Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Alkohol - wpływ na mózg

Alkohol - wpływ na mózg

  • Data dodania: 2012.09.18

Wszyscy zapewne doskonale wiemy, iż częste spożywanie alkoholu nie przynosi właściwie żadnych korzyści dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, konsekwencje sięgania po kieliszek nader często, mogą skutkować odbiciem się na naszym zdrowiu w bardzo niekorzystny sposób. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym między innymi do wylewów, schorzeń trzustki i wątroby, a także do chorób nowotworowych.

Napoje alkoholowe spożywane w umiarkowanym stopniu mogą mieć jednak również korzyści dla naszego zdrowia. Jak donoszą naukowcy, już niewielkie ilości wina mogą przykładowo skutecznie pomagać w profilaktyce chorób serca, a co więcej, mogą również zapobiegać cukrzycy. Jednak dość łatwo jest nadużywać alkoholu, a wówczas można sobie wyrządzić wiele, niekiedy nawet nieodwracalnych szkód.

Zmiany w mózgu

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol ma największe znaczenie przede wszystkim na nasz mózg. Niewielkie ilości spożywane od czasu do czasu nie będą groźne, ale już regularne zaglądanie do kieliszka może stać się przyczyną wielu zmian w mózgu. Przede wszystkim mózg na skutek alkoholu może ulec zmniejszaniu się. Zmniejszają się także komórki mózgowe, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją, pamięcią oraz z nauką.

Efektem regularnego sięgania po alkohol jest także ogólne pogorszenie samopoczucia. Pojawiają się więc bardzo szybko kłopoty ze spaniem, a do tego dochodzi jeszcze tycie, bowiem w znaczącej mierze napoje alkoholowe są źródłem dodatkowych, zbędnych kalorii. Trzeba też dodać, że alkohol nie posiada praktycznie żadnych właściwości odżywczych, więc są to niejako puste kalorie.

Na to, w jakim stopniu uszkodzony zostaje jednak mózg, ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Na pewno decydujące znacznie ma ilość wypijanych napojów alkoholowych, ale równie ważny wydaje się być wiek inicjacji alkoholowej. Nie bez znaczenia są ponadto genetyczne uwarunkowania, ogólny stan zdrowia oraz rodzinne powiązania, uzależnienia od alkoholu.

Ośrodkowy układ nerwowy

Alkohol ma bardzo duży wpływ w głównej mierze na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Już kilka kieliszków napoju alkoholowego powoduje, że znacznie łatwiej jest nam nawiązywać kontakty, czujemy się przy tym szczęśliwsi. Alkohol spowalnia aktywność naszego ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie, poszczególne informacje do włókien nerwowych trafiają zdecydowanie wolniej.

Alkohol powoduje, że stajemy się także odprężeni oraz zrelaksowani, ale nasza zdolność reakcji jest znacznie niższa. Również mowa staje się coraz bardziej poplątana, a to dlatego, iż alkohol ma wpływ na działanie włókien, które są odpowiedzialne za przekazywanie wiadomości. Spowolniony zostaje dodatkowo ruch tak zwanych przekaźników chemicznych, które także pełnią ważną rolę w przekazywaniu informacji do mózgu.

Alkohol i pozostałe narządy

Alkohol ma wpływ nie tylko na nasz mózg. Ważne znaczenie ma on również dla wielu innych narządów oraz układów: słuchowego, pokarmowego czy naczyniowo – krążeniowego. Układ słuchowy przykładowo, który jest odpowiedzialny za poczucie równowagi, na skutek alkoholu przestaje prawidłowo funkcjonować.Związane jest to głównie z tym, iż napoje alkoholowe zmieniają gęstość płynów w uchu, a im więcej wypitego alkoholu, tym szybciej tracimy poczucie równowagi.

Również układ pokarmowy jest w stanie odczuwać negatywne skutki nadużywania alkoholu. Trzeba wiedzieć, że mężczyźni znacznie szybciej trawią alkohol, dlatego zwykle tolerują oni go lepiej, w porównaniu z kobietami. Mimo tego jednak, zarówno w kobiecym, jak i w męskim organizmie, alkohol potrafi siać wiele spustoszeń. Najbardziej narażonym na uszkodzenia organem jest wątroba. Głównym zadaniem wątroby jest usuwanie alkoholu z organizmu, aczkolwiek organ ten czyni to dość wolno.

Jeszcze jednym organem, odczuwającym negatywne skutki z nałogu alkoholowego są nerki. W zwykłych warunkach nasze nerki mają za zadanie absorbowanie wody. Jednak kiedy do naszego organizmu trafiają kolejne ilości alkoholu, nerki przestają właściwie pracować. Woda jest bardzo szybko wydalana, a to z kolei może prowadzić do odwodnienia.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl