Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Spadochroniarstwo - podniebna przygoda w przestworzach

Spadochroniarstwo - podniebna przygoda w przestworzach

Uprawianie ryzykownych, ekstremalnych sportów wydaje się być coraz bardziej popularne i powszechne. Dlaczego? Dyscypliny wyczynowe pozwalają na oderwanie się od otaczającej rzeczywistości, dostarczając sporą dawkę adrenaliny oraz świetnej zabawy. I nie jest wcale prawdą to, że sporty ekstremalne, takie jak chociażby spadochroniarstwo, wymagają ponad przeciętnych zdolności i umiejętności fizycznych.

Spadochroniarstwo jest sportem dość specyficznym, a jednocześnie niezwykle uzależniającym od odbywania fascynujących przygód w przestworzach. To właśnie skoki ze spadochronem, pozwalają na rzucanie się w podniebną przepaść, dostarczając tym samym niezwykłych przeżyć oraz wielu emocji. Czy jednak śmiało można rzec, że to sport dla każdego?

Sport stosunkowo młody

Niewiele osób wie, że spadochroniarstwo jako oficjalna dyscyplina sportowa jest forma aktywności stosunkowo młodą. Historia spadochroniarstwa w naszym kraju sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to zostały uruchomione pierwsze warsztaty spadochronów, w Legionowie. Pierwszy skok spadochronowy został natomiast wykonany niecałe piętnaście lat później, w 1945 roku.

W rzeczywistości jednak można sądzić, że spadochroniarstwo rozwinęło się dużo wcześniej, od zamierzchłych czasów przecież próbowano się oderwać od ziemi. Teorie na temat skoków spadochronowych i spadochronów wysnuwał nawet sam Leonardo da Vinci już w epoce renesansu, projektując jednocześnie urządzenia do wykonywania skoków w przestworzach.

Rozwój paralotniarstwa na początku XX wieku spowodował, że skokami spadochronowymi zaczęło interesować się coraz więcej osób. Dzisiaj natomiast pojawia się coraz większa liczba amatorów latania i skakania w przestworzach, dlatego sport ten cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i to nie tylko wśród osób młodych.

Na początek – szkolenie spadochronowe

Zanim staniesz się prawdziwym miłośnikiem odbywania podniebnej przygody w przestworzach, na pewno musisz odbyć profesjonalny kurs spadochronowy, bez którego ani rusz. Można się szkolić dwoma metodami – mianowicie tak zwaną metodą klasyczną oraz metodą AFF, która jest chyba nieco bardziej znana.

Szkolenie opierają się oczywiście na szeregu zajęć teoretycznych, w czasie których przyszli skoczkowie uczeni są między innymi odpowiednich pozycji spadania. Zajęcia teoretyczne obejmują również naukę sterowania spadochronem.

Po części teoretycznej, przychodzi oczywiście również czas na ćwiczenia praktyczne, wśród których nie brakuje skoków z samolotu, z instruktorem, rzecz jasna. Po ukończeniu takiego kursu każdy skoczek może już samodzielnie skakać, średnio z wysokości sięgającej czterech tysięcy metrów.

Zanim przystąpisz jednak do szkolenia spadochronowego, musisz odbyć badania lekarskie, co najmniej III klasy. Koniecznym warunkiem jest także posiadanie ważnego ubezpieczenia OC na kwotę około pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Gdy już staniesz się miłośnikiem spadochroniarstwa

Kiedy szkolenie spadochronowe zostało zakończone, a ty dalej myślisz o rozwijaniu swojej przygody w przestworzach, wówczas na pewno zaczniesz się interesować sprzętem, niezbędnym do uprawiania tego sportu. Oczywiście sprzęt nie jest tani, co należy zaznaczyć już na wstępie, dlatego najlepiej zacząć od tych najbardziej elementarnych części, które każdy skoczek musi posiadać.

Na pewno jako miłośnik skoków spadochronowych, musisz posiadać własny kask, gogle, wysokościomierz oraz sygnalizator wysokości (akustyczny). Taki osprzęt spadochronowy, jak jest fachowo nazywany, nie kosztuje wiele, więc warto go posiadać.

Nieco inaczej natomiast wygląda sprawa ze spadochronem. W czasie kursu ćwiczenia odbywają się na spadochronie treningowym, nie musimy więc posiadać własnego, zwłaszcza, że dla kogoś, kto nie do końca wie, czy będzie kontynuował skoki, to naprawdę spory wydatek. Kiedy jednak zadecydujesz, że chcesz posiadać własny sprzęt, wówczas musisz liczyć się nawet z wydatkiem rzędu dziesięciu tysięcy złotych. Można kupić również używane spadochrony, kosztujące w granicach pięciu – sześciu tysięcy. Jeśli jednak zakochałeś się w spadochroniarstwie, wówczas na pewno warto podjąć decyzję o zakupie własnego sprzętu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl