Jesteś tutaj » Strona główna » Zdrowie » Jak walczyć z nadciśnieniem

Jak walczyć z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze to poważna przypadłość, która dotyka wielu mężczyzn. Niestety nieleczenie tej choroby może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu lub uszkodzenie nerek. Jak zatem zdiagnozować chorobę i jak ją leczyć?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, którą można rozpoznać po stałym lub okresowo podwyższonym ciśnieniu tętniczym krwi. Większość osób cierpi na nadciśnienie o charakterze pierwotnym, czyli takie, które nie ma wyraźnej przyczyny, a za jego pojawienie się mogą odpowiadać geny. By zdiagnozować chorobę, należy regularnie mierzyć ciśnienie o różnych porach. Oto jak powinna wyglądać interpretacja uzyskanych wyników:

< 120/< 80 ciśnienie prawidłowe
120-139/80-89 – stan przednadciśnieniowy
140-159/90-99 nadciśnienie I stopnia
>160/>100 nadciśnienie II stopnia

By nie dopuścić do poważnych konsekwencji, jakie grożą nieleczonemu nadciśnieniu tętniczemu, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad

Badanie ciśnienia

Jeśli w naszej rodzinie ktoś miał kłopoty z nadciśnieniem, warto systematycznie sprawdzać ciśnienie, by wykluczyć tę przypadłość. Pomiary najlepiej wykonywać w różnych porach dnia, by mieć jak najwięcej materiałów porównawczych

Wizyta u lekarza

Jeżeli zauważymy u siebie częste skoki ciśnienia, powinniśmy udać się do lekarza. Może się okazać, że właśnie zaczął się u nas stan przednadciśnieniowy. Wówczas łatwiej będzie podjąć leczenie niż w przypadku, gdy choroba wejdzie w zaawansowane stadium. Gdy lekarz wyda odpowiednią diagnozę, możliwe będzie podjęcie zaleconego leczenia.

Zmiana trybu życia

Nawet jeśli lekarz przepisze leki, sami możemy sobie pomóc zmieniając tryb życia na zdrowszy. Powinniśmy przede wszystkim unikać stresu, starać się wysypiać i nie zarywać niepotrzebnie nocy. Jeśli w pracy mamy napiętą atmosferę lub musimy wykonać kilka trudnych i stresujących zadań, postarajmy się przynajmniej w weekend zrobić coś tylko dla siebie, np. wyjechać gdzieś za miasto lub spotkać się z przyjaciółmi i miło spędzić czas albo najzwyczajniej w świecie poleżeć dłużej w łóżku, przeczytać dobrą książkę lub udać się na odprężający spacer. Bardzo ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała. Nadwaga może sprzyjać utrzymywaniu się choroby oraz pojawieniu się problemów sercowych. Jeśli tylko mamy taką możliwość zażywajmy jak największej dawki ruchu i dbajmy o zgrabną sylwetkę.

Zmiana trybu żywieniowego

Oprócz ograniczenia stresu i zapewnienia organizmowi odpoczynku, bardzo ważnym elementem terapii jest również właściwe odżywianie. Postawmy na duże ilości świeżych warzyw i owoców, unikajmy natomiast ciężkich, smażonych potraw. Ograniczmy do niezbędnego minimum używanie soli kuchennej, ponieważ utrudnia ona leczenie nadciśnienia. Jeśli ciężko będzie nam się przyzwyczaić do potraw z mniejsza ilością soli, postawmy na przyprawy ziołowe, które są równie smaczne i nadają potrawom piękny aromat, a do tego są o wiele zdrowsze.

Eliminacja używek

Jeśli zmagamy się z nadciśnieniem tętniczym powinniśmy wyeliminować z jadłospisu wszelkie używki. Nie należy wówczas palić papierosów ani pić alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Niskoprocentowe trunki najlepiej spożywać jedynie okazjonalnie. Nie poleca się również picia kawy. Lepiej zastąpić ją herbatą lub naturalnymi sokami z owoców.

NK wykop.pl   

Dodaj komentarz

 
  Akceptuję regulamin

 
 

Komentarze (1)

Kamila, Poznań

23:05, 01 kwiecień 2014

ODŻYWIANIE PRZY CHOROBIE WRZODOWEJ / OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. ***** 1. Jemy niskotłuszczowo czyli: INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU. 2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne): NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU. 3. Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU. P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane. 4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw: WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 przystojniak.pl