowania w naszym kraju jest coraz więcej. Jak się okazuje, niekoniecznie trzeba wyjeżdżać za granicę, by móc podziwiać fascynujący, podwodny świat i spędzać wiele czasu pod wodą. Od jakiegoś czasu również w Polsce powstaje wiele ciekawych miejsc do nurkowania. Jak jednak stać się nurkiem, jeśli do tej pory nie mieliśmy zbytnio do czynienia z tą dyscypliną?

Na początku najlepiej wybrać się na kurs. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że czasami takie zajęcia kończą się poświęcaniem każdego wolnego czasu na nurkowe wypady. Nurkowanie ma wiele zalet, wystarczy zauważyć, że jest o wiele bardziej bezpieczne od jazdy na nartach czy na snowboardzie, a poza tym ten sport może być również uprawiany przez każdego z nas!

Kurs wstępem do wielkiej przygody życia

Obecnie w wielu miejscach organizowane są kursy, w których mogą uczestniczyć również te osoby, które myślą, że nie do końca dadzą sobie radę pod wodą. Najczęściej jednak wybierane są zajęcia, w skład których wchodzą zarówno wykłady teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne. Nurkowanie odbywa się na dobrze do tego przystosowanych basenach, natomiast latem wiele ośrodków oferuje nurkowanie na przykład w jeziorach mazurskich.

Niewątpliwie największym atutem profesjonalnych kursów nurkowania jest przede wszystkim obcowanie z instruktorem, od którego uczestnicy mogą zaczerpnąć wiele cennych oraz przydatnych pod wodą umiejętności. Zajęcia odbywają się w różnych miejscach, dzięki czemu adepci mogą zdobywać doświadczenie w różnorodnych sytuacjach i warunkach wodnych.

Marzenie – własny sprzęt

Każdy, kto zostanie zarażony pasją nurkowania, na pewno będzie marzył o posiadaniu indywidualnego sprzętu. Zakup całego ekwipunku na pewno nie jest najtańszym wydatkiem, dlatego jeśli koniecznie chcemy dysponować własnymi urządzeniami, warto rozłożyć sobie zakupy w czasie.

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie warto wydawać pieniędzy na najtańszy sprzęt, którego będziemy się chcieli pozbyć po kilku zanurzeniach się pod wodę. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dobry jakościowo kostium, nazywany często skafandrem nurkowym oraz w tak zwany sprzęt ABC (maska, płetwy, fajka). Ze względu na bezpieczeństwo, szyby maski powinny być wykonane ze specjalnego szkła hartowanego, na ten element na pewno warto więc zwrócić uwagę.

Szeroki asortyment fajek do nurkowania może przyprawić o lekki zawrót głowy. Wśród tańszych znajdziemy fajki z rurką oddechową, ustnikiem oraz z mocowaniem do paska. Nieco droższe posiadać będą również zaworki oraz specjalny falochron, który w skuteczny sposób będzie zabezpieczał przed wpadaniem kropel wody z góry.

Jeśli chodzi o płetwy, to w sprzedaży znajdziemy zarówno płetwy paskowe, jak i kaloszowe. Pierwszy rodzaj płetw ma o wiele więcej zalet, między innymi w odróżnieniu od tych kaloszowych, skutecznie chronią stopy przed zimnem, a to powinno być istotnym argumentem, jeśli często zamierzamy nurkować w polskich jeziorach.

Samolotem na nurkowanie?

Kiedy przejdziemy już specjalistyczny kurs, wówczas śmiało możemy pomyśleć o wakacyjnym wyjeździe połączonym z nurkowaniem. Zimny Bałtyk niestety nie dysponuje najlepszymi warunkami do nurkowania, dlatego o wiele częściej nurkowie wybierają Morze Czerwone, Czarne czy Śródziemne. W te miejsca najlepiej oraz najszybciej jest się dostać samolotem, ale trzeba się przygotować na to, że przewożenie sprzętu nurkowego nie jest takie łatwe, jak może nam się wydawać.

Przede wszystkim sprzęt do nurkowania jest stosunkowo ciężki, a co więcej, zwykle zajmuje sporo miejsca. Decydując się na nurkowanie w jednym z zagranicznych kurortów, możemy zabrać ze sobą wszystko prócz butli. Oczywiście butla może również trafić do naszego hotelu, ale trzeba by ją nadać o wiele wcześniej, a i tak nie mielibyśmy pewności, że dotrze na czas.

W zwykłej, ekonomicznej klasie, możemy przewieźć bagaż do około dwudziestu kilogramów. Waga dopuszczalna podawana jest na bilecie, dlatego dobrze jest się z nią zapoznać wcześniej. W niektórych, wyższych klasach możliwe jest oczywiście przewożenie cięższego bagażu, ale wówczas za sam bilet zapłacimy nieco więcej. Posiadając kartę stałego klienta konkretnych linii lotniczych, możemy liczyć na zdecydowanie wyższe limity bagażu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl