Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Do czego może prowadzić stres?

Do czego może prowadzić stres?

  • Data dodania: 2012.03.29

Życie bezstresowe nie istnieje i dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę. Właściwy stosunek do stresu polega na akceptacji takiej jego ilości i natężenia, których nie da się uniknąć i które nie szkodzą zdrowiu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, bo granica między potrzebnym i niepotrzebnym stresem, między stresem tymczasowym i przewlekłym jest płynna. Najczęściej jest tak, że o przeżywanym stresie dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy doświadczamy jego skutków.

Nerwice, jako skutek przewlekłego stresu. Przewlekły stres prowadzi często do zaburzeń, których przyczyny sami nie rozumiemy. Ni z tego, ni z owego zaczynamy odczuwać dziwne dolegliwości. Idziemy do lekarza, poddajemy się badaniom i okazuje się, że fizycznie jesteśmy zdrowi, że nasze ciało reaguje na zbyt długi i ciężki stres. Dolegliwości nerwicowe mogą wyglądać bardzo różnie. We wszystkich nerwicach obserwuje się zmianę nastroju ogólnego na gorszy, przygnębienie, trudności w podejmowaniu decyzji i realizowaniu zwyczajnych czynności życiowych. Nerwice wymagają interwencji specjalisty. Może to być pomoc poradniana lub stacjonarna. Wszystko zależy od tego jak intensywne są objawy i jak bardzo wpływają na jakość życia chorego. Objawy nerwic mylone ze schorzeniami fizycznymi, to tak zwane nerwice narządowe. Wśród nich najczęściej występują nerwica żołądka, nerwica serca i nerwica wegetatywna.

Nerwica żołądka. Układ pokarmowy reaguje na stres dolegliwościami takimi jak: nudności, biegunki, brak apetytu, zaparcia, bóle brzucha, bulgotanie w żołądku, pieczenie itp. Objawy te nie łagodnieją po podaniu kropli żołądkowych i diecie. Jeśli są częste i męczące należy pomyśleć o wizycie u psychologa i zmianie trybu życia.

Nerwica serca. Na przewlekły stres reaguje także serce i układ krążenia. Nerwica serca to nagłe zmiany rytmu pracy narządu, kołatanie serca, duszności, męczliwość itp. Stan chorego nie poprawia się pod wpływem przyjmowania leków nasercowych. Czynnościowe objawy sercowo krążeniowe łagodnieją pod wpływem uświadamiania sobie psychologicznych przyczyn ich występowania i zmiany trybu życia.

Nerwica wegetatywna. Nerwica wegetatywna to zróżnicowane objawy somatyczne, nie mające źródła w fizycznym stanie poszczególnych narządów. Wegetatywne reakcje na ciągły stres i trudności życiowe to między innymi drżenie rąk, nadmierne pocenie się, zimne dłonie i stopy, drętwienie kończyn aż do paraliżu, zasłabnięcia, zaburzenia widzenia i słyszenia, kłopoty z sercem i układem pokarmowym.

Przewlekły stres. Pod pojęciem przewlekłego stresu rozumie się przeżywanie zbyt wielu sytuacji wywołujących stres. Nie chodzi tu o jedno, ale o wiele źródeł trudności, napięć i konfliktów wewnętrznych. Współistnienie z innymi, pełnienie określonych ról życiowych, realizacja siebie i osiąganie sukcesów, nie jest możliwe bez napięć i stresu. Od nas jednak zależy jakie cele sobie wyznaczymy i ile zapłacimy za ich osiągnięcie.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl