Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Depresja - jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć

Depresja - jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć

  • Data dodania: 2012.05.12

Coraz więcej mężczyzn cierpi na depresję. Jest to poważny problem natury psychicznej, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do tragedii. Depresja, jak każda choroba, musi być leczona. Jak rozpoznać jej objawy i co należy w tej sytuacji zrobić?

Chandra czy depresja?

Określenie depresja bywa często nadużywane. Wielokrotnie tym mianem określa się chwilowe gorsze samopoczucie na tle psychicznym, które mija po kilku dniach. Zwykła chandra może być spowodowana brakiem sukcesów, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, złą pogodą, monotonią życia lub brakiem perspektyw na jakąkolwiek zmianę. Często jednak są to chwilowe wahania nastroju, które powodują, że nie ma się ochoty ani siły na najprostsze czynności. Jeśli jednak objawy te nie ustępują, a wręcz przeciwnie przybierają na sile, możemy mieć do czynienia z początkami depresji. Podczas tej choroby najczęściej czujemy niechęć do całego świata i poczucie bezsensu. Nie widzimy potrzeby wychodzenia z domu, szukania pracy, kontaktu ze znajomymi. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest nam cokolwiek zmienić. Do innych objawów depresji należą: napady lęku, paniki, poczucie winy i bezradności, brak apetytu, niepokój lub ciągłe rozdrażnienie.

Jak leczyć depresję

Depresja to poważna choroba układu psychicznego, którą trzeba leczyć. Zaniedbanie pierwszych objawów może doprowadzić do trudności w leczeniu, a nawet do tragedii. Osoba znajdująca się w głębokiej depresji, czując że nie ma po co żyć, często ma myśli samobójcze. Oczywiście nie wszystkie dochodzą do skutku, jednak zdarzają się przypadki, w których depresja zostaje przepłacona życiem. Jeśli zatem podejrzewamy, że mamy do czynienia z tą zdradliwą chorobą, udajmy się do lekarza psychiatry. Wiele osób nie wyobraża sobie wizyty w takim miejscu, ponieważ kojarzy się to z poczuciem wstydu. Jednak należy sobie zdać sprawę z tego, że lekarz psychiatra to jedyna osoba, która może pomóc wydostać się z tego psychicznego dołka i przywrócić wiarę w sens naszego życia. Leczenie depresji to długotrwały proces, dlatego nawet jeśli pierwsze wizyty u lekarza nie przyniosą spodziewanych efektów, nie należy się poddawać. Taka terapia musi być rozłożona w czasie, a efekty nie będą widoczne od razu. Podczas leczenia warto otaczać się ludźmi, którzy są nam życzliwi i z którymi zawsze lubiliśmy spędzać czas. Dzięki nim szybciej staniemy na nogi. Poza regularnym chodzeniem na terapię, lekarz zwykle przepisuje leki antydepresyjne, w zależności od rodzaju i stadium choroby. Zatem, by leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, stosujmy się do wszelkich zaleceń.

Nie bądźmy obojętni wobec osób chorych na depresję

Jeśli jednak to nie nas dotknęła ta choroba, ale kogoś z naszego otoczenia, nie bądźmy obojętni. Pomóżmy osobie znajomej odnaleźć sens życia, namówmy na terapię i nie zostawiajmy samej w potrzebie. Pomoc osób trzecich, choć czasami odrzucana, może się okazać zbawienna w skutkach, dlatego pamiętajmy o tym, że ludzie chorzy na depresję potrzebują pomocnej dłoni.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl