Jesteś tutaj » Strona główna » Sport » Zorbing - zabawa czy już dyscyplina sportowa?

Zorbing - zabawa czy już dyscyplina sportowa?

Zorbing – to słowo może nie do końca wszystkim znane. Jednak jeśli powiemy, że to staczanie się w plastikowej, nadmuchanej kuli, zapewne wiele osób będzie wiedziało o czym mowa. To właśnie zorbing, który narodził się w Nowej Zelandii. Ta początkowo mało znana zabawa szybko stała się jednak popularna na całym świecie. Dzisiaj coraz częściej zadawane jest pytanie, czy zorbing to tylko i wyłącznie rozrywka czy może już dyscyplina sportowa?

Toczenie się ze zbocza w ogromnej kuli często jest nieodłącznym elementem wielu imprez organizowanych na świeżym powietrzu. I chociaż z zabawy tej wydają się korzystać przede wszystkim dzieci, to jednak i wśród starszych uczestników, miłośników zorbingu nie brakuje.

Historia zorbingu

Zabawa polegająca na staczaniu się w kuli narodziła się w dość nietypowy sposób. Mianowicie dwóch Nowo Zelandczyków (Zorb Dwane oraz Andrew Awers) zostało zainspirowanych szkicem Leonarda da Vinci, przedstawiającym człowieka z szeroko wyciągniętymi ramionami. Mężczyzna ów stał w okręgu, co jest także istotne.

Zaczęto więc projektować kulę, w której człowiek mógłby się swobodnie toczyć. Początkowo wykorzystywano do tego celu metalowe obręcze, później zainteresowano się również oponami, ale tego rodzaju materiały nie nadawały się na stworzenie kuli. Dopiero kula wykonana z pleksiglasu spełniła oczekiwania.

Dodatkowo zastosowano w niej całe kompleksy z lin, mające podtrzymywać konstrukcję. Z czasem kulę zaczęto udoskonalać oraz powiększać, tym samym dając początek właśnie zorbingowi. „Zorba”, czyli kula przejęła nazwę od nazwiska jednego z twórców tej dyscypliny.

Nowy sport ekstremalny?

Zorbing coraz częściej zaczyna być postrzegany jako kolejny sport ekstremalny. W dobie, kiedy wiele osób zainteresowanych jest uprawianiem emocjonujących sportowych wyzwań, zorbing zdaje się mieć szczególne znaczenie. I chociaż staczanie się w kuli wydaje się być pozornie łatwe, to w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Na pewno jedną z największych zalet tego nowego ekstremalnego sportu jest przede wszystkim fakt, że można go uprawiać bez względu na porę roku. Wystarczy plastikowa, nadmuchana kula i już możemy przystąpić do rozrywki. Już teraz zorbing cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych.

Staczanie się ze zbocza oczywiście nie jest jedyną formą tego innowacyjnego sportu. Można staczać się również wraz z nurtem wartkiej rzeki i to na pewno jest również spore wyzwanie. Kula, w której znajduje się osoba musi być jednak wykonana ze starannie dobranych materiałów, odpornych na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

W każdym jednak razie zorbing dostarcza mnóstwo przeżyć oraz emocji, dla których warto chociaż jeden, jedyny raz wsiąść do owej kuli.

Czy zorbing jest bezpieczny?

Sporty ekstremalne kojarzą nam się przede wszystkim z dość dużą dawką adrenaliny ze względu na niebezpieczeństwo, które jest związane z ich uprawianiem. Z zorbingiem jednak nie do końca tak jest, bowiem jest to raczej sport bezpieczny, dlatego w nadmuchiwanych kulach często też pojawiają się dzieci oraz młodzież.

Każda kula, zanim w ogóle zostanie dopuszczona do użytkowania, przechodzi cały szereg atestów, potwierdzających jej bezpieczeństwo. Dodatkowo większość kul jest wyposażana w specjalne pasy bezpieczeństwa, które również są ważnym elementem. Podczas toczenia się, w kuli może przebywać tylko i wyłącznie jedna osoba, której masa ciała nie powinna przekraczać stu trzydziestu kilogramów. Nie mnie jednak warto również dodać, iż sport ten mogą uprawiać tylko i wyłącznie zdrowe osoby, nie cierpiące na schorzenia kręgosłupa oraz na nadciśnienie tętnicze.

Miejsce, po którym będzie toczyła się kula, musi być wcześniej odpowiednio przygotowane oraz oczyszczone z kawałków szkła, kamieni oraz innych ostrych przedmiotów.

Zorbing jako forma zabawy świetnie nadaje się przede wszystkim jako jedna z atrakcji każdej imprezy masowej. Jako, że mamy różne rodzaje tej rozrywki, można staczać się zarówno ze zboczy wzgórz, jak i ze specjalnie nadmuchanej w tym celu gumowej rampy.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 przystojniak.pl