Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Popularne polskie rajdy samochodowe

Popularne polskie rajdy samochodowe

Rajdy samochodowe są dość znaną formą sportu samochodowego. Dyscyplina ta polega na jak najszybszym pokonywaniu poszczególnych odcinków dróg. Rywalizacja zazwyczaj odbywa się na trasach publicznych i biorą w niej udział dwuosobowe załogi, składające się z pilota oraz kierowcy. Załogi te walczą o zwycięstwo poruszając się specjalnie przystosowanym do wyścigów samochodem rajdowym.

Obecnie możemy wyróżnić wiele imprez związanych z rajdami samochodowymi. Rywalizacje pomiędzy załogami organizowane są na różnych powierzchniach (asfalt, lód, śnieg), a niekiedy nawet bez względu na warunki atmosferyczne – wyścigi mogą odbywać się zatem zarówno w ciągu dnia, jak i po zapadnięciu zmierzchu. Każdy czynnik stanowi dodatkowo wyzwanie.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

Jedną z najbardziej znanych imprez rajdowych organizowanych w naszym kraju są Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – w skrócie nazywane RSMP. Rajdy odbywają się każdego roku, a ich organizatorem i właścicielem jest Polski Związek Motorowy. Tego rodzaju zawody w naszym kraju odbywają się już od lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Przed rozpoczęciem I wojny światowej impreza nosiła nazwę Mistrzostw Polski w Jeździe Automobilowej, którą później zmieniono na Jednodniową Jazdę Konkursową, by zostać w końcu przekształconą na Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.

Do lat sześćdziesiątych tytuły mistrzowskie były przyznawane głównie w klasach. Dopiero później została wprowadzona klasyfikacja generalna. Obecnie o punkty w klasyfikacji mogą walczyć zarówno nasi rodacy, jak i obcokrajowcy. Od kilku lat głównym sponsorem imprezy jest spółka Orlen Oil.

Rajdowy Puchar Polski

Drugim dość znanym i także organizowanym co roku cyklem rajdowym jest impreza nosząca nazwę Rajdowego Pucharu Polski. Odbywa się ona w ramach regulaminu ustalonego dla Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jej organizatorem jest również Polski Związek Motorowy. Nadzór nad rajdami jest sprawowany przez Główną Komisję Sportu Samochodowego (GKSS).

Puchar Polski w rajdach samochodowych dzieli się na kilka rund rozgrywkowych, które organizowane są na różnych nawierzchniach w różnych częściach Polski. Zdobywcą Pucharu jest załoga, która odniesie zwycięstwo w ostatecznej klasyfikacji generalnej. Trasa rajdu zazwyczaj składa się z około siedemdziesięciu kilometrów specjalnych odcinków dróg. Samochody, które biorą udział w Pucharze Polski muszą spełniać, podobnie jak w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, odpowiednie wymogi związane z bezpieczeństwem.

Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych

Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Terenowych to również impreza, której właścicielem jest Polski Związek Motorowy. RMPST jest dyscypliną, w której załogi składają się z dwóch zawodników (w pojazdach ciężarowych natomiast z trzech). Uczestnicy rywalizują w samochodach, które dzielone są na poszczególne klasy. Dla pojazdów o pojemności silnika do 1600 cm3 organizowana jest tak zwana klasa otwarta pierwsza, a samochodom, które posiadają pojemność silnika od 1600 do 2500 cm3 została przydzielona klasa otwarta druga. Mamy również klasę T1 dla samochodów udoskonalonych, klasę P dla aut popularnych (wyprodukowanych seryjnie, z ograniczonym stopniem przeróbek) oraz klasę C dla samochodów ciężarowych.

Wszystkie samochody jeżdżą na czas po wyznaczonych trasach, posiadających wysoki stopień trudności terenowej. W ciągu całego roku rozgrywa się kilka rajdów (zazwyczaj około ośmiu), a uzyskiwane przez załogi punkty sumuje się, by wyłonić zwycięzców w rosnącej kolejności.

Rajd Elmot

Od lat siedemdziesiątych w naszym kraju organizowany jest także Rajd Elmot, który jest jednocześnie rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się dokładnie 22 października 1972 roku. Dwa lata później Rajd Elmot stał się również jedną z rund Mistrzostw Okręgu Dolnego Śląska.

W 1981 to właśnie Rajd Elmot był jedyną rozgrywaną eliminacją do cyklu Mistrzostw Polski. Od 2011 roku impreza odbywa się pod zmienioną nazwą, mianowicie Rajdu Świdnickiego – Krause. Rajd przebiega w głównej mierze po trasach Gór Sowich, a jego bazą jest Świdnica.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl