Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Dbaj o mięśnie i stawy, a unikniesz kontuzji!

Dbaj o mięśnie i stawy, a unikniesz kontuzji!

Nadmierne przeciążenia, nadwaga oraz zaburzenia genetyczne – to tylko niektóre z czynników, mogących mieć wpływ na stan naszych mięśni oraz stawów. Najczęściej zaczynamy o nie dbać dopiero w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych, tymczasem schorzeniom stawowym i mięśniowym można skutecznie zapobiegać.

Bóle mięśniowe i stawowe, jak się okazuje, nie dotyczą tylko i wyłącznie osób w starszym wieku. Na tego typu dolegliwości narzekają coraz młodsze osoby, a ich przyczyny najczęściej leżą w braku aktywności fizycznej oraz w otyłości.

Nie zaniedbuj stawów

To oczywiste, że zdecydowana większość z nas prowadzi dzisiaj mało aktywny tryb życia. Często wymaga tego od nas przede wszystkim siedząca praca, zmuszając nas do wielogodzinnego spędzania czasu za biurkiem. To właśnie brak aktywności fizycznej najczęściej powoduje, że zaczynamy odczuwać chrupanie w kościach, a każdy ruch sprawia nam ból stawów.

Najbardziej zagrożonymi obszarami na bóle stawowe oraz mięśniowe są przede wszystkim okolice kolan, bioder, chorować może również kręgosłup (a w szczególności odcinek lędźwiowy oraz szyjny). I chociaż większość osób początkowo lekceważy dolegliwości bólowe stawów i mięśni, to jednak wraz z upływem czasu stają się one coraz bardziej dokuczliwe, uprzykrzając nam życie.

Kiedy chrząstki stawowe zaczynają się zużywać, wówczas stają się chropowate oraz nierówne, a kości pozostają bez ochrony. Gdy kości przez dłuższy czas ocierają się o siebie, wówczas może to prowadzić do rozwoju torbieli, nierzadko również na stawach pojawiają się tak zwane osteofity, które sprawiają ból przy najmniejszym nawet ruchu.

Jak zachować zdrowe mięśnie i stawy?

Problemów z mięśniami oraz ze stawami na pewno nie mają ci, którzy regularnie uprawiają sporty. Wówczas ich chrząstka stawowa nie ściera się, prawidłowo więc funkcjonuje, osłaniając kości. Osoby nieco mniej aktywne bądź wcale nie aktywne natomiast w pewnym wieku mogą zacząć narzekać na dolegliwości bólowe mięśni oraz stawów. Jak ich uniknąć?

Podstawą zdrowych mięśni i stawów jest aktywność, gdyż to dzięki niej stawy mogą zachować swoją właściwą ruchliwość. Oczywiście nie oznacza to, że musimy od razu trenować jakiś sport wyczynowo. Nasze stawy mogą chronić już codzienne spacery oraz gimnastykowanie się na świeżym powietrzu. Można również pływać, jeździć na rowerze.

Bardzo ważnym elementem, pomagającym zachować zdrowe mięśnie oraz stawy jest także ich równomierne obciążanie, na co często nie zwracamy uwagi. Podczas dźwigania zakupów rozkładajmy więc ciężar na obie ręce. Natomiast przy podnoszeniu jakiejś rzeczy z ziemi, nie czyńmy tego na wyprostowanych kolanach, ale przykucnijmy. Te proste zasady na pewno przyczynią się do lepszego stanu naszych mięśni i stawów.

Kiedy jednak mimo to, zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe przy ruchu bądź pojawi się chrupanie, wówczas nie zwlekajmy z wizytą u lekarza specjalisty. Zaniedbane schorzenia mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, prowadząc nawet do bolesnych zwyrodnień.

Dieta sprzyjająca stawom

Wśród wymienionych na początku czynników, powodujących dolegliwości bólowe stawów oraz mięśni, pojawiła się między innymi otyłość. To właśnie nadmierna masa ciała powoduje, że stawy mogą nas boleć. U osób otyłych chrząstka stawowa ściera się po prostu o wiele szybciej, powodując ból. Dlatego ważnym elementem dbania o zdrowe stawy jest także utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie, a pomóc nam w tym może licznik masy ciała BMI.

By przez długie lata cieszyć się zdrowymi stawami i mięśniami, konieczne jest także zwrócenie uwagi na naszą dietę. W jadłospisie powinny znaleźć się więc między innymi ryby, warzywa, owoce (zwłaszcza tłuste ryby są źródłem białka i cennych kwasów omega).

W zachowaniu zdrowych stawów pomoże nam również niewątpliwie oliwa z oliwek, która skutecznie poprawi ich ruchliwość. Z powodzeniem może nam ona zastąpić zwykły, dotąd używany w kuchni olej. Warto także wiedzieć, że na nasze mięśnie i stawy bardzo pozytywny wpływ ma witamina C, która bierze udział w produkowaniu kolagenu. A to właśnie ta substancja dba o elastyczne ścięgna.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

wincent

21:25, 15 lipiec 2012

Ważne dla stawów i kości składniki to glukozamina, kwas hialuronowy oraz wit C, dlatego warto zaopatrzyć się w suplement bogaty w te składniki, np Stavin.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl