Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Co to jest reumatyzm i jak sobie z nim radzić?

Co to jest reumatyzm i jak sobie z nim radzić?

Reumatyzm jest pojęciem o dość szerokim zakresie znaczeniowym, gdyż obejmuje wiele różnych dolegliwości. Do tych najczęściej występujących zalicza się stany zapalne oraz zwyrodnienia stawów. Wszelkiego rodzaju zmiany reumatyczne najczęściej objawiają się sztywnością oraz bólami. Takie dolegliwości mogą nas nękać zaledwie kilka godzin, ale jeśli utrzymują się przez wiele dni, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

Schorzenia reumatyczne stanowią grupę chorób, które charakteryzują się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Zmianom chorobowym w kościom i stawom bardzo często towarzyszą dolegliwości bólowe. W reumatologii wyróżnia się choroby zwyrodnieniowe stawów oraz choroby zapalne stawów, nazywane też schorzeniami układowymi tkanki łącznej.

Kiedy pojawia się choroba?

Reumatyzm może pojawić się tak naprawdę w każdym wieku. Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych, kolanowych czy rąk na ogół dotyczą osób w średnim oraz starszym wieku. Osoby młodsze natomiast mogą cierpieć z powodu tak zwanego reumatyzmu tkanek miękkich, który obejmuje schorzenia bólowo – przeciążeniowe. Zazwyczaj w tej grupie wymienia się stany zapalne ścięgien, a najczęściej występujące to: łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka oraz zespół bólowy barku.

Choroby reumatyczne mogą wystąpić w każdym wieku życia, w tym również w okresie dziecięcym. U dzieci i młodzieży najczęściej diagnozowanym schorzeniem związanym z reumatyzmem jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które może trwać nawet przez około trzy – cztery miesiące.

Objawy chorób reumatycznych

Schorzenia reumatyczne zazwyczaj rozpoczynają się od stopniowego zużycia chrząstki stawowej (to właśnie nią wyłożone są stawy). Postępujący proces zwyrodnieniowy daje o sobie znać bólem, który wynika z drażnienia okolicznych tkanek miękkich, otaczających staw. Tak jest w przypadku schorzeń zwyrodnieniowych, gdyż w stanach zapalnych proces ten przebiega w nieco inny sposób.

Choroby zapalne stawów najczęściej są związane natomiast ze stanem zapalnym błony maziowej. Schorzeniom tym często towarzyszy wiele charakterystycznych objawów, takich jak między innymi zanik mięśni, zapalenie nerek, zmiany skórne. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śródmiąższowego zapalenia płuc lub zapalenia osierdzia. Pacjenci oprócz zapalnych zmian stawowych mają też stany podgorączkowe.

Leczenie reumatyzmu

Metoda leczenia choroby o podłożu reumatycznym powinna być związana z konkretną jednostką chorobową. Inaczej bowiem leczy się choroby zwyrodnieniowe stawów, a inaczej stany zapalne, chociaż cechą wspólną tego rodzaju schorzeń jest zapalenie tkanek objętych chorobą. Najbardziej popularnym sposobem leczenia reumatyzmu jest rehabilitacja ruchowa, gdyż to właśnie ruch jest w stanie powstrzymać rozwój choroby reumatycznej.

Brak ruchu w przypadku reumatyzmu może prowadzić do niepełnosprawności, a do tego nie wolno dopuścić. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, wówczas dobrze sprawdzają się również terapie miejscowe, polegające na stosowaniu środków farmakologicznych o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.

Domowe sposoby walki z reumatyzmem

W walce z reumatyzmem bardzo pomocna może okazać się medycyna naturalna. Jak się okazuje, to właśnie za pomocą domowych sposobów schorzenia reumatyczne są leczone od najdawniejszych lat. Stany zapalne stawów mogą łagodzić rozgrzewające kąpiele ziołowe oraz chłodzące kompresy.

Rozgrzewającą kąpiel ziołową najlepiej przygotować z owsa lub szyszek i igliwia. Zabieg można powtarzać praktycznie codziennie, zanurzając w ciepłej wodzie obolałe stawy. Szyszki razem z igliwiem mają działanie przeciwbólowe, natomiast owies zawiera w swoim składzie przeciwzapalne saponiny.

Ulgę w bólu przynieść powinny także chłodzące okłady z liści kapusty lub gorczycy, które można zrobić samodzielnie. Liście kapusty wystarczy rozbić tłuczkiem, a następnie przyłożyć do obolałego miejsca. Gorczycę natomiast trzeba zmielić i połączyć z ciepłą wodą, by powstał wywar, w którym namoczymy gazę i przyłożymy w chore miejsce. W gorczycowym płynie można też moczyć dłonie – jeśli cierpimy na reumatyzm palców.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl