Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Inhalacje - korzyści dla organizmu

Inhalacje - korzyści dla organizmu

Inhalacja, nazywana również wziewaniem, to nic innego jak zabieg, który polega na wdychaniu pary wraz z aromatem ziół leczniczych. Do inhalacji można używać specjalnego sprzętu, ale można je wykonywać także przy pomocy ręcznika oraz tradycyjnej miski z gorącą wodą. W ten sposób zwalczymy przeziębienie oraz wszelkie stany zapalne górnych dróg oddechowych. Inhalacje sprzyjają też doskonałemu samopoczuciu i pomagają poprawić ogólny stan zdrowia.

Inhalacje są polecane już nie tylko osobom, które często zapadają na schorzenia takie, jak zapalenie oskrzeli czy cierpiącym z powodu przewlekłego nieżytu nosa. Z inhalacji mogą korzystać również osoby całkiem zdrowe, które przebywają w zanieczyszczonym środowisku czy palą papierosy. To świetny sposób na nawilżenie górnych dróg oddechowych.

Inhalacje nie tylko lecznicze

W opinii wielu osób, inhalacje mogą być stosowane przy rozmaitych schorzeniach dróg oddechowych. Rzeczywiście, najczęściej poleca się je osobom cierpiącym na astmę, alergię czy infekcję oskrzeli. Inhalacja powoduje nie tylko zmniejszenie obrzęku śluzówki płuc czy oskrzeli, ale również rozrzedzenie gęstej wydzieliny, dzięki czemu pacjentowi jest znacznie łatwiej oddychać.

Trzeba jednak wiedzieć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się inhalacje profilaktyczne, które pomagają chociażby skutecznie zwiększyć odporność organizmu i tym samym ochronić nas przed różnymi chorobami. Główną korzyścią stosowania tego rodzaju inhalacji jest przede wszystkim to, że lecznicze opary docierają poprzez błony śluzowe nosa prosto do krwiobiegu, dzięki czemu metoda ta nie powoduje obciążenia przewodu pokarmowego.

Sposoby inhalacji

Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych urządzeń do inhalacji, które są nazywane inhalatorami. Można je nabywać chociażby w aptekach. Najwygodniejsze są inhalatory proszkowe oraz ciśnieniowe, ponieważ można je właściwie zawsze mieć przy sobie. Takie inhalatory służą jednak głównie do celów leczniczych, a nie profilaktycznych. Rodzaj inhalatora najczęściej jest wybierany przez lekarza, który dostosowuje urządzenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Aby natomiast wykonywać profilaktyczne inhalacje, wcale nie są nam potrzebne specjalistyczne inhalatory. W domowych warunkach można inhalować się gorącą wodą z dodatkiem naparu ziołowego czy odpowiedniego oleju eterycznego. Decydując się na taką inhalację, trzeba pamiętać o właściwym sposobie oddychania. Zaleca się wdychanie gorącego powietrza ustami, a wypuszczanie nosem.

Zalety inhalacji

Inhalacje stanowią małoinwazyjny sposób leczenia oraz zapobiegania wielu chorobom górnych dróg oddechowych. Zaletą inhalacji jest niewątpliwe fakt, że jest to dość szybki sposób zwalczania takich objawów, jak katar, kaszel czy bóle zatok. Co więcej, skutki uboczne inhalacji są dość zminimalizowane, jeśli nawet nie rzec, że nie występują żadne działania niepożądane.

Inhalacje nie obciążają układu trawiennego, co szczególnie istotne jest dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Wdychanie właściwie dobranych roztworów leczniczych nie tylko pomaga zwalczyć katar czy kaszel, ale może także złagodzić bóle głowy oraz bóle reumatyczne. Obecnie inhalacje są coraz częściej zalecane pacjentom zamiast leków przeciwzapalnych czy rozkurczowych.

O czym decyduje skuteczność inhalacji?

Aby nasz organizm mógł z inhalacji odnieść maksymalne korzyści, należy postarać się o staranne dopasowanie substancji, którą będziemy wdychać. To właśnie ona decyduje o skuteczności inhalacji zarówno leczniczej, jak i profilaktycznej. Gdy więc dopadnie nas katar, warto wykonać inhalację z naparem z rumianku bądź olejku sosnowego. Bolącym zatokom z kolei ulgę przyniesie napar z ziół o działaniu odkażającym. Przy zapaleniu gardła najlepiej sprawdza się inhalacja przygotowana z naparu z tymianku, melisy oraz rumianku (zioła należy zmieszać w równych proporcjach i zalać gorącą wodą).

Pomimo wielu zalet inhalacji, istnieją również przeciwwskazania do tego rodzaju sposobu leczenia. Inhalacji nie poleca się kobietom w ciąży, a także niemowlętom. Z metody tej nie powinny korzystać osoby cierpiące na nowotwory, gruźlicę oraz na niewydolność krążeniową i oddechową.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 przystojniak.pl