Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

  • Data dodania: 2014.06.02

Ból zęba z całą pewnością jest doskonale znany większości z nas. Taka dolegliwość może pojawić się na skutek rozmaitych przyczyn i najprościej jest ją zwalczyć w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak nie mamy możliwości natychmiastowego odwiedzenia dentysty, wówczas warto spróbować samodzielnie sobie poradzić z bolącym zębem. Ból można skutecznie ukoić na jakiś czas przy pomocy domowych sposobów.

Domowe metody na zwalczanie bólu zęba były znane już naszym babciom i prababciom. Jak się okazuje, niektóre produkty możemy znaleźć nawet we własnej lodówce. Zamiast więc sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, warto poznać kilka domowych sposobów na uśmierzenie bólu zęba.

Cebula i czosnek – pogromcy bakterii

Chyba niewiele osób wie, że z bólem zęba może poradzić sobie najzwyklejszy w świecie czosnek. Wystarczy obrać jeden ząbek czosnku, obtoczyć go w soli, a następnie przyłożyć pod bolącego zęba. Jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, warto codziennie żuć jeden ząbek czosnku – w ten sposób skutecznie poprawimy kondycję całego uzębienia.

Również cebula wydaje się być doskonałym specyfikiem do walki z bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej. Chociaż warzywo to nie odznacza się miłym i przyjemnym smakiem, to jednak już dziesięciominutowe żucie cebuli każdego dnia może nam pomóc zabić wszystkie drobnoustroje żyjące w naszych ustach.

Przyprawy i zioła na ból zęba

W uśmierzeniu bólu zęba mogą być pomocne także najzwyklejsze przyprawy, które znajdują się właściwie w każdym domu i są dodawane do różnych potraw. Z pomocą soli kuchennej i papryki w proszku można przyrządzić miksturę, która znakomicie powinna poradzić sobie z uporczywym bólem zęba. Wystarczy zmieszać te dwa składniki w proporcji ¼ soli i odrobiny papryki.

Przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo działają również zioła. Najbardziej znanymi w walce z tą bolesną dolegliwością jest szałwia, ale można też sięgnąć po tymianek. Zioła najlepiej zaparzyć zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu. Można również użyć zwykłej torebki z herbatą – po zaparzeniu naparu, gdy torebka będzie ciepła, należy przyłożyć ją do bolącego zęba.

Z działania antyseptycznego i przeciwbólowego są znane ponadto goździki. To znane przyprawy, które od lat są wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej. Jeśli więc dopadnie nas ból zęba, wystarczy rozgniecionego goździka przyłożyć w bolące miejsce. Można także zapytać w aptece o olejek goździkowy, który przyda się do smarowania chorego zęba.

Jeśli pod ręką nie mamy ani przypraw, ani ziół, być może w zamrażalce znajdziemy kostki lodu. Przykładanie lodowatych kostek często także pomaga uśmierzyć ból zęba. Czynność można powtarzać nawet kilkakrotnie, aż odczujemy wyraźną ulgę.

Alkoholowa płukanka

Nasze babcie i prababcie na ból zęba często przygotowywały specjalną alkoholową płukankę. Do jej przygotowania wystarczy zwykły alkohol. Środek ten znany jest ze swoich właściwości odkażających i przeciwbólowych. Kiedy więc zaboli nas ząb, można przepłukać usta alkoholem. Ważne jest to, by trunek był w miarę możliwości dobrze schłodzony.

Do przepłukiwania całej jamy ustnej można używać na przykład whisky. Z kolei jeśli w naszym domowym barku znajduje się Brendy, wówczas możemy nasączyć w trunku wacik i przyłożyć do bolącego miejsca.

Co jeszcze na ból zęba?

Poza wyżej wymienionymi sposobami na ból zęba, istnieje jeszcze wiele innych metod, które także mogą okazać się pomocne. Przykładowo jedną z nich jest zwykła aspiryna. Niektóre sposoby mówią o nacieraniu zęba pokruszoną aspiryną, inni z kolei radzą, że ból zęba pomaga zwalczyć włożony kawałek tabletki w dziurkę znajdującą się w zębie. Trzeba jednak wiedzieć, że nadużywanie tego środka może przyczynić się do zniszczenia zębów, a więc sięgając po aspirynę, warto zachować ostrożność.

Na koniec jeszcze jedna propozycja – masaż zębów szczoteczką. Jeśli ząb nas naprawdę mocno zaboli, wówczas możemy rozmasować bolące miejsce szczoteczką używaną do mycia zębów. Na szczoteczkę możemy też nałożyć pastę fluorową o działaniu znieczulającym.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl