Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Zimowe sporty ekstremalne dla żądnych wrażeń

Zimowe sporty ekstremalne dla żądnych wrażeń

  • Data dodania: 2012.02.16

Sezon zimowy w pełni, a na stokach pełno narciarzy oraz snowboardzistów. Chociaż te dwie dyscypliny sportowe mają najwięcej zwolenników, to jednak istnieje spora grupa osób, która przyznaje, że klasyczne narty czy snowboard dostarczają zbyt małej dawki adrenaliny. Szukają zatem innych zimowych sportów ekstremalnych, a tych, jak się okazuje, jest całkiem sporo.

Skialpinizm, icebike, carving czy snowbike – to tylko kilka propozycji dla osób żądnych mocnych wrażeń oraz niezapomnianych emocji. Chociaż dyscypliny te wciąż są mało znane, to jednak coraz więcej młodych osób podczas ferii czy przerw między świętami, decyduje się na zimowe szaleństwa z ich udziałem.
Rowerem górskim po lodzie?

Rower jest sprzętem najczęściej wykorzystywanym wiosną oraz latem, ale miłośnicy jazdy na nim doskonale wiedzą, że również zimą można na nim szaleć, zwłaszcza, że icebike na to pozwala. Icebike to dyscyplina tylko i wyłącznie dla osób o mocnych nerwach. Oblodzone, ośnieżone szlaki w połączeniu z szybką jazdą potrafią dostarczyć naprawdę sporej dawki adrenaliny! Do uprawiania tego sportu potrzebny jest tylko rower, co jest jednak istotne, warto zaopatrzyć się w specjalne opony z łańcuchami, dzięki którym możliwe jest poruszanie się po lodzie czy po śniegu.

Zawody icebikowe stają się coraz bardziej popularne, a icebikerem możesz zostać również ty! W naszym kraju najlepsze warunki do uprawiania tego sportu znajdują się w górach, nie znaczy to jednak, że mieszkańcy równinnych terenów również nie mogą w ten sposób szaleć na rowerze. Zamarznięte ścieżki, rzeki czy jeziora idealnie nadają się do trenowania.

Zimowa wspinaczka na nartach

Tym, którzy do perfekcji opanowali już klasyczną jazdę na nartach i szukają sportu, który dostarczy im nowych wrażeń, polecamy skialpinizm. Ta dyscyplina z kolei jest połączeniem wędrówki, wspinaczki z narciarstwem oraz zjazdem. Do jej uprawiania potrzebny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również ogólna wiedza oraz umiejętności zjeżdżania na nartach.

W naszym kraju działa kilka klubów skialpinistycznych, a najwięcej ich znajduje się oczywiście w okolicy Tatr, gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania tego sportu. Każdy skialpinista w pierwszej kolejności musi zdobyć daną górę, a więc wspiąć się na nią na nartach, po czym może z niej zjechać, niekiedy naprawdę ostrą granią. Narty to, jak się łatwo domyślić, nie jedyny sprzęt, który potrzebny jest do uprawiania tej dyscypliny. Konieczne są również raki oraz czekan, które umożliwiają wspięcie się na górę.

Zawody w tej dyscyplinie są organizowane w Zakopanem, ale tylko wtedy, kiedy śnieg jest właściwie związany i panuje niewielkie ryzyko powstania lawin. Popularne trasy skialpinistyczne znajdują się również we włoskich Dolomitach.

A może wspinaczka lodowa?

Iceclimbing – jeszcze jedna propozycja ekstremalnego sportu zimowego dla poszukujących sporej dawki adrenaliny. Niewątpliwie to jednak jedna z najbardziej niebezpiecznych dyscyplin, której nie polecamy uprawiać w pojedynkę. Samodzielna wspinaczka po „lodowych drogach” może się bowiem zakończyć kalectwem, a nawet śmiercią. Dobrze jest mieć zatem instruktora, który wprowadzi nas we wszystkie tajniki tego sportu.

Obecnie zarówno na terenie naszego kraju, jak i sąsiednich państw, działa wiele szkół, w których można przejść specjalny kurs wspinaczki lodowej. Uczestnicy najczęściej zabierani są do Mikroregionu o nazwie „Słowacki Raj”, gdzie w wąwozach zimą tworzą się potężne lodowe formacje, na których można trenować. Podczas gdy w Tatrach panuje wysokie zagrożenie lawinowe, tu, w wąwozach jest ono stosunkowo nieduże. Można więc tu śmiało trenować, szkolić się i wspinać do woli.

Wspinaczka lodowa, podobnie jak ta zwykła, wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Bez niego nie będzie bowiem możliwe pokonywanie ścian skutych lodem. Kask, uprząż, śruby lodowe, raki oraz czekan – to niezbędne elementy. Niekiedy jednak można je wypożyczyć na miejscu. Trenować można w różnych miejscach, zwłaszcza, że coraz częściej wodą polewane są sztuczne konstrukcje, które po zamarznięciu są idealnym miejscem do trenowania wspinaczki lodowej.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl