Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Alkoholizm - przyczyny, fazy uzależnienia, gdzie szukać pomocy

Alkoholizm - przyczyny, fazy uzależnienia, gdzie szukać pomocy

Spośród wielu różnych uzależnień do szczególnie groźnych zalicza się uzależnienie od alkoholu. Choroba alkoholowa jest w stanie dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zaród. To poważny problem globalny, który charakteryzuje się utratą kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Nieleczony alkoholizm jest w stanie skrócić życie nawet o kilkanaście lat.

Choroba alkoholowa, nazywana specjalistycznie toksykomanią alkoholową jest najcięższym stadium uzależnienia, cechującym się pijaństwem oraz nadużywaniem alkoholu. Problemy alkoholowe mogą pojawiać się na różnych poziomach zaawansowania, począwszy od łagodnych poprzez naprawdę niebezpieczne, które są w stanie bezpośrednio zagrozić ludzkiemu życiu oraz zdrowiu.

Przyczyny alkoholizmu

O nadużywaniu alkoholu możemy powiedzieć wówczas, kiedy ktoś pijąc traci kontrolę nad samym sobą. Takie zachowanie niestety bardzo często prowadzi do różnych problemów: społecznych, prawnych oraz interpersonalnych. Naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć jednej, głównej przyczyny alkoholizmu. Prawdopodobnie do nadużywania alkoholu może prowadzić wiele różnych czynników.

Alkoholizm może mieć podstawy w bezdomności, sytuacji zdrowotnej człowieka lub w biedzie. Bardzo często do uzależnienia dochodzi także na skutek długotrwałego stresu oraz nacisku na jednostkę. Spożywanie alkoholu w dużych dawkach na ogół wiąże się z przymusem natury somatycznej oraz psychicznej.O uzależnieniu mogą świadczyć następujące objawy: zaniedbywanie codziennych obowiązków, spożywanie coraz większych ilości alkoholu, wystąpienie tak zwanej tolerancji na alkohol oraz pojawienie się charakterystycznych symptomów w razie zaprzestania picia (nudności, niepokój, drżenie, pocenie się).

Fazy uzależnienia od alkoholu

Wyróżnia się kilka etapów uzależnienia od alkoholu. Na początku osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy z problemu nadużywania napojów alkoholowych. Jest to tak zwane stadium przed alkoholowe. W czasie tej fazy alkohol jest zazwyczaj spożywany w formie towarzyskiej, a osoba popadająca w alkoholizm dostrzega wiele pozytywnych aspektów z jego nadużywania: łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, poprawa humoru.

W drugim etapie uzależnienia alkohol staje się środkiem dominującym w szarej codzienności jednostki, służy pokonywaniu najprostszych problemów i przeciwności. Drugi etap nazywany jest etapem choroby alkoholowej, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest zaglądanie do kieliszka w każdej możliwej sytuacji. Trzeci etap to już faza krytyczna, w której pojawia się tak zwany głód alkoholowy. Alkoholicy na tym etapie muszą utrzymywać wysoki poziom stężenia alkoholu we krwi. Na ogół wiążę się to z izolacją społeczną, utratą pracy, agresją wobec innych.

Ostatnia faza choroby to już faza przewlekła. Na tym etapie organizm alkoholika nie jest
w stanie normalnie funkcjonować bez alkoholu. Co więcej, osoba uzależniona i znajdująca się w fazie przewlekłej najczęściej zaczyna życie na marginesie społecznym, traci sprawność umysłową i fizyczną. Jeśli na tym etapie nie zostanie podjęte właściwe leczenie, choroba alkoholowa może doprowadzić do śmierci.

Gdzie szukać pomocy?

Diagnozowanie alkoholizmu nie jest łatwe, przede wszystkim dlatego, że nie każda osoba nadużywająca alkoholu umie się przyznać do swojego problemu. Bardzo częstym objawem choroby alkoholowej jest zaprzeczanie choroby przez alkoholika. Zazwyczaj zanim kłopoty z nadużywaniem alkoholu zostaną zdiagnozowane przez specjalistę, to najczęściej chorobę rozpoznaje najbliższa rodzina.

Osoby uzależnione nie powinny być pozostawiane same sobie. Alkoholicy mogą szukać pomocny między innymi w profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień, klubach abstynenta, a także w grupach anonimowych alkoholików. Terapie (zarówno grupowe, jak i indywidualne) polegają przede wszystkim na pogłębianiu wiedzy z zakresu choroby alkoholowej oraz wcielaniu w życie zasad życia abstynenckiego. Proces leczenia jest na ogół skomplikowany i trudny, a jego efekty są uzależnione w głównej mierze od chęci i dobrej woli alkoholika.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl