Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Triathlon - wyzwanie dla twardzieli

Triathlon - wyzwanie dla twardzieli

Triathlon nie bez powodu jest nazywany wszechstronną dziedziną sportową. Sport ten stanowi kombinację kolarstwa, jazdy na rowerze oraz pływania. Zawodnicy kolejno biegną, płyną oraz jadą na rowerze. Triathlon może być rozgrywany na różnych dystansach. Najbardziej popularny jest jednak dystans olimpijski, rozgrywany od początku lat osiemdziesiątych XX wieku.

Triathlon to specyficzny sport, który wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem. Treningi triathlonowe wymagają od sportowców ogromnej wytrzymałości i doskonałej kondycji. Z tego względu ta trzyczęściowa dyscyplina sportowa nie może być uprawiana przez każdego. Bardzo ważne są predyspozycje do uprawiania sportów wytrzymałościowych, gdyż taką dyscypliną jest niewątpliwie triathlon.

Kilka słów o historii triathlonu

Początek triathlonu to lata siedemdziesiąte XX wieku. To właśnie w tym czasie został zorganizowany pierwszy triathlon, który miał miejsce w San Diego w Kalifornii. I chociaż historia triathlonu na ogół jest kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi, to tak naprawdę pierwsze tego rodzaju wyścigi zostały zorganizowane na terenie Francji już w latach dwudziestych XX wieku. Dyscyplina ta nosiła wówczas nazwę „Les trois sport” i stanowiła kombinację pływania, biegania oraz jazdy na rowerze.

Dopiero w 1974 roku po raz pierwszy na terenie USA zostały rozegrane oficjalne zawody w triathlonie. W rozgrywkach wzięło czterdziestu sześciu sportowców. Od tego momentu triathlon zaczął cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, pomimo tego, iż była to niezwykle wymagająca dziedzina sportu.
W 1989 roku triathlon zyskał oficjalny status sportu olimpijskiego. Kilkanaście lat później sport ten otrzymał nominację do jednej z dyscyplin olimpijskich. Premierowe rozgrywki triathlonowe odbyły się w Sydney. W tym czasie powstał też Międzynarodowy Związek Triathlonu. W Europie po raz pierwszy zawody triathlonowe zostały zorganizowane przez Czechosłowację. W Polsce natomiast premierowy triathlon miał miejsce w Kiekrzu koło Poznania w 1984 roku.

Zawody triathlonowe

Triathlon składający się z biegania, jazdy na rowerze oraz pływania to dzisiaj dość istotna dyscyplina olimpijska. Międzynarodowy Związek Triathlonu co roku organizuje także serię zawodów Pucharu Świata. Rozgrywki odbywają się na kilku różnych dystansach. Ponadto organizowane są również zawody Long Distance Triathlon, jednak cieszą się one nieco mniejszym zainteresowaniem.

W Europie w triathlonu przeprowadzane są tak zwane zawody „111” oraz „222”. Pierwsza z konkurencji organizowana jest na dystansie jednego kilometra pływania, stu kilometrów jazdy rowerem oraz dziesięciu kilometrów biegu. Natomiast dystans „222” jest dwukrotnie dłuższy.

Zasady triathlonu

Triathlon jest sportem indywidualnym, w którym zwycięża ten zawodnik, który osiągnie najlepszy czas. Zawodnicy w trakcie rozgrywek nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc z zewnątrz, zabronione jest również wykorzystywanie taktyk zespołowych. Zawodnicy nie mogą używać szklanych przedmiotów ani sprzętów elektronicznych poza zegarkiem. W przypadku naruszeń przepisów stosowane są rygorystyczne kary czasowe.

W trakcie zawodów triathlonowych zawodnicy są na ogół dzieleni na amatorów oraz profesjonalistów. Niekiedy stosuje się także różne przedziały wiekowe. Dzięki tego rodzaju zasadom rozgrywki triathlonowe stały się jeszcze bardziej popularne, nie tylko w naszym kraju, ale właściwie na całym świecie.

Odmiany triathlonu

Wyróżnia się kilka odmian triathlonu, wśród których za najbardziej popularny uznawany jest aquathlon oraz triathlon zimowy. Aquathlon cechuje się brakiem ustalonych dystansów. W tej odmianie triathlonu zawodnicy kolejno płyną i biegną bądź biegną i płyną (nie ma jazdy na rowerze).
Z kolei rozgrywki triathlonu zimowego organizowane są na śniegu. Zawodnicy biegną na nartach, jeżdżą na łyżwach oraz na rowerze (także po śniegu). Istnieje także inna opcja triathlonu zimowego, w którym zawodnicy biegną na nartach, jadą na rowerze oraz biegną.
W triatlonie zimowym także nie ma jasno ustalonych dystansów.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl