Jesteś tutaj » Strona główna » Uroda » Chroń swoją głowę, czyli kilka słów o szamponach

Chroń swoją głowę, czyli kilka słów o szamponach

  • Data dodania: 2012.09.10

Dbanie o męską urodę, to między innymi codzienna pielęgnacja włosów. Włosy można pielęgnować na wiele sposobów. Czystość i blask włosów można zawdzięczać chemikaliom lub naturalnym substancjom roślinnym. Sprawdź, którym z nich powierzasz codziennie swoje włosy.

Czym myjesz głowę? Odpowiedź jest oczywista, myjesz ją szamponem. Czy jednak wiesz co zawierają i z czego składają się, produkowane masowo i sprzedawane we wszystkich sklepach specyfiki przeznaczone do mycia i pielęgnacji głowy? Nie chodzi o to, żeby cię straszyć, ale żebyś wiedział co kupujesz. Szampony dostępne w drogeriach to mieszanki wody, detergentów, wypełniaczy, sztucznych zapachów i barwników. Mało kto wie, że we wszystkich szamponach znajdują się te same substancje zmywające tłuszcz, co w płynach do naczyń, zmywarek i mycia pomieszczeń. Szampony, które kupuje większość z nas, nie mają nic, ale to nic wspólnego z naturą, o której informują reklamy, rysunki i napisy na opakowaniach. Nie znaczy to oczywiście, że wszystko czym traktujesz swoją głowę, może ci zaszkodzić. Substancje myjące będące podstawowymi składnikami szamponów są dopuszczone do sprzedaży jako składniki tych specyfików. Chodzi tylko o to, by umieć rozróżnić naturę prawdziwą od tej udawanej.

Natura szamponów? Co leży w naturze szamponów? Oj, znajdziemy tam różności. Przede wszystkim jest tam woda. Na drugim miejscu znajdują się detergenty zmywające tłuszcz z włosów. Najważniejsze i najczęściej stosowane to Sodium Lauryl Sulfate (w skrócie SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES). Towarzyszy im ropopochodna substancja, której zadaniem jest łagodzenie działania tej pierwszej - Cocamidopropyl Betaine. Dodatkowymi składnikami są substancje zapachowe, substancje spieniające, zagęszczające i ekstrakty roślinne, których jest zazwyczaj najmniej. Konsystencję szamponów osiąga się przy pomocy olejów. Najczęściej są to oleje mineralne, gdyż są one najtańsze. Droższe od nich - oleje estryfikowane i naturalne oleje roślinne, stosuje się w szamponach z certyfikatami ekologicznymi.

I bądź tu mądry konsumencie. Jak sprawdzić jaki szampon kupujemy? Najprościej jest odczytać jego skład? Aha? Najprościej! – zwłaszcza wtedy gdy napisany jest przepiękną, ale nieznaną nikomu łaciną. Jednak i takie coś udaje się rozgryźć. Nazwy wyżej wymienionych substancji brzmią zawsze tak samo. Poza tym, składy wszystkiego co kupujemy, mają swoje zasady. Na początku listy jest to, czego jest najwięcej, a na końcu to, czego jest najmniej. Jeśli więc ekstrakt roślinny, którym producent chwali się na butelce znajduje się na szarym końcu, można powiedzieć, że praktycznie go tam nie ma. Bo cały lub niecały jeden procent to jakby nic. Wydobywający się z butelki zmysłowy zapach pomarańczy, dzikiej róży, pokrzywy lub herbaty jest w takim wypadku dziełem sprytnych chemików.

Kiedy swędzi głowa. Produkowane w konwencjonalny sposób szampony różnią się od siebie. Pomimo tych samych składników bazowych, jedne mogą podrażniać naszą skórę głowy, inne nie. Jeśli głowa swędzi po szamponie jakiejś marki, nie kupuj kolejnego specyfiku tej samej firmy. Weź do ręki inny szampon i porównaj składy. Im krótszy tym lepiej. Im mniej cyfr widzisz w recepturze, tym szampon jest łagodniejszy. Im wyżej na liście znajduje się słowo „ekstrakt” tym naturalnych składników jest więcej. Jeśli po kilkunastu wypróbowywanych szamponach objawy nie mijają. Znaczy to, że możesz źle reagować na podstawowy detergent stosowany w tych specyfikach.

Szampony ekologiczne. Szampony ekologiczne, to tylko jeden z wielu tak zwanych eko kosmetyków dostępnych w sklepach, głównie w aptekach. Po czym poznać, że szampon jest naturalny, czyli ekologiczny? Kosmetyki takie posiadają certyfikat jednego z dwóch liczących się na świecie instytutów. Instytuty te to francuski Ecocert, kolejny to europejski Natrue. Ekologiczne szampony też bywają różne. Przykładowo Ecocert dopuszcza stosowanie w nich odrobinę łagodniejszego od Sodium Lauryl Sulfate, syntetyku o nazwie Ammonium Lauryl Sulfate. Inne instytuty zakładają, że w szamponach ekologicznych mogą znajdować się tylko naturalne detergenty, o wspólnych końcówkach Glucoside (Coco Glucoside, Caprylyl/Capryl Glucoside - pochodne cukru). Niestety, są one bardzo kosztowne, co podnosi znacznie ceny kosmetyków i zniechęca producentów do ich stosowania. Szampony w stu procentach ekologiczne, powinny zawierać naturalne oleje roślinne, ale ich wytwarzanie jest dziesięciokrotnie droższe od pozyskiwania olejów estryfikowanych. Szampony eco muszą zawierać też prawdziwe ekstrakty roślinne i to w ilościach o wiele większych niż mikroskopijne. Wszystko to razem składa się na fakt, że za półlitrową butelkę naturalnego szamponu z delikatnym detergentem, olejkiem roślinnym i ekstraktem pochodzenia naturalnego, trzeba zapłacić mniej więcej 50zł.W porównaniu z tym butelka chemicznego szamponu kosztuje kilka razy mniej. Istnieją też eco kosmetyki za niższą cenę. Są nimi na przykład stuprocentowo naturalne i bezpieczne dla każdego glinki, które rozprowadza się w wodzie. Glinki te nie są jednak tak przyjemne i komfortowe w użyciu, jak inne eco kosmetyki. Nie chcą się pienić są szorstkie, nie rozprowadzają się tak łatwo i nie pachną tak pięknie.
Efekty chemii i natury. Efekty syntetycznych substancji chemicznych i substancji organicznych, tylko pozornie są takie same. Opowieści reklamodawców o tym, że coś wnika we włosy i pozytywnie wpływa na ich strukturę, należy między bajki włożyć. Chemikalia nie wnikają we włosy, działają na ich powierzchni, oblepiając je czymś, co je nabłyszcza, zmiękcza, ułatwia rozczesywanie lub prostuje. Od środka działają tylko naturalne substancje pochodzenia roślinnego. Głowa wygląda więc tak samo, ale to samo to nie jest.

Szampony i nie tylko. Opisane tu zasady produkcji chemicznych i naturalnych szamponów, dotyczą wszystkich kosmetyków. Dokładnie tak samo produkowane są kremy, mydełka, żele, pianki, płyny i perfumy, których używasz na co dzień. Zdecyduj sam: tanio i sztucznie, czy naturalnie i drogo chcesz myć, pielęgnować swoją głowę i ciało.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl