Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » ABC zażywania antybiotyków

ABC zażywania antybiotyków

  • Data dodania: 2013.04.19

Antybiotyki. Antybiotyki to grupa leków, której zadaniem jest zabijanie bakterii odpowiedzialnych za rozwój różnych chorób. Słowo antybiotyk jest zbitką greckich słów anti, które oznacza przeciw, i bios, które oznacza życie. Z antybiotykami mamy do czynienia od końca lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to Alexander Fleming przypadkowo wynalazł penicylinę. Antybiotyki dzielą się na naturalne, syntetyczne i półsyntetyczne. Leki tego typu uśmiercają komórki bakteryjne lub uniemożliwiają ich rozmnażanie się, nie szkodząc jednocześnie przyjmującym je ludziom i zwierzętom. Mimo selektywnej toksyczności antybiotyków, przyjmowanie niektórych grup tego typu leków, może działać toksycznie na niektóre narządy człowieka. Istnieją grupy antybiotyków o toksycznym działaniu na nerki, wątrobę, narządy wewnętrzne ucha i szpik kostny. Kolejne grupy antybiotyków mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, do których należą: wysypki, wysoka gorączka, obrzęki lub wstrząsy anafilaktyczne. Najpowszechniej występującym działaniem niepożądanym antybiotyków jest eliminacja zdrowych i potrzebnych człowiekowi bakterii. Niszczenie flory bakteryjnej zawdzięczamy głównie antybiotykom doustnym. Zbyt częste przyjmowanie leków tego typu, może prowadzić do oporności antybiotykowej bakterii. Najkrócej mówiąc polega ona na tym, że kolejne serie antybiotyków nie działają już na bakterie i nie przynoszą poprawy stanu zdrowia.

Jak to brać. Nieumiejętne stosowanie antybiotyków może bardziej zaszkodzić ci niż pomóc. Lekarz, który przepisuje ci taki lek, mówi jak często masz go przyjmować, ale nie dodaje nic więcej. Reszta należy do ciebie. W każdym opakowaniu tabletek znajdziesz ulotkę na ich temat. Zapoznaj się z nią. Jest to ważne, ponieważ różne grupy antybiotyków stosuje się w różny sposób. Warto na przykład sprawdzić, czy dany lek trzeba połykać przed, w trakcie, czy po jedzeniu. Ma to znaczenie dla wchłaniania się leku, a tym samym dla jego działania. Niektórych antybiotyków nie powinno się przyjmować razem z jedzeniem, bo połączone z pokarmem, mogą działać niekorzystnie dla zdrowia.

Czym popijać. Nie jest obojętne to, czym popijesz antybiotyk. Obecnie mówi się, że najlepsza do tego celu jest woda, ale nie ta z bąbelkami i nie ta z minerałami. . Antybiotyki najlepiej popijać wodą bez gazu lub przegotowaną. W wodach mineralnych obecny jest wapń, który może utrudniać przyswajanie leku. W żadnym razie antybiotyków nie popijaj słodkimi napojami gazowanymi, mlekiem, kefirem czy jogurtem. Specjaliści odradzają też popijanie ich kawą i herbatą. Do popijania antybiotyków nie nadają się też soki z cytrusów. Naturalne substancje pochodzące z owoców, zakłócają działanie niektórych leków.

Nie lecz się sam. Antybiotyki działają tylko wtedy, gdy przyjmie się pełną dawkę leku. Leczenie antybiotykiem trwa zazwyczaj dziesięć dni. W żadnym wypadku nie przerywaj go, gdy poczujesz się lepiej. Nie rób tego z myślą o tym, że im mniej antybiotyków tym lepiej dla zdrowia. Tak nie jest. Terapia antybiotykowa przerwana przed zakończeniem, może spowodować nawrót dolegliwości. Bądź zdyscyplinowany jeśli chodzi o godziny przyjmowania leku. Możesz pomylić się nie więcej niż o godzinę. Jeśli przeoczysz jedną dawkę, weź ją, gdy tylko ci się przypomni i od tej pory przyjmuj lek w odstępach wyznaczonych przez lekarza. Zapomnienie o dwóch kolejnych porcjach leku, jest równoważne z przerwaniem terapii.

Dbaj o florę. Jak wspomniano wyżej, antybiotyki zabijają złe, ale i dobre bakterie. Dlatego, równolegle z nimi, musisz przyjmować tak zwane probiotyki. Są to leki ze szczepami bakterii, które pomagają w odbudowie potrzebnej flory bakteryjnej. Probiotyki powinieneś łykać w trakcie przyjmowania antybiotyków i jakieś trzy tygodnie po zakończeniu leczenia. Na osłabioną antybiotykami florę bakteryjną, dobrze zadziałają jogurty probiotyczne. Oczywiście, nie popijaj nimi leków, lecz pij w przerwach między kolejnymi dawkami.

Co za dużo... Przepisując ci antybiotyk, lekarz powinien spytać o to, czy zażywasz regularnie jakieś leki. Jeśli zapomni zapytać, a ty leczysz się farmakologicznie, sam musisz mu o tym powiedzieć. Nie wszystko można łączyć ze wszystkim. Poinformuj lekarza nawet jeśli nie przyjmujesz tabletek, a na przykład insulinę w zastrzykach lub krople do uszu lub oczu.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

lenka

17:07, 04 czerwiec 2013

teraz kiedy idzie się do lekarza nawet z przeziebieniem często wychodzi się z receptą na antybiotyk, staram się ich nie nadużywać ale kiedy juz naprawdę istnieje potrzeba zazywania go zawsze pamiętam o probiotyku, stosuję go jako osłonę, dlatego biorę zwykle provag, doustny probiotyk ginekologiczny, wpływa korzystnie na układ pokarmowy a szczególnie na okolice intymne uzupełniając florę bakteryjną przez co nie dochodzi do infekcji

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl