Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Arytmia - nie ignoruj jej!

Arytmia - nie ignoruj jej!

  • Data dodania: 2012.06.09

Lekarze apelują: arytmia jest coraz częstszym schorzeniem, niestety przez wielu z nas ignorowanym. Wiele osób upatruje jej przyczyn w stresie oraz w przemęczeniu. I chociaż rzeczywiście tak może być, to jednak nie zawsze. W niektórych przypadkach powody wcale nie wydają się być tak błahe, dlatego arytmia każdego mężczyznę powinna skłaniać do wizyty u lekarza.

Coraz większa liczba osób na całej kuli ziemskiej zmaga się z różnego rodzaju problemami kardiologicznymi. Wśród nich coraz częściej wyróżniana jest również arytmia. Stosunkowo szybko podjęte leczenie może nam pomóc zwalczać chorobę, dlatego tym bardziej nie należy lekceważyć najmniejszych nawet objawów wskazujących właśnie na arytmię.

Serce najważniejszym organem

O tym, że to właśnie serce jest jednym z najważniejszych organów w całym naszym ciele, chyba nikomu nie trzeba przypominać. To właśnie z tego powodu należy mu się szczególna troska, o czym często zapominamy. Miażdżyce, zawały, nadciśnienie – to coraz częściej diagnozowane schorzenia, zaliczane do chorób cywilizacyjnych. To właśnie z ich powodu umiera coraz większa liczba osób na całym świecie. Zdecydowana większość z nich trafiła do lekarzy zbyt późno, chorób serca nie należy więc ignorować pod żadnym pozorem.

Arytmia jest nazywana bardzo często zaburzeniem pracy serca. Polega właśnie ona na zaburzeniach w pracy serca, które mogą być powodowane przez wiele różnorodnych czynników. Niekiedy owszem, arytmia może być dość błahym problemem, ale nie kiedy może zwiastować naprawdę poważne kłopoty ze zdrowiem.

Główne objawy arytmii

Wśród najczęściej występujących objawów arytmii na pewno należy wymienić między innymi tak zwane kołatanie serca. Każdy pacjent określa je inaczej, dla niektórych są to więc nieco szybsze uderzenia, dla innych niemiarowa praca serca. W każdym jednak razie to właśnie kołatanie serca powinno nas zmobilizować do odwiedzenia lekarza. Kołatanie może być postrzegane również jako nieco szybsze bądź wolniejsze tempo pracy serca. Niekiedy objawom tym mogą też towarzyszyć dodatkowe skurcze.

W nieco bardziej zaawansowanej fazie do wyżej wymienionych objawów może się dołączać jeszcze wiele innych. Osoba z arytmią serca może więc odczuwać również duszności, ogólne uczucie osłabienia, bóle w klatce piersiowej oraz kłucie w okolicach serca. W takich wypadkach należy natychmiast zawiadomić pogotowie ratunkowe, jeśli bowiem dana osoba cierpi na migotanie komór (najgroźniejsza postać arytmii), wówczas może nawet dojść do zatrzymania pracy serca, skutkującej zgonem.

Diagnoza oraz leczenie arytmii

Arytmia serca może zostać rozpoznana tylko i wyłącznie poprzez szereg specjalistycznych badań. W tym celu należy się więc zgłosić do właściwej poradni, gdzie zostanie wykonane między innymi badanie EKG. Niekiedy ważne jest również ocenienie stanu serca oraz płuc – w tym celu pacjent dostaje skierowanie na RTG klatki piersiowej oraz na ECHO serca.

To, jakie będą przeprowadzone dalsze badanie oraz rejestracje pracy serca, będzie zależało w głównej mierze od postaci zdiagnozowanej arytmii. Wśród najczęściej występujących możemy wyróżnić między innymi bradykardię, tachykardię zatokową oraz dodatkowe skurcze komorowe. Bradykardia oznacza zmniejszoną liczbę uderzeń serca na minutę – poniżej pięćdziesięciu, natomiast tachykardia to zbyt szybkie bicie serca, najczęściej w okolicach stu razy na minutę.

Również leczenie arytmii będzie zależało od jej postaci. Jeśli arytmia serca będzie łagodna, wówczas lekarz najczęściej zaleca zmianę dotychczasowego stylu życia na zdrowszy oraz uzupełnienie diety w leki i odpowiednie suplementy. Glikozydy, amiodaron oraz beta – blokery – to najczęściej przepisywane leki na arytmię. W niektórych przypadkach jednak leki nie pomagają i wówczas szansą na wyleczenie stanowi leczenie zabiegowe. Operacje zastawek serca, kardiowersja elektryczna czy wszczepienie rozrusznika – takie zabiegi są ratunkiem dla osób cierpiących na nieco bardziej poważniejsze postacie arytmii.

Współczesna medycyna nie jest zatem bezradna wobec problemów kardiologicznych. To, czy będziemy na nie cierpieć czy nie, zależy w głównej mierze od nas samych oraz od tego, w jaki sposób traktujemy serce – nasz najważniejszy organ.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl