Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Paintball - budząca kontrowersje gra zespołowa

Paintball - budząca kontrowersje gra zespołowa

Chociaż paintball nie jest oficjalną dyscypliną sportową, to mimo to, ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród panów. I chociaż strzelanie z urządzeń, przypominających wyglądem broń pneumatyczną budzi różne emocje, to paintball staje się coraz popularniejszą formą aktywnego wypoczynku.

Jeszcze do niedawna paintball w zasadzie nie cieszył się tak dużą popularnością, przede wszystkim dlatego, że była to dyscyplina nikomu nie znana. Dzisiaj ta gra zespołowa cieszy się sporym zainteresowaniem i dość chętnie podejmowana jest między innymi na imprezach integracyjnych. Ale w paintball można zagrać w zasadzie w każdym wolnym czasie.

Kilka słów o historii paintballu

Paintball jako forma rozrywki pojawił się stosunkowo niedawno, w zasadzie po raz pierwszy w tą grę zagrano około pięćdziesięciu lat temu. Wówczas to, w kilku krajach Stanów Zjednoczonych, strzelanie farbą miało na celu znaczenie drzew i był to sposób wykorzystywany przez służbę leśną. Szybko jednak sposób pracy stał się rozrywką, gdyż już kilkanaście lat później zaczęły pojawiać się pierwsze urządzenia, które miały służyć właśnie celom rekreacyjnym.

Od lat osiemdziesiątych ta zespołowa zabawa zaczęła więc zyskiwać coraz to nowych zwolenników, głównie wśród osób o zamiłowaniach myśliwskich oraz militarystycznych. Obecnie paintball jest świetną rozrywką w zasadzie dla każdego, bez względu na wykonywany zawód czy zainteresowania.

Zasady, którymi rządzi się paintball

Paintball jako nowoczesna i specyficzna gra zespołowa rządzi się szeregiem własnych praw. Oczywiście w grze tej używana jest broń, dlatego bardzo ważny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo uczestników zabawy. W tym celu każda osoba chcąca wziąć udział w zabawie, musi posiadać odpowiednią maskę ochronną, która ochrania nie tylko twarz, ale również głowę. Maski te są projektowane w odpowiedni sposób, tak, by mogły wytrzymać oraz odeprzeć uderzenie każdej nadlatującej kulki, wystrzelonej przez przeciwnika.

Ważnym elementem zabawy są również markery, z których wystrzeliwane są kulki z farbą. Każdy taki marker wcześniej jednak przechodzi odpowiednie testy, bowiem kulki mogą z nich wylatywać tylko z określoną prędkością, najczęściej jest to prędkość około dziewięćdziesięciu metrów na sekundę. Niestety czasem zdarza się, że uczestnicy celowo podkręcają, modyfikują swoje markery, by kulki były wystrzeliwane z jeszcze większą prędkością. Na to zwraca się dzisiaj szczególnie dużą uwagę, bowiem im większa prędkość, tym większe niebezpieczeństwo zranienia przeciwnika, a przecież nie o to ma w tej grze chodzić.

Zapewne też z tego względu paintball budzi tak wiele kontrowersji. Przez niektóre osoby ta gra zespołowa niekiedy bywa utożsamiania z militaryzmem, z fascynacją przemocą. Jednak w rzeczywistości paintball nie powinien wzbudzać skojarzeń z działaniami wojennymi, a powinien być przede wszystkim ciekawą formą aktywności, którą może uprawiać przecież każdy z nas. Paintball jest jednak dozwolony tylko i wyłącznie od osiemnastego roku życia. Niekiedy tak wiele negatywnych emocji może budzić jednocześnie stosunkowo mała wiedza o tej dyscyplinie.

Najpopularniejsze rodzaje gry

Najpowszechniejszą formą paintballu jest zdobywanie tak zwanej flagi przeciwnika. Możemy się jeszcze zetknąć z innymi rozgrywkami, między innymi ze speedballem oraz z woodsballem. Speedball to nieco bardziej sportowa odmiana paintballu, w której ważną rolę odgrywają sztucznie ustawione przeszkody (na przykład mogą to być beczki czy opony samochodowe).

Woodsball natomiast jest grą rozgrywaną w naturalnych warunkach, a więc na terenie lasu, pola czy innego nieużytkowanego terenu. W tej odmianie paintballu, bardzo często stosowany jest wojskowy, maskujący strój, który daje możliwość kamuflowania się.

Niekiedy możemy zetknąć się również z tak zwaną historyczną odmianą paintballu, w którym gra opiera się na działaniach zaczerpniętych z historii. Jednak biorący udział w takich rozgrywkach uczestnicy nie są zobowiązani do trzymania się ściśle określonej przez historię wersji wydarzeń. Mogą tworzyć swoje własne taktyki, przyczyniając się tym samym do zupełnie innego wyniku całej potyczki.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl