Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Co cię nie zabije... czyli kilka najważniejszych informacji o stresie. cz. 1

Co cię nie zabije... czyli kilka najważniejszych informacji o stresie. cz. 1

Żyjesz w świecie, który zmienia się bardzo szybko, zaskakuje cię nowymi sytuacjami i wymusza na tobie szybkie reakcje. Podobnie jak wszyscy, posiadasz wrodzoną zdolność do adaptacji. Niestety, w natłoku negatywnych sytuacji i zdarzeń, naturalne umiejętności adaptacyjne często nie wystarczają. To co cię spotyka przekracza często możliwości, jakimi obdarzyła cię natura. Skutkiem działających na ciebie bodźców zewnętrznych, doświadczasz napięcia nerwowego, czyli stresu. Długotrwały stres zaburza równowagę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Napięcie kumuluje się, ponieważ – w przeciwieństwie do zwierząt, nie możesz zareagować atakiem lub ucieczką. Musisz wziąć na siebie wiele spraw i otwarcie stanąć wobec wielu sytuacji, na które nie jesteś przygotowany. Przeżywanie ciągłego stresu prowadzi do złego samopoczucia, którego przyczyny nie potrafimy określić. Żyjemy szybko i gwałtownie, wykonujemy wiele narzuconych czynności. Najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce i – na tyle na ile to możliwe – świadomie zadbać o higienę psychiczną.

Stres, a organizm. Coraz więcej badań potwierdza zależność między przeżywaniem ciągłego stresu, a ogólnym stanem zdrowia. Nieustanny stres jest groźny, bo z czasem przyzwyczajasz się do napięcia w jakim żyjesz. Wydaje ci się, że go nie czujesz, ale twój organizm ulega pod jego wpływem znacznemu osłabieniu, to znaczy traci odporność na choroby fizyczne i dolegliwości natury psychicznej. Najczęstszymi skutkami długotrwałego stresu są choroby serca, układu nerwowego i pokarmowego. Stres jest przyczyną zawałów serca, powoduje wrzody żołądka, a także różne odmiany depresji i nerwicy.

Odporni na stres. Każdy z nas ma inny poziom tolerancji na napięcie nerwowe, czyli stres. Jedni wytrzymują więcej, inni mniej. Prawdą jest i to, że najzdrowsi są ci, którzy podchodzą do otaczającej ich rzeczywistości z pewnym spokojem i dystansem. Nie chodzi o postawę „wszystko mi wisi”, ale umiejętność odróżnienia tego co chcesz osiągnąć sam dla siebie, a co dlatego, że robią to inni, jest bardzo ważna. Powiedzenie „nie można mieć wszystkiego” to mądra myśl, która wcielona w życie, pomaga uniknąć wielu niepotrzebnych napięć.

Unikać, czy dozować stres? Oczywiście, napięcie wewnętrzne jest czymś czego nie możesz uniknąć. Ważne jest jednak to, byś świadomie decydował się na tryb życia, który jest dla ciebie najlepszy. Obserwuj siebie i reaguj, gdy zauważysz, że twoje samopoczucie pogarsza się, pomimo spełnianych wymagań, wytyczonej drogi i pasma sukcesów.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl