Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Jak ustrzec się przed nowotworem prostaty?

Jak ustrzec się przed nowotworem prostaty?

Nowotwór prostaty dla każdego mężczyzny jest schorzeniem wywołującym lęk oraz obawy. Po części jest on tym dla panów, czym nowotwór piersi dla kobiet, zwłaszcza, że obydwie te choroby są tak samo groźne. Wczesne zgłoszenie się do lekarza oraz szybkie postawienie diagnozy może nam jednak uratować zarówno zdrowie, jak i życie.

Przyczyny, odpowiedzialne za rozwój nowotworu prostaty w zasadzie po dziś dzień nie są znane. Sądzi się jednak, że do powstania tej choroby może przyczynić się między innymi nieprawidłowy styl odżywiania czy ogólny zły tryb życia. Jeśli więc zależy ci na zmniejszeniu ryzyka zachorowania na ten rodzaj nowotworu, z całą pewnością powinieneś zwrócić uwagę na to, co jesz.

Prostata – ważny gruczoł

Prostata jest jednym z najważniejszych męskich gruczołów. Kształtem przypomina orzech włoski i usytuowany jest poniżej pęcherza moczowego. Gruczoł ten jest odpowiedzialny przede wszystkim za produkowanie spermy.

W początkowym stadium, nowotwór prostaty często przebiega bezobjawowo, dlatego tak wielu mężczyzn trafia do specjalistycznych lekarzy zbyt późno. Trzeba jednak wiedzieć, że ta grupa nowotworów dotyka przede wszystkim mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Nie oznacza jednak, że ci młodzi mężczyźni nie mają powodów do obaw. Wręcz przeciwnie, powinni stale mieć się na baczności i robić wszystko, by w przyszłości ustrzec się tego niebezpiecznego schorzenia.

Bardzo ważne pod tym względem jest regularne wykonywanie wszelkich badań profilaktycznych. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nowotworu już
w początkowym stadium, a jak wiadomo, to daje większe szanse nawet na całkowite wyleczenie.

W zaawansowanej fazie rak prostaty objawia się przede wszystkim stosunkowo częstą potrzebą oddawania moczu. Dodatkowo, w moczu może pojawić się krew. Symptomami mogącymi świadczyć o nowotworze tego gruczoły mogą być ponadto bóle pleców, zwłaszcza w okolicy miednicy.

Zalecenia dietetyków

Przypuszcza się, że właściwie zbilansowana oraz zdrowa dieta jest w stanie znacznie zredukować ryzyko występowania niektórych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. By ustrzec się więc przed nowotworem prostaty, warto zadbać o swoją dietę już w młodym wieku, gdyż może to zaprocentować w przyszłości dobrym zdrowiem.

Największym zagrożeniem, zdaniem dietetyków jest tłuszcz. Powoduje on nie tylko wzmożoną ilość zachorowań na nowotwory, ale również na choroby układu krążenia, które dzisiaj są prawdziwą plagą. Tłuszczu należy się więc wystrzegać, jeśli chcemy być zdrowi. Największe ilości tłuszczów znajdują się przede wszystkim w czerwonym mięsie, dlatego jeśli spożywamy je regularnie, na pewno warto zacząć je powoli eliminować z naszej codziennej diety.

Każdego dnia należy sięgać po świeże porcje warzyw oraz owoców, które są bogatym źródłem witamin oraz innych substancji, które tworzą barierę ochronną przed wieloma schorzeniami. Szczególnie cenne właściwości odżywcze znaleźć można w tak zwanych warzywach krzyżowych, a więc w brokułach, kalafiorze oraz w kapuście. Oszacowano, że sięganie po te warzywa są w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty nawet o czterdzieści procent.

Nie tylko dieta niskotłuszczowa

Badania dowodzą, że nie tylko dieta niskotłuszczowa jest w stanie znacznie zmniejszać ryzyko zachorowania czy sam postęp nowotworu prostaty. Dietetycy są zdania, że zjedzona każdego dnia, jedna łyżeczka siemienia lnianego, dostarcza sporą ilość błonnika oraz kwasów omega, które przyczyniają się zapobiegania temu schorzeniu. Kwasy omega – 3 można znaleźć również w rybach, do których warto się przekonać, zwłaszcza jeśli do tej pory nie gościły one zbyt często w naszym jadłospisie.

Również selen może mieć znaczące właściwości w profilaktyce tej choroby, dlatego w menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w ten pierwiastek. Na pewno najcenniejszym źródłem selenu są owoce morza i warzywa strączkowe, chociaż znaleźć go możemy również w pełnoziarnistym pieczywie.
Troska o własne zdrowie staje się coraz częściej niejako wyznacznikiem naszych czasów. Mamy nie tylko coraz większą świadomość czyhających na nas chorób, ale jednocześnie uczymy się, jak należy im zapobiegać, chociażby przez zdrową dietę.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 przystojniak.pl