Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Parkour – sposób na sport w mieście

Parkour – sposób na sport w mieście

Parkour, a właściwie le parkour to francuska sztuka przemieszczania się, która została wynaleziona przez Davida Belle’a. Obecnie ta forma aktywności fizycznej cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w wielu krajach na całym świecie, w tym także w Polsce. Jej główną ideą jest pokonywanie przeszkód ustawianych na drodze. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że owe przeszkody trzeba pokonać jak najszybciej i jak najprościej.

Parkour to dość oryginalna forma rekreacji, która podbija serca młodych osób na całym świecie. Oczywiście do pokonywania przeszkód nie są wykorzystywane jakieś specjalne gadżety. W sporcie tym największe znaczenie ma ciało zawodnika i jego indywidualne możliwości. Dyscyplina ta może być trenowana nie tylko w mieście, ale także na łonie natury, na przykład w górach czy w lesie.

Historia francuskiego le parkour

Historia parkour nie jest długa, ponieważ sama dyscyplina została wynaleziona stosunkowo niedawno. Niektórzy dopatrują się cech podobnych w parkour do dyscypliny o nazwie „free riding”, a ta ma o wiele starsze korzenie. Ojcem parkour jest Francuz David Belle, który jako pierwszy zastosował elementy do uprawiania tego sportu. Początkowo ta forma rekreacji była uprawiania na wsi (David Belle często porównywał ją do biegów przełajowych), dopiero potem zaczęła być popularna w miastach.

Tricki podczas pokonywania przeszkód zostały dostosowane do najczęściej pojawiających się barier, z którymi można zetknąć się w dużych aglomeracjach. I tak parkour wymaga od zawodnika pokonania jak najszybciej i jak najprościej takich elementów, jak: schody, betonowe murki, ogrodzenia czy nawet metalowe rury. Zdaniem Davida Belle’a parkour to dyscyplina, która „szuka wolności w pokonywaniu przestrzeni.

Rozgłos parkour

Dyscyplina wynaleziona przez rodowitego Francuza zaczęła zyskiwać rozgłos wraz z momentem zorganizowania światowego tournee, które miało na celu zaznajomić jak największą liczbę osób z tą nową formą aktywności. Efektami tego rodzaju działań były dwa filmy: „Skakanie po Londynie” oraz „Skakanie po Brytanii”.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że bardzo dużą rolę w rozpowszechnianiu parkour miał także Sébastien Foucan, francuski traceur, który obecnie jest uznawany za współtwórcę tej formy aktywności. Foucan zapisał się przede wszystkim ogromnym wkładem w rozwój filozofii parkour.

Parkour bardzo szybko zaczął zdobywać popularność również poza granicami Francji, docierając do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Bardzo szybko zaczęły powstawać swego rodzaju drużyny, które propagowały zasady dotyczące uprawiania parkour. W ten sposób pokonywanie ulicznych przeszkód stało się niezwykle popularną dyscypliną, która dzisiaj ma szerokie grono miłośników w wielu zakątkach świata. Co więcej, tej pochodzącej z Francji formie aktywności wróży się także wielką przyszłość.

Traceurzy i filozofia parkour

Z parkour nierozerwalnie związani są traceurzy, czyli osoby, które trenują pokonywanie przeszkód jak najszybciej i jak najprościej. Osoby te zdaniem Sébastiena Foucana otrzymują zupełnie nową możliwość spojrzenia na otaczającą ich rzeczywistość, co jest związane z biegiem przez przeszkody. Ludzie, którzy stali się miłośnikami tej dyscypliny zgodnie twierdzą, że jej celem nie jest rywalizacja pomiędzy zawodnikami, ale rozwój własnej osoby: duchowy oraz fizyczny.

To właśnie z wewnętrznym rozwojem człowieka w głównej mierze wiąże się filozofia parkour. Trenowanie tej dyscypliny ma pomagać nie tylko w wykształceniu w sobie wyjątkowych zdolności fizycznych, ale ma na celu również stymulować do zwalczania wewnętrznych ograniczeń, które niekiedy są zakorzenione w nas bardzo głęboko.

Obecnie nie sposób nie zauważyć prawdziwego boomu na parkour, który odnotowuje się na całym świecie, w tym także w Polsce. W naszym kraju dyscyplina ta jest jeszcze stosunkowo mało znana i nie cieszy się tak dużą popularnością jak we Francji czy w Stanach Zjednoczonych. Jednak z roku na rok systematycznie wzrasta liczba osób interesujących się tą francuską formą aktywności.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl