Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Rowerem ekstremalnie - kolarstwo wyczynowe i górskie

Rowerem ekstremalnie - kolarstwo wyczynowe i górskie

Różne mamy sposoby eksploatacji popularnego pojazdu – roweru. Chociaż zdecydowana większość z nas wykorzystuje ten jednoślad dwukołowy przede wszystkim do celów rekreacyjnych oraz turystycznych, to na pewno warto poznać również jego nieco bardziej ekstremalną stronę. Kolarstwo wyczynowe i kolarstwo górskie to na pewno sporty dostarczające sporą dawkę adrenaliny, ale czy każdy może zdecydować się na ich uprawianie?

Sporty ekstremalne mają dzisiaj coraz większe grono zwolenników i pasjonatów. Tego rodzaju dyscypliny pozwalają skutecznie oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, z tego więc względu cieszą się dużym zainteresowaniem. A przy okazji dostarczają niezwykłych przeżyć, emocji oraz satysfakcji ze skoku na spadochronie czy z nie lada rowerowego wyczynu.

Skoki i sztuczki w powietrzu

Jak się okazuje, rower może być nie tylko środkiem transportu. Pierwotnie nazywany bicyklem, został zaprojektowany już przez Leonarda da Vinci w XV wieku, ale pierwszy prototyp tego pojazdu pojawił się dopiero pod koniec XVIII stulecia. Rower oczywiście służył w głównej mierze do przemieszczania się, bowiem jego ekstremalna historia rozpoczyna się dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie wówczas, w krajach Stanów Zjednoczonych pojawił się specyficzny trend, polegający na wykorzystywaniu tego jednośladu dwukołowego do jazdy w trudnym terenie.

To właśnie również wówczas dokonano podziału rowerów na rowery górskie oraz miejskie. Miejskie oczywiście służyły do jazdy po mieście, natomiast te górskie szybko zaczęły mieć o wiele innych zastosowań, niż tylko komunikacyjne.

Współcześnie kolarstwo wyczynowe oraz górskie jest uprawiane przede wszystkim na stromych stokach – naturalnych bądź specjalnie wcześniej przygotowanych. Warto wiedzieć, że wspólną cechą tych dwóch dyscyplin, a więc zarówno kolarstwa wyczynowego, jak i górskiego, są różnego rodzaju sztuczki oraz skoki, wykonywane w powietrzu. W obrębie kolarstwa górskiego możemy wyróżnić ponadto kilka ciekawych dyscyplin, między innymi zjazd, freeride, dual slalom czy dirt jumping, polegający na wykonywaniu najróżniejszych ewolucji właśnie w powietrzu.

Jaki rower wybrać?

Oczywiście nie każdy rower będzie nadawał się do uprawiania kolarstwa wyczynowego czy górskiego. Te dwukołowe pojazdy są dzisiaj produkowane na coraz szerszą skalę i obok rowerów miejskich, mamy również rowery szosowe, trekkingowe oraz górskie.

Chcąc uprawiać kolarstwo wyczynowe na pewno ważny jest nie byle jaki sprzęt. Rower, który pozwoli na wykonywanie niezwykłych wyczynów i na jazdę po wybojach, na pewno musi być przede wszystkim lekki – wówczas bowiem będziemy mogli osiągać duże prędkości. Kupno takiego roweru niestety wiąże się ze sporym wydatkiem, czego nie da się uniknąć przy pasjonowaniu się tym sportem.

Trzeba jednak wiedzieć, że kolarstwo wyczynowe oraz górskie są sportami niezwykle wymagającymi. Zawodnicy muszą więc wykazać się właściwie nienaganną kondycją sportową, a poza tym bardzo ważna jest również sama wydolność organizmu.

Niezwykle ekstremalne wyzwania

Chociaż to kolarstwo szosowe może się poszczycić najdłuższą historią, to również kolarstwo wyczynowe i górskie należą do coraz częściej uprawianych dyscyplin sportowych, gwarantujących jednocześnie sporą dawkę adrenaliny. Ekstremalni zawodnicy mogą dzisiaj brać udział w różnego rodzaju zawodach, rozgrywanych właśnie w ramach kolarstwa górskiego.

Jednym z popularniejszych rodzajów zawodów jest między innymi enduro. Zawody te polegają przede wszystkim na jeżdżeniu po samodzielnie wytyczonych trasach, w dowolnym terenie. Jeździ się więc tam, gdzie według danego zawodnika jest najciekawiej, gdzie czeka nas najwięcej ekstremalnych wyzwań.

Poza enduro można również wyróżnić również dyscypliny, takie jak street, maratony oraz rowerowe jazdy na orientację. Podczas gdy street jest przemieszczeniem się po mieście, to maratony polegają już przede wszystkim na przejeździe nieco bardziej skomplikowanej oraz dłuższej trasy, liczącej nawet od około pięćdziesięciu do dwustu kilometrów. Rowerowa jazda na orientację jest natomiast połączeniem maratonu z klasycznym biegiem na orientację.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl