Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Głodówka – czy jest zdrowa?

Głodówka – czy jest zdrowa?

O głodówce słyszał z całą pewnością każdy z nas. Gdy dowiadujemy się, iż ktoś właśnie przeszedł na głodówkę, czujemy się nieco zaniepokojeni. Osoby, które decydują się nas korzystanie z tej metody medycyny alternatywnej bardzo często twierdzą jednak, że po zakończeniu kuracji czują się jak nowo narodzone. Czy jednak taki dobrowolny post może być stosowany przez każdą osobę? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące głodówki.

Głodówka to dość popularna metoda odchudzania i oczyszczania organizmu polegająca na przerwaniu przyjmowania pokarmów. W czasie takiej terapii dozwolone jest tylko i wyłącznie przyjmowanie płynów. Głodówka wciąż jednak większości osób kojarzy się
z osłabieniem, a niekiedy nawet z wycieńczeniem organizmu.

Czym jest głodówka?

Głodówka to nic innego jak dobrowolna rezygnacja z jedzenia. Co ciekawe, głodówki same w sobie nie są w stanie pomagać w odchudzaniu. Mogą jedynie stać się impulsem do zmiany dotychczas stosowanych nawyków żywieniowych. Głodówka natomiast jest znakomitym sposobem na oczyszczenie organizmy na poziomie układu pokarmowego.

Właściwie przeprowadzona głodówka powinna przynieść nam wiele korzyści. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku nieodpowiedniego stosowania tej kuracji. W wielu wypadkach takie eksperymentowanie z nieprzyjmowaniem żywności może wywołać gwałtowne pogorszenie stanu naszego zdrowia, a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do wycieńczenia lub śmierci. Dlatego zaleca się przeprowadzanie głodówki tylko i wyłącznie pod okiem lekarza specjalisty.

Wpływ głodówki na organizm

W czasie głodówki można zaobserwować przede wszystkim obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego oraz redukcję poziomu cukru we krwi. W początkowej fazie stosowania terapii dochodzi do spalania tłuszczu oraz białka. Na początku mogą się pojawić nieco niepokojące objawy, które są jednak naturalną reakcję naszego organizmu. Należy do nich zaliczyć między innymi osłabienie, uczucie zmęczenia, a nawet bladość skóry.

Właściwie przeprowadzona głodówka powinna polegać przede wszystkim na piciu sporych ilości wody. Niektórzy dietetycy dodatkowo polecają sięganie po herbatki ziołowe. Działanie oczyszczające ma jednak głównie woda. Najlepszą wodą będzie ta nisko zmineralizowana, gdyż odciąży nerki.

Jak przygotować się do głodówki?

Zanim zdecydujesz się na odbycie głodówki, musisz się do niej przygotować. Już na tydzień przed głodówką warto przejść na lekkostrawną dietę, zrezygnować z tłustych potraw, z używek oraz ze słodyczy. Lekka dieta pozwoli przygotować nasz organizm na kilkudniową głodówkę i nie będzie ona dla niego dużym szokiem.

W trakcie głodówki nie zapominaj o tym, by dużo spacerować oraz wypoczywać. Wieczorem natomiast zaleca się przygotowywanie kąpieli, które pomagają oczyścić organizm. Muszą być one jednak właściwie przygotowane. Tylko wtedy będzie możliwe wydostanie się toksyn
z naszej skóry. Można sobie poleżeć w wannie nawet przez około dziesięć – piętnaście minut.

Na około dwa tygodnie przed planowaną głodówką warto jest nieco się poruszać. W ten sposób usprawnimy funkcjonowanie różnych układów naszego organizmu. Umiarkowana aktywność fizyczna przyspieszy przemianę materii, a także dostarczy potrzebne ilości tlenu, który sprzyja odtruwaniu.

Zalecenia i przeciwwskazania do głodówki

Głodówka może mieć zarówno działanie odchudzające, jak i lecznicze. Zdecydowanie częściej kuracja ta stosowana jest jako zabieg odtruwający. Głodówka jako dieta oczyszczająca może być stosowana między innymi w schorzeniach układu krążenia (ale tylko i wyłącznie po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem specjalistą), w chorobach układu pokarmowego (nieżyt żołądka, zapalenie jelit), a także przy skłonnościach do infekcji dróg oddechowych.

Niekiedy w czasie głodówki pojawiają się różne dolegliwości, takie jak wahania nastroju, ropne wypryski czy nieprzyjemna woń moczy. Warto wiedzieć, że głodówka nie jest przeznaczona dla wszystkich osób. Nie zaleca się jej przeprowadzania kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią, osobom w starszym wieku, chorującym na nowotwory, a także osobom cierpiącym na cukrzycę.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

kalioppe

18:04, 27 marzec 2013

Fajnie, że przedstawiacie takie racjonalne podejście do głodówki. Niestety, w sieci aż roi się od ludzi, którzy stosują ją zupełnie bezmyślnie. Tymczasem dobrze stosowana głodówka może świetnie oczyścić organizm, czego sama jestem doskonałym przykładem.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl