Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Dlaczego papierosy szkodzą?

Dlaczego papierosy szkodzą?

Chociaż tytoń uprawiany jest już od wielu stuleci, to moda na jego palenie pojawiła się dopiero pod koniec XIX wieku. Dzisiaj po papierosy sięgają coraz młodsze osoby, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielkie spustoszenie powodują one w ich organizmie. Już teraz każdego roku z powodu palenia papierosów umiera około pięciu milionów osób, a ich liczba w ciągu następnych kilku lat będzie systematycznie wzrastać. Palenie powoduje wiele chorób, osłabia narząd węchu i smaku oraz prowadzi do niebezpiecznego uzależnienia.

Po raz pierwszy duży wzrost spożycia tytoniu został odnotowany po I wojnie światowej. Ceny papierosów nie były wówczas wysokie, nie było również większych trudności z ich nabyciem. Po tytoń szczególnie chętnie sięgali mężczyźni. Dzisiaj wciąż na całym świecie każdego dnia sprzedawane są ogromne ilości papierosów.

Choroby krążenia i nowotwory

Regularne palenie papierosów przyczynia się do rozwoju wielu groźnych schorzeń. Szczególnie niebezpieczne są przede wszystkim choroby układu krążenia. Dym tytoniowy powoduje zmianę fizjologii śródbłonka naczyń krwionośnych, a nikotyna jest odpowiedzialna za ich zwężanie. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania stanów zakrzepowych.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie papierosów przez osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, gdyż może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wyraźnie wykazały również zależność pomiędzy paleniem tytoniu a wzrostem ryzyka choroby miażdżycowej naczyń wieńcowych.

Papierosy to nie tylko nikotyna, ale również szereg trujących substancji chemicznych, wśród których często wymieniane są tak zwane związki smoliste. W swoim składzie zawierają one tlenek węgla, chlorek winyli, kadm, amoniak oraz cyjanowodór. Substancje te mogą przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych, zwłaszcza raka płuc, przełyku, krtani oraz nowotworu jamy ustnej. Nikotyna ponadto niszczy równowagę w błonie śluzowej układu pokarmowego, co może prowadzić do stanów owrzodzenia. Nieleczone owrzodzenia z kolei mogą stać się podstawą do rozwoju nowotworu żołądka.

Palenie tytoniu a impotencja

Istotnym argumentem przemawiającym za rzuceniem palenia jest także fakt, iż palenie tytoniu może wywołuje impotencję u mężczyzn. Palenie papierosów sprzyja występowaniu tej dolegliwości, zwiększając ryzyko jej pojawienia się w szczególności u mężczyzn w przedziale wiekowym od trzydziestego do czterdziestego dziewiątego roku życia. Już teraz w Polsce na impotencję wywołaną paleniem tytoniu cierpi ponad sto tysięcy panów.

Do rozwoju impotencji przyczynia się szereg czynników, ale palenie papierosów jest jednym z najczęściej diagnozowanych. Palenie tytoniu powoduje ograniczenie dopływu krwi tętniczej, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości krwi, która powinna dopływać do prącia.

Szkodliwość palenia papierosów jest związana także z wpływem na sprawność seksualną mężczyzn. Tytoń nie tylko zmniejsza liczbę plemników, ale może przyczyniać się również do nieprawidłowego ich kształtu oraz upośledzeń w ruchliwości. Jedynym ratunkiem jest rzucenie palenia, dzięki czemu już po kilku miesiącach można zauważyć widoczną poprawę.

Palenie papierosów a astma

Palenie papierosów jest także dość częstym czynnikiem rozwoju chorób związanych z układem oddechowym. Większość osób sięgających po papierosy tego rodzaju skutki odczuwa jednak dopiero po ukończeniu pięćdziesiątego – sześćdziesiątego roku życia. Jednak są też schorzenia, które mogą pojawiać się u całkiem młodych mężczyzn. Przykładem jest chociażby astma, przewlekła choroba układu oddechowego, związana ze stanem zapalnym oskrzeli.

Astma może rozwinąć się nie tylko u mężczyzn, którzy palą czynnie. Trwają badania także nad potwierdzeniem tezy, iż schorzenie to może dotknąć również panów narażonych na bierne palenie. W skutek zaciągania się dymem tytoniowym (zwłaszcza przez wiele lat) spora liczba osób cierpi także na tak zwany kaszel palacza. Pojawia się on skutek mechanicznego podrażnienia błony śluzowej oskrzeli. Palenie tytoniu zdaniem specjalistów zwiększa ryzyko rozwoju astmy nawet o jedną trzecią.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl