Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Triathlon - zawody w Polsce

Triathlon - zawody w Polsce

Triathlon to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa, która jednak wzbudza sporo emocji. Pierwszy raz o triathlonie stało się głośno w lipcu 1984 roku za sprawą zorganizowanych wówczas premierowych zawodów triathlonowych, które odbyły się w Kiekrzu koło Poznania. Moda na triathlon przywędrowała do Europy z Ameryki i właściwie trwa po dziś dzień.

Triathlon jako trzyczęściowa dziedzina sportowa stanowi kombinację pływania, biegania oraz jazdy na rowerze. I chociaż w sporcie tym trzeba wyróżniać się przede wszystkim nienaganną kondycją, to chętnych do uprawiania tej dyscypliny nie brakuje. Nic w tym dziwnego, gdyż mogą oni brać udział w wielu różnorodnych zawodach triathlonowych organizowanych w naszym kraju.

Jak to się zaczęło?

Decyzję o zorganizowaniu pierwszych zawodów triathlonowych w Polsce podjęło poznańskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Chęć uczestnictwa w tego rodzaju imprezie zgłosiło wówczas kilkaset osób z całego kraju. Niestety część wniosków została odrzucona, głównie z powodu braku badań lekarskich. Zawody triathlonowe zostały zorganizowane 14 lipca 1984 roku w Kiekrzu.

Wraz z upływem czasu triathlon zaczął stawać się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową. Dzisiaj nie można narzekać na brak tego rodzaju imprez w naszym kraju, gdyż właściwie każdego roku są organizowane coraz to nowsze inicjatywy – i to nie tylko w triathlonie, ale również w duathlonie.

Triathlonowe Mistrzostwa Polski

Jedną z ważniejszych triathlonowych imprez są Mistrzostwa Polski, które w tym roku odbyły się 21 lipca w Mietkowie koło Wrocławia (w pobliżu Jeziora Mietkowskiego). Na zawodników czekały ciekawe trasy kolarskie oraz biegowe. Poza tym, iż zawody mają rangę głównych Mistrzostw Polski w Triathlonie, to obok nich w tym samym czasie zostały rozegrane zawody na dystansie standard ITU (1,5 km pływania – 40 km kolarstwa – 10 km biegu) oraz na dystansie długim ITU (3 km pływania – 80 km kolarstwa – 20 km biegu).

Mistrzostwa Polski w Triathlonie w skrócie są nazywane zawodami TriMan. W rywalizacji mogli wziąć udział nie tylko dorośli, ale również i młodsi uczestnicy imprezy. Z myślą o dzieciach został przygotowany specjalny dystans, na którym dodatkowo na wszystkich milusińskich czekało sporo sportowych emocji.

Triathlon Szczecinek, Malbork, Radków

Ważnymi triathlonowymi imprezami są także zawody odbywające się w kilku polskich miastach: Szczecinku, Malborku oraz Radkowie (w Górach Stołowych). W tych miejscowościach w tym roku został zorganizowany cykl zawodów GARMIN Iron Triathlon. 2 czerwca zawody miały miejsce w Malborku, 9 czerwca w Szczecinku, natomiast w Radkowie rywalizacja odbyła się 7 lipca.

Miasto Szczecinek było także organizatorem Mistrzostw Polski Młodzików, Juniorów
i Seniorów w Triathlonie. W Szczecinku w 2012 roku zorganizowano też „Nadzieje Olimpijskie”, które były dwudziestymi zawodami triathlonowymi w tym mieście.

W sierpniu 2013 roku zawody triathlonowe będą odbywały się natomiast w następujących miastach: Czorsztyn (3 sierpień), Poznań (4 sierpień), Gdynia (10-11 sierpień), Wolsztyn (17 sierpień), Sandomierz (17 sierpień), Siedlce (18 sierpień) oraz Jaworzno (24 sierpień).

Pierwszy Makowski Duathlon

Specyficzną odmianą triathlonu jest duathlon, który z roku na rok także cieszy się coraz większą popularnością. W duathlonie zawodnicy kolejno: biegną, jadą na rowerze i następnie znów biegną. Premierowe zawody w duathlonie w naszym kraju odbyły się w 2011 roku na autostradzie A2. Impreza została zorganizowana przez pracowników głównego wykonawcy autostrady Nowy Tomyśl – Świecko.

W 2013 roku wszyscy miłośnicy duathlonu są zapraszani do Makowa Mazowieckiego. Pierwszy Makowski Duathlon odbędzie się 9 września. Impreza ta ma na celu przede wszystkim promocję kultury fizycznej oraz aktywnego trybu życia wśród młodzieży. Makowski Duathlon będzie stanowić połączenie kolarstwa z bieganiem, a zawody odbędą się na dystansie sprinterskim (5 km bieganie – 20 km jazda rowerem – 2,5 km bieganie). Zapisy na Pierwszy Makowski Duathlon trwają od czerwca 2013 roku. Impreza planowana jest na około osiemdziesięciu uczestników, ale liczba ta może ulec zwiększeniu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl