Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Squash - coraz popularniejsza dyscyplina sportu

Squash - coraz popularniejsza dyscyplina sportu

  • Data dodania: 2012.03.18

Na przestrzeni kilkuset ostatnich lat sport wzbogacił się o wiele nowych dyscyplin. Jedną z najmłodszych z całą pewnością jest squash, rozgrywka ciesząca się sporym uznaniem, zwłaszcza wśród ludzi młodych. To sport niezwykle dynamiczny, pozwala więc nie tylko oderwać się na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości, ale również w redukcji stresu i w wyrzeźbieniu pięknej, umięśnionej sylwetki.

Squash jest dyscypliną polegającą na odbijaniu piłki o ścianę w specyficzny sposób, gdyż ma to się odbywać w ściśle wyznaczonym liniami polu. Trzeba wiedzieć, że squash nie jest oficjalnym sportem, nie jest również dyscypliną olimpijską. To jednak nie przeszkadza w jego trenowaniu, zwłaszcza, że do treningów zachęca coraz większa liczba klubów sportowych.

Kilka słów o historii squasha

Piłka jest istotnym elementem wielu rozgrywek sportowych. Wykorzystywana jest między innymi w koszykówce, w siatkówce, któż z nas nie zna również popularnego tenisa czy badmintona. Jak się okazuje, już w dwunastym wieku, we Francji praktykowano grę, która polegała na odbijaniu piłki dłonią. Szybko jednak przekonano się, że to dość niewygodny sposób, dlatego zaczęto do tych celów używać kijów oraz rakietek.

Squash, jako dyscyplina sportowa, powstał w XIX wieku, w zasadzie całkiem przez przypadek. Jego wynalazcami okazali się bowiem więźniowie, odsiadujący swoje wyroki w londyńskim zakładzie karnym. To właśnie wtedy zaczęto odbijać piłki o ścianę. Później ta gra zaczęła być przenoszona do wielu szkół i uczelni, jednocześnie zdobywając coraz większą popularność.

Pierwszy raz o squashu, jako o dyscyplinie sportowej, wspomniano w 1890 roku w jednej z książek na temat badmintona. Kilkanaście lat później wydano natomiast odrębną książkę, która była już całkowicie poświęcona tej dyscyplinie sportowej. Squash zdobywał zatem coraz większe grono zwolenników i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Indiach, Egipcie, w Pakistanie czy w Australii i w wielu innych krajach. Obecnie ta dyscyplina sportowa uprawiana jest w około stu pięćdziesięciu krajach, a co więcej, wciąż trwają rozmowy, aby squash stał się jedną z dyscyplin olimpijskich.

Zasady obowiązujące podczas gry

Jak już wspomnieliśmy, squash polega przede wszystkim na odbijaniu piłki o ścianę. To jednak nie jedyna reguła, określająca zasady tego sportu.

Każda rozgrywka rozpoczyna się tak zwanym serwisem. Pierwszy serwis najczęściej jest losowany poprzez obrót rakiety. Następnie, osoba serwująca może serwować aż do chwili, gdy przegra rozgrywkę. Wówczas serwis może zostać przejęty przez jego przeciwnika. Takie zasady obowiązują przez cały mecz. Co więcej, zawsze na początku drugiego i kolejnego seta, jako pierwszy ma prawo serwować zwycięzca poprzedniej rozgrywki.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami gra w każdej części, zwanej setem, rozgrywa się do jedenastu punktów (wcześniej natomiast rozgrywano do dziewięciu lub do piętnastu punktów).

Jak wybrać właściwy sprzęt do squasha?

W squasha możemy dzisiaj zagrać w wielu klubach sportowych, zanim się jednak na to zdecydujemy, powinniśmy dobrać właściwy sprzęt. Aby grać w squasha potrzebne nam będą przede wszystkim dobre, sportowe buty, odpowiednia rakieta oraz piłeczka.

Obuwie, które założymy powinno cechować się twardą oraz antypoślizgową podeszwą. Dodatkowo, nie powinny zostawiać śladów (wybierz więc obuwie z jasną podeszwą). Jeśli buty nie będą właściwe, wówczas możesz nawet zostać nie wpuszczony na kort, chyba, że będziesz chciał zostać obarczony kosztami za zabrudzenie powierzchni podłogi.

Jeśli wybraliśmy już odpowiednie obuwie, wówczas czas na zakup rakiety. Najlepiej szukać jej w profesjonalnych sklepach sportowych. Najczęściej rakiety są posegregowane według stopnia zaawansowania, jeśli więc jesteśmy początkującymi w tej dyscyplinie sportowej, wówczas też na taki sprzęt postawmy. Rakieta powinna być w miarę lekka. Warto również zainwestować w rakietę z nieco większą powierzchnią, wówczas będziemy mieli o wiele większe szanse na odbicie piłki. Tym samym nie zniechęcimy się do tego sportu już na samym początku. Zaawansowani mogą natomiast wybrać rakietę z nieco mniejszą powierzchnią.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl