Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Rafting - fascynujący spływ pontonem z nurtem rzeki

Rafting - fascynujący spływ pontonem z nurtem rzeki

Rwąca górska rzeka, ponton i ty – to wszystko, co jest potrzebne, by móc uprawiać rafting. To sport coraz bardziej popularny, dostarczającą sporą dawkę niezapomnianych przeżyć i emocji. Odrobina adrenaliny jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jeśli więc potrzebujesz chwilowego oderwania się od otaczającej cię rzeczywistości, zdecyduj się na rafting!

Spływ pontonem nie jest na pewno wyszukaną dyscypliną sportową, ale raczej turystyczną odmianą spływu po rzece. Mimo to, coraz częściej rafting jest zaliczany do ekstremalnych sportów wodnych, cieszących się coraz większym zainteresowaniem.

Mało znany sport w Polsce

W naszym kraju z całą pewnością rafting jest stosunkowo mało znanym sportem wodnym, a to przede wszystkim ze względu na brak górskich, rwących rzek. Owszem, mamy rwące potoki w górach, ale niestety są zbyt małe, by móc uprawiać na nich ten rodzaj spływu.

Niektóre rzeki służą jednak do organizowania spływów dla zorganizowanych grup. Tak jest na przykład na Dunajcu czy na Popradzie. Chcąc więc poczuć prawdziwe wodne szaleństwo, na pewno warto się wybrać w region Tatr bądź Pienin, w których w okresie letnim oferowane są takie turystyczne spływy. Spływ przełomem Dunajca na pewno jest również niebywałą atrakcją turystyczną, która przyciąga podróżników z kraju i z Europy.

Zanim jednak staniemy się prawdziwymi miłośnikami ekstremalnych spływów, to na pewno musimy przejść kurs, podczas którego nauczmy się kilka technik, niezwykle przydatnych podczas uprawiania tej dyscypliny sportowej na wodzie.

Kursy dla początkujących

Jak już wiadomo, rafting to niezwykle emocjonujące spływy, w których brać udział może w zasadzie każdy z nas. Jeśli jednak chcemy się naprawdę pasjonować tą dyscypliną, wówczas dobrze jest przejść specjalistyczny kurs pod okiem trenera. Nie jest prawdą, że rafting nie wymaga specjalnego przygotowania. Wręcz przeciwnie, im lepiej się do takich spływów przygotujemy, tym większą radość i satysfakcję będziemy mogli z nich czerpać.

Zawsze spływ pontonem rozpoczyna się spokojnie, by dopiero później móc wypłynąć na rwące wody. Ten, kto nie posiada starannego przygotowania na pewno szybko wpadnie w panikę, a to już krok od wypadnięcia za burtę. Dlatego szkolenie może się nam przydać, jest ważnym elementem do dalszej przygody ze spływami wraz z wartkim nurtem wody.

Kurs z reguły trwa tydzień bądź dwa tygodnie, a podczas zajęć możemy dowiedzieć się, jak należy właściwie prowadzić ponton po górskiej rzece, jakie techniki musimy znać oraz czym kierować się przy wyborze trasy spływu. Kilka prostych zasad pozwoli nam cieszyć się tym fascynującym sportem wodnym.

Sprzęt do spływów rzecznych

Tak jak każdy inny sport, również rafting wymaga odpowiedniego sprzętu, który niestety nie jest tani. Każdy, kto jednak stanie się prawdziwym wielbicielem tej dyscypliny sportowej, może zaopatrzyć się w kilka przydatnych urządzeń i elementów, które sprawią, że emocjonujące doznania będą jeszcze bardziej intensywne.

Bardzo ważne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego sami możemy zainwestować we właściwą kamizelkę asekuracyjną czy w kask, który będzie ochraniał naszą głowę. Nurty rzek bywają bardzo rwące i groźne, dlatego nawet gdy wypadniemy za burtę, powinniśmy posiadać wysokiej jakości sprzęt asekuracyjny.

Kilka klas trudności

W tym emocjonującym sporcie wodnym możemy wyróżnić dokładnie sześć klas trudności, które świadczą o stopniu nabytych umiejętności. Jak więc można się domyślić, po odpowiednim kursie uzyskujemy status pierwszej klasy. Klasa druga i trzecia obejmuje już nieco bardziej zaawansowane umiejętności wiosłowania oraz doświadczenie w spływach rzecznych na spokojnych trasach. Stopień czwarty oraz piąty jest przyznawany tym, którzy bez większych trudności mogą pokonywać szlaki o nieco silniejszych nurtach rzek. Natomiast szósta klasa, o największym stopniu trudności, obejmuje spływy po wyjątkowo rwących rzekach, o dużym spienieniu i o ogromnych falach.

Rafting zdecydowanie jest zespołowym sportem wodnym, który trudno będzie nam uprawiać go w pojedynkę. Możemy jednak zapisać się do jednego z klubów sportowych bądź turystycznych, w których będziemy mieli możliwość uprawiania spływów rzecznych wraz z innymi pasjonatami tego sportu wodnego.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl