Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Taniec sportowy, co to takiego?

Taniec sportowy, co to takiego?

Nie przepadasz za chodzeniem na siłownię i za wykonywaniem w kółko tych samych ćwiczeń? Nie pałasz sympatią do pływania i biegania? Jeśli tak, to być może doskonałą alternatywą dla ciebie okaże się taniec sportowy, dzięki któremu skutecznie zadbasz zarówno o sylwetkę, jak i o kondycję.

Powszechnie wiadomo, że tańczenie przynosi wiele korzyści i ma bardzo dobry wpływ na całe ciało. Z dość szerokiej obecnie listy tańców możesz samodzielnie wybrać ten, który będzie ci najbardziej odpowiadał. Być może będzie to taniec sportowy, który stanie się dla ciebie nie tylko formą ruchu, ale i przyjemnością.

Taniec pełen pasji

Trudno jest jednoznacznie określić, skąd wywodzi się taniec sportowy. Wiadomo jednak, że powstał on poprzez połączenie tańca nowoczesnego z elementami akrobatyki sportowej oraz gimnastyki artystycznej. Taniec ten od samego początku był inspirowany sportem i docierał do coraz to kolejnych zakątków świata. Dzisiaj ten gatunek tańca jest już popularnie znany, także na terenie naszego kraju.

Taniec sportowy to przede wszystkim ruch oraz pasja. Magnetyzm tej formy aktywności fizycznej polega na tym, że bardzo szybko można się od niej uzależnić. Taniec sportowy do znakomity sposób nie tylko na poprawę kondycji, ale również na pozbycie się destrukcyjnie na nas wpływającego uczucia stresu i psychicznego zmęczenia.

Zalety tańca sportowego

Jeszcze do niedawna taniec sportowy był stosunkowo mało znaną formą tańca, zwłaszcza jeśli porównamy jego ówczesną popularność na przykład z popularnością tańca towarzyskiego. Dzisiaj jednak taniec sportowy uprawiany jest na coraz szerszą skalę. Świadczyć o tym mogą chociażby organizowane każdego roku zawody. Wśród nich najważniejszym wydarzeniem są niewątpliwie Mistrzostwa Krajowe, Europy oraz Świata.

Taniec sportowy ma wiele zalet. Jedną z nich jest chociażby fakt, że można go tańczyć zarówno samodzielnie, jak i w duecie. Cechami charakterystycznymi tańca sportowego są różnego rodzaju obroty, dynamiczne ruchy ramion oraz nóg, a także wiele elementów szpagatowych.

Na pewno ten gatunek tańca jest znakomitym sposobem na piękną, smukłą sylwetkę oraz wyzbycie się wad postawy. Uprawianie tańca sportowego pomaga również wzmocnić mięśnie poszczególnych partii ciała oraz poprawić ogólną wytrzymałość, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, iż podczas tańca wydzielane są tak zwane „hormony szczęścia”, endorfiny, które powodują, że wraca nam na nowo radość płynąca z życia.

Taniec sportowy wprawdzie nie jest ani dyscypliną olimpijską, ani tak popularnym sportem, jak chociażby piłka nożna, ale na pewno to forma aktywności, która wzbudza w nas coraz większe zainteresowanie.

W czym tańczyć?

Podstawowymi elementami tańca sportowego jest oczywiście ruch oraz rytm. Bardzo ważne jest, by w trakcie tańca właściwie się poruszać, a to z kolei jest związane z odpowiednio dobranym strojem. Dlatego decydując się na ten rodzaj aktywności, koniecznie zaopatrzmy się we właściwy ubiór, który zapewni nam pełną swobodę w wykonywaniu nawet tych najbardziej skomplikowanych ruchów oraz układów tanecznych.

Buty do tańca sportowego powinny być przede wszystkim wygodne. Warto w tym celu wybrać się do sklepu tanecznego, a sam dobór obuwia powierzyć w ręce specjalistów, zwłaszcza jeśli z tańcem nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Obuwie musi być stabilne, musimy bowiem czuć parkiet pod stopami. W przeciwnym razie tańczenie szybko zmieni się w niezbyt przyjemne utrapienie, a przecież nie o to chodzi. Buty powinny ponadto przylegać do stóp oraz trzymać w nich pięty.

Zanim wyjdziesz na parkiet, koniecznie znajdź także wygodny strój dla siebie. Ubiór powinien być niekrępujący. Najlepiej będzie ci się tańczyć w stroju sportowym, który może stanowić zwykły podkoszulek oraz spodnie. Zwróć uwagę jednak na materiał, z którego wykonane zostało odzienie – w tańcu doskonale sprawdzą się przede wszystkim przepuszczalne tkaniny. Jeśli zadbasz o te wszystkie elementy, śmiało możesz rozpocząć swoją przygodę z tańcem sportowym. Być może już na pierwszych zajęciach uda ci się zabłysnąć?

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl