Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Badania diagnostyczne mężczyzn

Badania diagnostyczne mężczyzn

Przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” jest wszystkim dobrze znane. By jednak mieć pewność, że jesteśmy zdrowi, warto raz na jakiś czas zdecydować się na wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych. W ten sposób można poznać ogólny stan zdrowia, a także zauważyć jakiekolwiek, nawet najmniejsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu określonych narządów. Badania dla mężczyzn wcale nie są straszne, a ich wykonanie nie pochłania wiele czasu.

To dzięki badaniom diagnostycznym można wykryć pierwsze symptomy groźnych chorób, a te, jak powszechnie wiadomo, wcześnie wykryte mogą być wyleczalne w stu procentach. Nie zaniedbujmy więc wykonywania badań, zwłaszcza, że to one mogą okazać się dla nas szansą na długie życie.

Badania dla mężczyzn po 20

Wydawać by się mogło, że każdy mężczyzna po dwudziestym roku życia jest okazem życia, energii i witalności. Nawet jeśli czujesz się doskonale, nie powinieneś zaniedbywać badań diagnostycznych – w tym wieku nie ma ich wiele do wykonania, więc tym bardziej warto zdecydować się na ich realizację.

Mężczyzna po dwudziestce powinien pamiętać o regularnych kontrolach stomatologicznych (co pół roku), o badaniach okulistycznych (ich wykonywanie zaleca się średnio co trzy lata), a także o pomiarze ciśnienia tętniczego (przynajmniej raz w roku). Takie badania umożliwiają między innymi rozpoznanie zaburzeń widzenia czy podjęcia działań, które zapobiegną rozwojowi nadciśnienia.

W tym wieku panowie powinni także wykonać badanie krwi obejmujące morfologię z rozmazem OB, zbadać poziom glukozy i elektrolitów we krwi, a także wykonać USG jamy brzusznej oraz badanie EKG. Jeśli w rodzinie mężczyzny ktoś chorował na raka prostaty, wówczas zaleca się dodatkowo wykonanie badania per rectum.

Jakie badania dla mężczyzn po 30?

Również ukończenie trzydziestego roku życia powinno nas skłonić do wykonania specjalistycznych badań diagnostycznych, aby utwierdzić się w przekonaniu, że w naszym organizmie wszystko funkcjonuje bez zarzutu. W tym wieku każdy powinien znaleźć odrobinę czasu, aby oprócz regularnych badań (morfologii krwi z rozmazem i OB, pomiaru ciśnienia tętniczego i EKG) wykonać badanie poziomu hormonów oraz badanie prostaty.

Po trzydziestce zaleca się ponadto wykonanie prześwietlenia płuc (ma to szczególne znaczenie w przypadku palaczy, zagrożonych rozwojem nowotworu płuc), badanie jąder przez lekarza oraz badanie poziomu elektrolitów (zwłaszcza potasu i sodu, gdyż mają one istotne znaczenie dla prawidłowej pracy serca).

Pakiety badań dla mężczyzn po 40

Po czterdziestym roku życia każdy mężczyzna jest narażony na rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Co więcej, w tym wieku często u panów pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, które mogą sygnalizować przerost gruczołu krokowego. W trosce o swoje zdrowie, warto więc poddać się badaniom diagnostycznym, które pomogą ocenić stan poszczególnych narządów.

Czterdziestolatek powinien wykonać morfologię – aby ocenić liczbę krwinek czerwonych
i białych, zbadać poziom hemoglobiny, a także określić poziom glukozy we krwi. W wieku czterdziestu lat mierzy się także tak zwany profil lipidowy, który pozwala na określenie szczegółowego poziomu cholesterolu (podwyższona jego norma umożliwia wczesne wykrycie zagrożenia miażdżycą).

Ważnym badaniem profilaktycznym czterdziestolatka jest także zmierzenie poziomu kwasu moczowego. Jego nadmiar w organizmie może być związany ze spożywaniem zbyt dużych ilości mięsa. Jeśli zaniedbamy to badanie, z czasem może dojść do rozwoju schorzenia o nazwie dna moczanowa. Ponadto w tym wieku zaleca się wykonanie takich badań, jak: antygen gruczołu krokowego, ogólne badanie moczu oraz badanie analityczne kału.

Pamiętajmy, że wybranie się na badania z własnej woli może w niektórych przypadkach uratować nam zdrowie czy życie. Nie czekajmy więc na możliwość wykonania takich badań z przymusu, gdy będą one potrzebne do skontrolowania naszej zdolności do pracy. Dzięki badaniom można wykryć wiele schorzeń, takich jak chociażby groźne nowotwory, na które z roku na rok zwiększa się zachorowalność.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl