Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Innowacyjne techniki badań prostaty
Innowacyjne techniki badań prostaty
- Data dodania: 2012.04.01

Choroba nowotworowa gruczołu prostaty to jedno z najczęściej atakujących płeć męską schorzeń, tuż obok raka płuc i raka żołądka. Chociaż chorobę tą wykrywa się najczęściej u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, nie oznacza to, że ci młodsi panowie mogą zaniedbywać badania profilaktyczne. Dzięki nim wczesne wykrycie komórek rakowych może dać o wiele większe szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia.
Początkowo, rak prostaty rozwija się bezobjawowo. To powoduje, że zdecydowana część męskiej populacji trafia do lekarzy zbyt późno, kiedy zahamowanie procesu powstawania komórek nowotworowych wcale nie jest takie proste. Również przerzuty uniemożliwiają skuteczne leczenie. Na szczęście współczesna medycyna jest na wysokim poziomie i dysponuje coraz bardziej innowacyjnymi metodami wykrywania nowotworów prostaty.
Czynniki przyczyniające się do rozwoju choroby
Na pewno większość mężczyzn zadaje sobie pytanie, jakie podłoże może mieć choroba nowotworowa gruczołu prostaty. Tak samo jak w innych przypadkach, duże znaczenie mają czynniki genetyczne. Jeśli więc u kogoś z twoich bliskich zdiagnozowano raka prostaty, ryzyko zachorowania na ten groźny nowotwór, wzrasta dwukrotnie. Specjaliści także są zdania, że istotną rolę odgrywają czynniki rasowe. Częściej na raka prostaty zapadają murzyni, nieco rzadziej natomiast mieszkańcy regionów Azji.
Jednak stosunkowo największe znaczenie ma z całą pewnością dieta. Już teraz przyjrzyj się spożywanym przez siebie pokarmom i produktom. Jeśli jest w nich wiele dań obfitujących w białko, cholesterol oraz tłuszcze nasycone, wówczas ryzyko zapadnięcia na ten rodzaj raka również może się zwiększyć. Zacznij więc sięgać po warzywa, owoce, nie stroń od pokarmów z dużą ilością selenu, witaminy E oraz D. Sięgaj również po produkty zbożowe.
Badania pomocne przy diagnozowaniu raka prostaty
U osób, u których stwierdzi się podejrzenie rozrostu gruczołu krokowego, zleca się wykonanie specjalistycznych badań, dzięki którym można postawić pewną diagnozę. Pierwszym z takich badań jest dokładne określenie poziomu antygenu sterczowego (PSA). Antygen ten jest białkiem charakterystycznym dla nasienia i jego stężenie jest ściśle określone. Właściwy poziom PSA wynosi 0-4ng/ml. Podwyższone stężenie tego antygenu może jednak świadczyć również o innych chorobach stercza.
Drugim ważnym badaniem dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu prostaty jest określenie czynności nerek oraz zbadanie poziomu kreatyniny we krwi. Niektórzy specjaliści zlecają również badanie zwane uroflometrią, a polega ono na określeniu przepływu moczu.
W postawieniu diagnozy pomocna jest także ultrasonografia z biopsją, która polega na pobraniu tkanki gruczołu krokowego i następnie poddanie jej analizie.
Nowatorskie techniki badań
Chociaż obok wyżej opisanych badań mamy jeszcze szereg tak zwanych badań uzupełniających, to wciąż są one niewystarczające. Medycyna wciąż poszukuje nowych metod wykrywania nowotworu prostaty we wczesnym stadium. Już teraz mamy wiele nowych terapii, za pomocą których można wyleczyć raka nawet w zaawansowanej fazie.
Olbrzymie zainteresowanie w ostatnich latach budzi przede wszystkim innowacyjna technika obrazowania gruczołu prostaty z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. To nowatorskie badanie określone zostało mianem PROSE i łączy w sobie obrazowanie z badaniem spektroskopowym. Badanie pacjentów tą techniką pojawiło się około dwóch lat temu i dzisiaj jest wykorzystywane w wielu krajach na całym świecie.
Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytnicy pacjenta specjalnej cewki zakończonej balonikiem. Do balonika wpuszczane jest następnie powietrze, aby mógł przylegać on do wnętrza badanego organizmu. Kolejny etap polega na podłączeniu narzędzia do specjalistycznej aparatury. Na monitorze komputera można wówczas obserwować powstały obraz prostaty.
Od jakiegoś czasu trwają również badania nad opracowaniem nowej terapii, która ma być oparta przede wszystkim na technologii poszczególnych tkanek. Będzie mogła być ona stosowana między innymi do leczenia uszkodzonych genów, które powodują ten rodzaj raka. Być może więc w końcu lekarzom uda się rozwinąć dotychczasowe metody leczenia białek wchodzących w skład DNA, co może też być pomocne w tworzeniu zupełnie nowych leków na nowotwór prostaty.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 przystojniak.pl