Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Domowe testy diagnostyczne dla mężczyzn

Domowe testy diagnostyczne dla mężczyzn

Jeszcze do niedawna jednymi z najpowszechniejszych testów dostępnych w aptece, służących do samodzielnego wykonywania w domu były głównie testy ciążowe dla kobiet oraz testy narkotykowe. Dzisiaj ich gama jest znacznie szersza, gdyż wśród nich możemy znaleźć na przykład testy badające mocz czy testy do wykrywania chorób układu pokarmowego. Ponadto diagnostyczne domowe testy pozwalają wcześnie zdiagnozować takie schorzenia, jak hemoroidy, polipy czy nowotwory.

Testy diagnostyczne, które są przeznaczone do stosowania głównie w warunkach domowych, stanowią doskonałe narzędzie samokontroli i pozwalają na wykrywanie nawet najmniejszych zmian zachodzących w naszym organizmie. Pamiętajmy, że każdy niepokojący wynik należy konsultować z lekarzem. Nie należy podejmować leczenia na własną rękę.

Testy do ogólnego badania moczu

Jednymi z popularniejszych testów diagnostycznych dla mężczyzn są testy, które pomagają ocenić ogólny stan moczu. Jak się okazuje, to właśnie w moczu znajduje się wiele ważnych dla naszego zdrowia parametrów. Jeszcze do niedawna takie badania mogły być wykonywane tylko i wyłącznie w specjalistycznych laboratoriach diagnostycznych. Dzięki domowemu testowi moczu można samodzielnie ocenić, czy nie jesteśmy odwodnieni bądź czy nie doszło do poważnego zaburzenia w odżywianiu.

Testy do ogólnego badania moczu można polecić właściwie mężczyznom w każdym wieku. Dzięki nim można ocenić, czy w moczu nie pojawiły się ciała ketonowe (świadczą o poważnym obciążeniu nerek) bądź sprawdzić, czy w prawidłowy sposób funkcjonuje nasza trzustka oraz wątroba. Za pomocą pasków testowych można ponadto sprawdzić obecność w naszym moczu takich parametrów, jak: leukocyty, erytrocyty, białka, glukoza, bilirubina, urobilinogen oraz pH.

Testy do ogólnego badania moczu są proste i niebolesne. Są to plastikowe paski, które posiadają specjalne pola reakcyjne. Po zanurzeniu paska w moczu dochodzi do zabarwienia niektórych jego elementów.  Wynik testu można odczytać w przeciągu kilkudziesięciu sekund.

Testy do diagnozowania chorób układu pokarmowego

Schorzenia układu pokarmowego są zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych, gdyż cierpi na nie coraz większa liczba osób na całym świecie. Z tego względu warto co  jakiś czas samodzielnie wykonać test, który pozwoli nam wykryć obecność tak zwanej bakterii Helicobacter. Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do wielu poważnych chorób układu pokarmowego (schorzenia te na początku objawiają się brakiem apetytu, bólami brzucha, niedowagą). Bakteria ta może też wywoływać zgagę, nadkwaśność oraz wymioty.

Testy do wykrywania bakterii Helicobacter pylori polegają na wykrywaniu w surowicy lub w osoczu przeciwciał IgG (są one najbardziej charakterystyczne dla tego rodzaju bakterii). Test można wykonać w domu, bez konieczności odwiedzania diagnostycznego laboratorium. Test jest bezbolesny, a jego wynik można odczytać po upływie około dziesięciu minut.

Testy wykrywające krew utajoną w kale

Dość istotnym rodzajem domowych testów diagnostycznych dla mężczyzn są także testy na krew utajoną w kale, które pozwalają wcześnie wykryć wiele groźnych schorzeń odbytu (takich jak wrzody, hemoroidy, polipy, zapalenie okrężnicy czy nowotwory). Takie testy opierają się na metodzie immunochromatograficznej i ich wykonywanie zaleca się przede wszystkim tym mężczyznom, którzy ukończyli czterdziesty rok życia.

Obecność krwi w kale bardzo często jest przyczyną chorób żołądka oraz jelit. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje szansę podjęcia leczenia we właściwym czasie, a to z kolei poprawia się na skuteczność w postępowaniu chociażby choroby nowotworowej jelita grubego (rak jelita grubego jest obecnie drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem w naszym kraju, który wciąż rozpoznawany jest zbyt późno).

Test polega na naniesieniu próbki kału na specjalną płytkę. Wynik można odczytać po upływie piętnastu minut. Jeśli uzyskamy wynik dodatni, wówczas test warto powtórzyć w przeciągu kilku następnych dni. Jednak gdy taki wynik będzie się utrzymywał, wówczas jak najszybciej należy umówić się na wizytę u lekarza proktologa, który zleci wykonanie dalszych badań.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 przystojniak.pl