Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Hemoroidy - czym są i jak je leczyć?

Hemoroidy - czym są i jak je leczyć?

Na hemoroidy cierpi coraz większa liczba dorosłych Polaków. I chociaż wydawać by się mogło, że to w głównej mierze problem kobiet, to jednak nie do końca tak jest. Na hemoroidy, czyli żylaki odbytu, cierpią coraz częściej również mężczyźni. Schorzenie to, nazywane chorobą hemoroidalną, może rozwijać się na skutek wielu czynników.

Na początku pojawia się swędzenie, któremu niekiedy może również towarzyszyć wrażenie niepełnego wypróżniania się. W kolejnych etapach rozwoju choroby pojawia się krwawienie. Już te objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, a tymczasem są one bardzo często przez nas lekceważone.

Największe czynniki ryzyka

Choroba hemoroidalna może trafić się w zasadzie każdemu, bez względu na wiek oraz płeć. Na pewno jednak istnieje szereg czynników, powodujących zwiększenie ryzyka zachorowania na to schorzenie. Wśród nich ważne miejsce zajmują między innymi błędy żywieniowe. Jeśli więc zauważasz u siebie pierwsze symptomy hemoroidów, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie, gdyż być może to właśnie w niej tkwi problem.

Jeśli jesz dużo tłustych potraw, chipsów oraz białych bułek, na pewno musisz zmienić swoje menu. Staraj się sięgać przede wszystkim po razowe pieczywo. W twojej diecie powinny się znaleźć również grube kasze, makarony z razowej mąki oraz dużo warzyw oraz owoców. Szczególnie ważny w profilaktyce choroby hemoroidalnej wydaje się być błonnik, który wchłania wodę i dzięki tej właściwości może zmiękczać stolec. Co więcej, błonnik jest również istotny z tego względu, iż dba o prawidłową perystaltykę jelit, a także reguluje wypróżnienia.

Jeszcze jednym poważnym czynnikiem rozwoju hemoroidów jest mało aktywny tryb życia. Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej, co ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. By wspomagać tymczasem nasze jelita, potrzebujemy ruchu. Starajmy się więc znaleźć kilka chwil na aktywny wypoczynek, a na pewno tym samym uchronimy się przed choroba hemoroidalną.

Zaparcia również prowadzą do hemoroidów?

Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż również zaparcia mogą powodować żylaki odbytu. Zwykle zaparcia również pojawiają się na skutek złej diety oraz braku ruchu, więc czynnik ten powiązany jest w znacznej mierze z tymi opisanymi powyżej. Do powstawania zaparć przyczyniać się może ponadto przyjmowanie leków, na przykład uspokajających czy na niestrawność.

Jeśli jednak zaparcia nękają nas od dłuższego czasu, wówczas należy się ich pozbyć w miarę jak najszybciej, by nie przyczyniły się do rozwoju hemoroidów. Zbyt długie przesiadywanie w toalecie powoduje napinanie niektórych mięśni jamy brzusznej, a to z kolei prowadzi do obciążenia układu żylnego w okolicy odbytu. Tym samym hemoroidy mogą powiększać się, wywołując jeszcze większy ból.

Jak się więc okazuje, lista czynników wywołujących chorobę hemoroidalną, jest naprawdę długa. Niekiedy można usłyszeć również o skłonnościach genetycznych do hemoroidów. Jeśli schorzenie to przytrafi się właśnie nam, wówczas ważne jest szybkie rozpoznanie oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Leczenie hemoroidów

Wiele osób bardzo często wstydzi się odwiedzić lekarza specjalistę, niekiedy zwlekając z problemem hemoroidów naprawdę długo. Tymczasem to właśnie wizyta w specjalistycznej poradni jest w stanie nam pomóc zakończyć zmaganie się z hemoroidami.

Najczęściej pacjentom cierpiącym na chorobę hemoroidalną, przepisuje się leki doustne, których celem jest uszczelnienie ścian żył oraz tętnic. Jeśli hemoroidom towarzyszą często pojawiające się zaparcia, wówczas konieczne okazują się również preparaty zmiękczające stolec. Ulgę w bólu przynoszą natomiast środki przeciwbólowe oraz specjalne maści i kremy, które jednocześnie mają działanie przeciwzapalne.

Jeśli leczenie środkami farmakologicznymi nie daje skutecznych efektów, wówczas najczęściej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu ich usunięcia. Najprostszym sposobem jest zaciśnięcie żylaków przy wykorzystaniu niedużej opaski gumowej, która uniemożliwia dopływ krwi. Żylaki w ten sposób same obumierają. Inną metodą jest leczenie chirurgiczne, na przykład z użyciem lasera.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

Luki1974

11:56, 22 lipiec 2014

Mi się udało lekiem aptecznym zwalczyć hemoroidy. Po dwóch dniach stosowania procto-glyvenolu w czopkach praktycznie było juz po kłopocie. Ale stosowałem do końca opakowania. Mam nadzieję, że wyleczyłem a nie zaleczyłem.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl