Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Załóż rolki dla przyjemności i dobrej kondycji

Załóż rolki dla przyjemności i dobrej kondycji

  • Data dodania: 2012.09.08

Jazda na rolkach jest dość popularną formą aktywności fizycznej. Rolki to nic innego jak jednośladowe wrotki, najczęściej posiadające po cztery – pięć kółek. Sport ten staje się coraz powszechniejszy, jazda na rolkach ma zatem swoich miłośników praktycznie na całym świecie.

Jazda na rolkach jako forma rekreacji ma wiele zalet, przede wszystkim dla naszego zdrowia. Szusowanie na ośmiu kółkach nie tylko pomaga spalać kalorie czy dotleniać mózg. Jazda na rolkach to również zmniejszenie ryzyka groźnych chorób serca oraz wzmocnienie mięśni
i ogólnej wytrzymałości. Nic więc dziwnego, że ta forma aktywności fizycznej ma tak wielu pasjonatów.

Jazda na rolkach jako dyscyplina sportowa

Chociaż wiele osób jest zdania, że jazda na rolkach nie może być odrębną i samodzielną dyscypliną sportową, to jednak wiele wskazuje na to, że tak jest. Świadczy o tym chociażby sam fakt, iż obecnie możemy wyróżnić kilka głównych jej form. Jazda szybka najczęściej związana jest z wyścigami na różnych trasach, a jazda agresywna to wykonywanie różnych sztuczek przy wykorzystywaniu dodatkowych urządzeń, na przykład ramp.

Poza jazdą szybką i agresywną możemy jeszcze wyróżnić zjazd, czyli zjeżdżanie ze stromych wzniesień oraz hokej na rolkach, który jest także coraz bardziej popularny. Rolki są więc coraz bardziej popularnym sportem, który rozwija się na świecie już od wielu lat. Również w naszym kraju przybywa tras dla rolkarzy, nie brakuje również specjalnych parków, które idealnie nadają się do jazdy na łyżworolkach.

Rodzaje rolek

Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć kilka rodzajów łyżworolek. Najczęściej wybierane są rolki rekreacyjne, które służą do jazdy w celach rekreacyjnych. Ten rodzaj rolek jest najbardziej odpowiedni dla wielu osób, pozwala na jazdę nie tylko po asfalcie, ale również i po wielu innych twardych powierzchniach. Łyżworolki rekreacyjne mają nieco większe kółka, więc można pokonywać na nich nawet nieco większe dystanse. Wybierając łyżworolki dla siebie, zwróćmy jednak szczególną uwagę na ich wykonanie. Najlepiej sprawdzą się rolki z kauczukowymi kółkami.

Obok rolek rekreacyjnych można natknąć się również na rolki wyczynowe, które służą już do jazdy nieco bardziej ekstremalnej. Można na nich wykonywać wiele sztuczek, na przykład na poręczach czy na schodach. Rolki te mają nieco mniejsze kółka w porównaniu z rolkami do jazdy rekreacyjnej, więc po tym można je głównie rozpoznać.

Jeszcze jednym rodzajem rolek, z którym można się spotkać, to rolki do szybkiej jazdy. Na tego rodzaju łyżworolkach można rozwijać już o wiele większe prędkości, a wszystko to dzięki specjalnej ich konstrukcji. Długa płoza oraz największe kółka – to charakterystyczne cechy rolek przeznaczonych do szybkiej jazdy. Kółka dodatkowo wystają z przodu. Rolki te niestety często nie posiadają hamulca, więc osoby, które zdecydują się na ich wybór, powinny posiadać już całkiem dobrą wprawę w jeździe na ośmiu kółkach.

Akcesoria ochronne

Żeby móc bezpiecznie poruszać się na rolkach, warto zdecydować się na zakup odpowiednich akcesoriów ochronnych, które będą chroniły nasze ciało. W tym celu koniecznie powinniśmy posiadać przede wszystkim właściwy kas, ochraniacze na kolana, ochraniacze na nadgarstki oraz na łokcie.

Najważniejszym elementem bez wątpienia jest dobry kask, który będzie ciasno przylegał do głowy i posiadał zapięcia, dzięki którym będziemy mogli go dowolnie regulować. Przód kasku powinien być zakończony nad brwiami, natomiast tył najlepiej, kiedy zachodzi na potylicę. Trzeba wiedzieć, że kask do jazdy na rolkach jest nieco inny od kasku rowerowego – kaski rowerowe odsłaniają tył głowy, który na rolkach musi być zasłonięty.

Ochraniacze na kolana powinny mieć dopasowany rozmiar, tak, by zapobiegły powstawaniu siniaków oraz otarć. Ochraniacze na nadgarstki również są istotne, chociaż niektórzy decydują się na zakup specjalnych rękawiczek, posiadających już wbudowane ochraniacze. Nieco mniej ważne wydają się natomiast być ochraniacze na łokcie, ale i w te warto się zaopatrzyć. Właściwie dobrane przydadzą się zwłaszcza osobom rozpoczynającym przygodę z jazdą na rolkach, kiedy o upadek bardzo łatwo.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl