Jesteś tutaj » Strona główna » Uroda » Tatuaże

Tatuaże

  • Data dodania: 2012.03.11

„Ludzie dzielą się na tych co mają tatuaże i tych co ich jeszcze nie mają”. Ten slogan, często spotykany w studiach świadczących usługi zdobienia ciała, jest w gruncie rzeczy dość bliski prawdzie.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami nasilania się, bądź słabnięcia mody na posiadanie określonych elementów garderoby, ciekawe stylizacje czy po prostu na propagowanie zapomnianych lub czasami wręcz niszowych zachowań albo styli. Jednym z tych nurtów, który obecnie przeżywa chwile świetności jest sztuka tatuowania.

Pierwotnie tatuaż był jednym z elementów w obrzędach rytualnych. Nosili go najwyżsi rangą, zarówno kapłańską jak i wojskową. Pośród duchownych wielu ludów tatuaże miały znaczenie głównie ochronne. Ci, którzy je posiadali było odporni na działanie złych duchów, lub przypisywano im szczególne umiejętności, polegające na możliwości komunikacji ze światem zmarłych, lub przyzywaniu straszliwych demonów. Wojskowi natomiast tatuując się podnosili swoją rangę, w ten sposób awansując do elity wojowników, lub też zdobili ciała w celu wywarcia wrażenia na przeciwniku. Często sztuka ta podkreślała rysy twarzy tak, aby wydawały się jeszcze groźniejsze niż w rzeczywistości. Zdobienie ciała w ten sposób było dość drogim przedsięwzięciem w owych czasach, co jeszcze bardziej potęgowało jego elitarność.

Wraz z rozwojem różnorodnych kultur można zaobserwować także granice w sztuce tatuażu. W czasach historycznych powstały zarówno różne techniki wprowadzania pigmentów pod skórę, jak i różne style rysunków które powstawały. Charakterystyczne do tej pory pozostają tatuaże azteckie, cechujące się bądź wizerunkiem słońca w okrągłych motywach z dużą ilością szczegółów oraz wkomponowaną twarzą tego bóstwa w centrum, bądź też charakterystycznie geometryczne wzory często posiadające łatwo odnajdywaną oś symetrii. Innym popularnym do tej pory motywem są celtyckie symbole, rozpoznawalne ze względu na duże ilości przeplotów, co z kolei sprawia duże problemy artystom tworzącym taki wzór. Pośród popularnych technik znajdują się także tzw. „trybale" – wywodzące się z tradycji plemiennych ludów Afryki. Można je spotkać obecnie najczęściej na ciałach klientów studio tatuażu. Posiadają one wiele odmian oraz często łączone są z innymi technikami – klasyczną lub celtycką. Bardzo duży udział w kształtowaniu techniki tatuażu ma także Daleki Wschód. Charakterystyczne dla tamtych rejonów tatuaże to przede wszystkim smoki oraz ryby Koi, posiadające ogromne ilości łusek i pokolorowane w bajeczny sposób.

W czasach teraźniejszych trudno doszukać się pełnej społecznej akceptacji tatuaży. Wynika to na pewno z zaszłości historycznych sięgających głęboko do średniowiecza, kiedy to sztuka ta była zakazana przez Kościół, jako przejaw barbarzyństwa. W późniejszym okresie sytuacja nie miała się wcale ku lepszemu. Tatuowanie ciał stało się domeną skazanych i w ten sposób powstał nawet swoisty kodeks, który tłumaczy znaczenie każdego tatuowanego znaku na ciele na odpowiednie zasługi bądź uchybienia danego więźnia. To stało się gwoździem do przysłowiowej trumny tej sztuki, która pogrzebała popularność tatuażu na długie lata.

Dopiero kilka ostatnich lat przynosi zmianę kierunku rozumowania społeczności. Zdobienie ciała w ten sposób powoli staje się widoczne na ulicach, w sklepach czy w miejscach krzewienia kultury. Duży wkład w takie odrodzenie mają sami tatuażyści, którzy doskonaląc technikę oraz swoje umiejętności tworzą niekiedy swoiste arcydzieła. Spod igieł mistrzów wychodzą niekiedy prawie realne odwzorowania zwierząt, postaci, czy nawet twarzy ludzi. Wzory tworzone we współczesnych studiach są bardzo dokładne i posiadają bardzo szerokie palety barw. To już nie są czasy robienia tatuażu za pomocą struny gitarowej zaostrzonej na jednym końcu, podpiętej do silniczka zasilanego baterią. Maszynki w rękach twórców tych dzieł są precyzyjnymi urządzeniami, kosztującymi niekiedy setki dolarów, doskonale wyważonymi i posiadającymi duże zakresy regulacji głębokości i szybkości ukłuć.

Nadal pozostają obszary gdzie tatuaż jest niepożądany – niektóre stanowiska państwowe, edukacja. Jednak patrząc na postęp tej sztuki i coraz doskonalsze dzieła, a także na wręcz nieograniczone możliwości naszej wyobraźni w tym zakresie, można śmiało potwierdzić – ludzie dzielą się na tych co mają tatuaż i tych co go JESZCZE nie mają.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl