Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Jak dbać o zdrowie oczu?

Jak dbać o zdrowie oczu?

  • Data dodania: 2012.10.12

Z roku na rok przybywa liczba osób skarżących się na różnego rodzaju dolegliwości oczu. Wśród nich poważnym problemem wydaje się być przede wszystkim pogorszenie widzenia, gdyż zjawisko to przybiera powoli globalny wymiar. We współczesnych czasach nasz wzrok rzeczywiście narażony jest na wiele czynników, które mają negatywny wpływ na ten tak ważny zmysł. W jaki sposób więc skutecznie chronić nasze oczy?

Najbardziej zagrożeni wydają się być przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, chociaż nie tylko. W dużych miastach jesteśmy wystawieni na codzienne działanie wielu szkodliwych substancji, które mogą podrażniać nasze oczy. Dużym zagrożeniem jest także dynamiczny rozwój technologiczny oraz cywilizacyjny, a także fakt, iż coraz więcej czasu spędzamy przed monitorami komputerów.

Najczęstsze czynniki dolegliwości oczu

Najczęściej dolegliwości oczu związane są z przemęczeniem narządu wzroku. Długie godziny przesiadywania przed ekranem komputera czy telewizora bądź kilkugodzinna jazda samochodem – wszystko to może spowodować podrażnienie oczu.

Do istotnych czynników, mających wpływ na podrażnienie spojówek zalicza się ponadto palenie papierosów, niewystarczającą ilość snu, noszenie szkieł kontaktowych, a także częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wszystkie te przyczyny powodują, że nasze oczu są zaczerwienione, pieką, a niekiedy również łzawią.

Stan podrażnienia narządu wzroku może być także spowodowany alergiami bądź chorobami oczu, wówczas konieczna jest specjalistyczna konsultacja lekarska.

Odpowiednia pielęgnacja oczu

By skutecznie zadbać o zdrowie swoich oczu, z całą pewnością należy poznać kilka prostych zasad związanych z ich pielęgnacją. Musimy pamiętać, że każdy z nas ma tylko jedną parę oczu, więc tym bardziej warto zadbać o ten narząd już teraz, nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy młodzi, a nasze oczy całkiem zdrowe.

Jeśli każdego dnia spędzamy wiele godzin przed monitorem komputera, bowiem z tym wiąże się nasza praca, wówczas z całą pewnością, wcześniej czy później, nasze oczy odczują negatywne skutki. Pomimo tego, iż monitory są coraz bardziej nowoczesne i nie mają już tak złego wpływu na nasze oczy jak te sprzed kilkunastu lat, to jeśli nosimy okulary, warto zainwestować w takie, które będą posiadały specjalną powłoką antyrefleksyjną oraz antyelektrostatyczną. W czasie pracy nie zapominajmy o robieniu krótkich przerw, w czasie których nasze oczy będą mogły nieco odpocząć.

Ogólna kondycja naszych oczu może pogarszać się wraz z wiekiem. Wielu ludzi narzeka również na tak zwany „zespół suchego oka”, który wywoływany jest najczęściej przez wielogodzinną pracę przy komputerze. Kiedy wpatrujemy się w monitor, mrugamy znacznie rzadziej, a to prowadzi z kolei do wysychania oczu. Dlatego pamiętajmy o odpowiednim nawilżaniu oczu, zwłaszcza, że dzisiaj w aptece możemy dostać wiele preparatów nawilżających. Nazywane są one niekiedy sztucznymi łzami.

Dieta a zdrowie oczu

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że dla naszych oczu nie bez znaczenia jest także żywność, po którą sięgamy. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym narządem wzroku, koniecznie do swojej diety wprowadźmy jak najwięcej świeżych warzyw oraz owoców. Zawierają one cenne witaminy oraz minerały, które mają pozytywny wpływ na wzrok. Największe znaczenie ma przede wszystkim witamina E, C oraz B3, a z pierwiastków cynk oraz selen.

Najlepszą dietą dla naszych oczu wydaje się być dieta śródziemnomorska, bowiem jest ona bogata nie tylko w warzywa i owoce, ale również w ryby. Ryby zawierają nienasycone tłuszcze Omega 3 i 6, które mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku.

Luteina i jej znaczenie dla wzroku

Do codziennej diety warto też włączyć produkty bogate w luteinę, substancję, która przyczynia się do prawidłowej pracy siatkówki. Luteina występuje w plamce żółtej oka, a jej zadaniem jest neutralizowanie działania wolnych rodników, które są poważnym zagrożeniem dla naszych oczu. Co więcej, luteina chroni także nasze oczy przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Luteinę znajdziemy między innymi w szpinaku, gorzkiej czekoladzie, a także w brokułach. Możemy jej szukać też w aptekach, gdzie dostępna jest w formie suplementów diety.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl