Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Filtry do wody, odwrócona osmoza - za i przeciw

Filtry do wody, odwrócona osmoza - za i przeciw

Woda płynąca z naszych krajów niestety nie ma zbyt dobrej opinii. Picie takiej wody, zwłaszcza nieprzegotowanej, może mieć bardzo groźne konsekwencje dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że filtry do wody cieszą się tak dużym uznaniem i są nabywane z roku na rok przez coraz większą liczbę osób. Dzisiaj wybierać możemy nie tylko spośród różnych urządzeń służących do uzdatniania wody. Oferowane są także rozmaite metody filtracji wody.

Na chwilę obecną możemy zetknąć się z rozmaitymi rodzajami filtrów, których koszty zakupu i eksploatacji nie są zbyt duże. Prawidłowo dobrany filtr jest w stanie zapewnić nam czystą wodę w kranie, którą będziemy mogli pić nawet przez wcześniejszego przegotowania. Aktualnie jednym z najczęściej polecanych sposobów filtrowania wody jest odwrócona osmoza.

Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza jest to coraz częściej stosowana metoda uzdatniania wody, która jest wykorzystywana także przez producentów wody butelkowanej. Sposób ten pozwala przede wszystkim na skuteczne usunięcie z wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, wśród których pojawiają się między innymi rakotwórcze substancje i niebezpieczne dla ludzkiego organizmu związki. Odwrócona osmoza to naturalny proces, do którego nie są wykorzystywane jakiekolwiek sztuczne środki chemiczne.

Odwrócona osmoza jest ściśle powiązana z obecnością błony (półprzepuszczalnej membrany), dzięki której możliwe jest przenikanie pojedynczych cząsteczek wody. Zanieczyszczona ciecz przenika przez membranę, a pod wpływem ciśnienia przechodzi z roztworu o wysokim stężeniu do roztworu o mniejszym stężeniu. W ten sposób woda zostaje skutecznie oddzielona od zanieczyszczeń.

Rodzaje odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest procesem wysokociśnieniowym, a wielkość ciśnienia zazwyczaj jest uzależniona od rodzaju zastosowanej membrany (wyróżnia się między innymi membrany asymetryczne oraz kompozytowe). Ze względu na użyte ciśnienie wyodrębnia się osmozę wysokociśnieniową, niskociśnieniową oraz nanofiltrację.

Osmoza wysokociśnieniowa najczęściej jest stosowana do odsalania wody morskiej, natomiast osmoza niskociśnieniowa służy do odsalania wód odpadowych o niewielkim zasoleniu. Z kolei nanofiltracja to proces, który pozwala na zmiękczanie oraz denitryfikację wody (zredukowanie azotanów do azotu). Osmoza wysoko oraz niskociśnieniowa dodatkowo umożliwia wyodrębnienie soli i małocząsteczkowych związków organicznych (ze skutecznością do dziewięćdziesięciu dziewięciu procent).

Zalety odwróconej osmozy

Woda, która została poddana procesowi odwróconej osmozy staje się wodą czystą i zdrową. Dzięki temu naturalnemu procesowi woda może być pita przez wcześniejszego przegotowania, a ponadto doskonale nadaje się do przyrządzania posiłków dla nawet najmłodszych dzieci (potrawy są zdrowsze i mają naturalny smak). Taka woda jednocześnie znakomicie nadaje się do pielęgnowania skóry niemowląt. Można w niej także myć twarz oraz zęby.

Woda przefiltrowana dzięki odwróconej osmozie w szczególności jest polecana do picia osobom ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym oraz nerkach. Taka woda nie pozostawia kamiennego osadu w czajnikach oraz skutecznie eliminuje substancje, które mogłyby wywoływać reakcje alergiczne (na przykład chlor).

System odwróconej osmozy jest stosowany coraz częściej już nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Tego rodzaj systemy wykorzystywane są także w szpitalach, placówkach oświatowych, biurach oraz zakładach pracy.

Odwrócona osmoza - minusy

Pomimo tak dużej popularności urządzeń odwróconej osmozy trzeba wiedzieć, że technika ta ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim jedną z największych wad jest mały odzysk wody (na ogół dzieje się to na poziomie trzydziestu procent, co oznacza, że siedemdziesiąt procent wody trafia po prostu do kanalizacji).

Wadą niekiedy może być też mała wydajność urządzenia, ale to akurat w dużej mierze jest uzależnione od konkretnego typu sprzętu (w sprzedaży są dostępne tańsze i droższe urządzenia odwróconej osmozy).

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl