Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Jak cieszyć się zdrowiem w wieku dojrzałym?

Jak cieszyć się zdrowiem w wieku dojrzałym?

Wiek dojrzały kojarzy się mężczyznom z wieloma niedogodnościami, tymczasem nawet w późnych latach można się cieszyć pełnią życia. Zawdzięczamy to przede wszystkim wysoce rozwiniętej medycynie, która dysponuje coraz to bardziej nowatorskimi badaniami, pozwalającymi zachować dobre zdrowie nawet po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia.

Zaburzenia hormonalne, jak się okazuje, to nie tylko kłopot dręczący panie. Rozregulowana gospodarka związana między innymi zaburzeniami niewydolności hormonalnej jąder dotyczy także panów. Andropauza, bo o tym okresie mowa, to na pewno czas trudny i taki, z którym niekiedy panom nie jest łatwo się pogodzić. Według dawnego porzekadła, „starość nie radość”, jak się jednak okazuje, współczesna medycyna wydaje się coraz częściej zaprzeczać temu stwierdzeniu.

Niedobór męskich hormonów płciowych

Problemy wieku dojrzewania w głównej mierze są powodowane przez niedobory androgenów, męskich hormonów płciowych. Pojęcie wieku andropauzy jest stosunkowo nowe, bowiem wprowadzono do obiegu dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej posługiwano się najczęściej określeniem „męskie klimakterium”, chociaż zdawano sobie sprawę, że okres „przekwitania” dotyczy raczej kobiet. U mężczyzn wiek ten jest związany z nieco innymi problemami.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie tą tematyką i kłopotami, jakie niesie ze sobą andropauza. Wynika to przede wszystkim ze starzenia się społeczeństw, gdyż z tym zjawiskiem mamy teraz coraz częściej do czynienia. Do tej pory to raczej damskie klimakterium było przedmiotem wielu badań, teraz jednak szczególną troską otaczani są mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia.

Bez diagnostyki się nie obejdzie

Bardzo istotną rolę w życiu każdego mężczyzny w wieku dojrzałym, powinny odgrywać przede wszystkim badania profilaktyczne oraz diagnostyczne. Jak nam wiadomo, nowotwór gruczoły prostaty czy rak płuc dziesiątkuje mężczyzn na całym świecie, a choroby te, rozpoznane stosunkowo wcześnie, mogą być całkowicie wyleczalne.

Dzisiaj wiele nowoczesnych klinik prześciga się w tworzeniu różnorodnych pakietów dla osób, które ukończyły czterdziesty piąty czy pięćdziesiąty rok życia. Nie lekceważmy ich w wieku dojrzałym, bowiem mogą nam uratować zdrowie, a nawet życie. Mężczyźni więc powinni pamiętać przede wszystkim o rutynowych badaniach kontrolnych – nie powinni stronić od wykonywania morfologii, analizy moczu, badań określających stężenie cholesterolu we krwi. 
Panowie, u których zaistnieje podejrzenie zbyt gwałtownie zachodzących zmian hormonalnych, zostaną skierowani ponadto na badanie, pozwalające określić poziom testosteronu.

A co ze zdrowiem intymnym?

Dolegliwości prowadzące do dyskomfortu podczas życia seksualnego to również problem, który bardzo często dotyczy mężczyzn po pięćdziesiątce. Okolice moczowo – płciowe, a właściwie to, jak można je utrzymywać w dobrym stanie zdrowotnym, powinno zainteresować każdego pana. Męskim skarbem jest oczywiście prostata, a jak wyżej wspomnieliśmy, ten gruczoł jest coraz częściej atakowany przez choroby nowotworowe. Rak prostaty nie bez powodu nazywany „cichym zabójcą”. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, a pierwsze sygnały, które mogą o niej świadczyć, również często są bagatelizowane. 
Tymczasem to właśnie dbanie o prostatę powinno być podstawą działania każdego mężczyzny, który chce się cieszyć dobrym zdrowiem intymnym. Rozrost tego gruczołu może się objawiać między innymi w ucisku na pęcherz, wydłużeniem czasu oddawania moczu czy coraz częstsze odwiedzanie toalety.

Dieta dla mężczyzny po pięćdziesiątce

Mężczyźni w wieku dojrzałym, prócz wykonywania badań profilaktycznych, powinni zadbać również o własną dietę, która pozwoli im cieszyć się dobrym samopoczuciem psychicznym oraz fizycznym.

W okresie andropauzy najlepiej jest zrezygnować ze słodyczy oraz z tłuszczy, przede wszystkim z tych zawartych w maśle oraz w margarynie. W utrzymaniu zdrowiu może nam natomiast pomóc częste sięganie po świeże warzywa i owoce, wypijanie dużych ilości wody oraz uzupełnienie diety w suplementy dla osób dojrzałych, które znajdziemy w aptekach. Trzeba wiedzieć, że za stopień objawów andropauzy odpowiada wiele czynników, a jednym
z bardziej istotnych jest właśnie dieta.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl