Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Paralotniarstwo, czyli być jak ptak...

Paralotniarstwo, czyli być jak ptak...

Paralotniarstwo przez wiele osób bardzo często mylone jest z lotniarstwem. Tymczasem są to dwie zupełnie odrębne dziedziny. Paralotniarstwo polega na lataniu przy użyciu paralotni. Jeszcze do niedawna sport ten największym zainteresowaniem cieszył się na terenie Ameryki Południowej, ale dzisiaj ta forma rekreacji posiada spore rzesze zwolenników również w Polsce.

Paralotniarstwo jest sportem raczej amatorskim, chociaż trzeba wiedzieć, że istnieje również odmiana paralotniarstwa sportowego (rozgrywki są organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI).

Kilka słów o historii paralotniarstwa

Początków paralotniarstwa we współczesnej formie należy doszukiwać się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ta dyscyplina sportowa powstała we Francji. To właśnie tam francuski inżynier Pierre Lemoigne skonstruował pierwszy spadochron, który umożliwiał kierowanie lotem w podniebnych przestworzach. Nieco później przez amerykańskiego naukowca został opracowany także spadochron komorowy, który dał początek współczesnym spadochronom szybującym.

Za narodziny paralotniarstwa uważa się stumetrowy zlot, który miał miejsce na terenie Francji. Wzięło w nim udział trzech Francuzów. Od tego momentu paralotniarstwo zaczęło cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Prawdziwy rozkwit tej formy rekreacji przypadł na lata dziewięćdziesiąte XX wieku i przyczyniło się do tego wprowadzenie wielu ulepszeń w sprzęcie do latania.

W Polsce początki paralotniarstwa miały miejsce w latach osiemdziesiątych. Pierwsze zloty na paralotniach odbywały się w Tatrach. W latach dziewięćdziesiątych w Zakopanem na stoku Nosala zorganizowano zawody paralotniarskie. W tym samym czasie odbyły się też w Karkonoszach pierwsze Mistrzostwa Polski w paralotniarstwie.

Latanie przy użyciu paralotni

Paralotniarstwo jest ściśle związane z paralotnią, która jest nazywana również glejtem. Jest to rodzaj szybowca, który odznacza się doskonałą sterownością. Paralotnia odróżnia się od lotni przede wszystkim brakiem sztywnych elementów konstrukcyjnych. Paralotnia nie posiada też silnika. Na pierwszy rzut oka może ona wyglądem przypominać spadochron.

Sterowanie paralotnią nie jest łatwe i może odbywać się na dwa sposoby: zaciąganiem sterówki bądź poprzez balansowanie ciałem. Zaciągnięcie jednej ze sterówek zwiększa współczynnik oporu, dzięki czemu paralotnia skręca w  tym kierunku, w którym została zaciągnięta sterówka. Balansowanie ciałem to natomiast nic innego jak przechylanie ciała w bok, dzięki czemu także można sterować paralotnią.

Początkujący paralotniarze zazwyczaj wykonują najprostszy manewr, którym jest zlot ze zbocza. Lot jest wówczas stosunkowo krótki, a lądowanie odbywa się tuż pod zboczem.

W przypadku braku zbocza stosowane są niekiedy specjalne wyciągarki, które służą do rozpędzania paralotni. Ciekawą opcją są także paralotnie wyposażone w nieduży silnik spalinowy, który umożliwia rozpoczęcie lotu nawet z całkiem płaskiego terenu.

Prawdziwi mistrzowie paralotniarstwa są w stanie utrzymywać się w powietrzu nawet przez kilka czy kilkanaście godzin. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu niektórych zjawisk atmosferycznych.

Gdzie latać?

Nauka latania na paralotni odbywa się w szkołach paralotniarstwa. Wyróżnia się kilka etapów edukacji: paralotniarstwo podstawowe, loty wysokie i doskonalenie technik pilotażu oraz szkolenie w lotach termicznych oraz żaglowych. Szkoły paralotniarstwa znajdują się w Polsce między innymi w Międzybrodziu Żywieckim, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Katowicach, Kielcach, Kołobrzegu, Warszawie oraz w Poznaniu.

Ponadto prowadzone są specjalne szkolenia przez instruktorów, którzy posiadają uprawnienia przyznane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pierwszy etap nauki to najczęściej zbieganie po niezbyt stromym zboczu, aby nauczyć się trzymać paralotnię we właściwej pozycji. Zazwyczaj już po kilku próbach można dokonać pierwszego zlotu, oczywiście pod okiem instruktora. Później można przenieść się na większy stok bądź startować przy użyciu wyciągarki. Jeszcze inną formą nauki jest latanie dwuosobową paralotnią razem
z instruktorem.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl